Przemysł Zbrojeniowy
Wojnicz: W przetargu na autobusy mogło dojść do działania przestępczego [Defence24.pl TV]

W naszym przekonaniu mogło dojść w tej sytuacji do działania przestępczego – stwierdził prezes PGZ Błażej Wojnicz w kontekście udziału Autosana w przetargu na autobusy dla wojska. - Jeśli odpowiednie organy państwa potwierdzą nasze przypuszczenia, spółka będzie wnosiła o unieważnienie tego postępowania – oświadczył, podkreślając, że osoba odpowiedzialna za spóźnione zgłoszenie oferty Autosana została zwolniona w trybie dyscyplinarnym i firma zamierz dochodzić zadośćuczynienia w procesie cywilny.
Podczas specjalnej konferencji prasowej prezes zarządu PGZ Błażej Wojnicz skomentował sprawę przetargu na autobusy o wartości 30 mln zł, w którym spółka Autosan nie została dopuszczona, gdyż złożyła ofertę 20 minut za późno. Jedynym oferentem pozostała w tym procesie firma MAN Trucks&Bus Polska Sp. z o.o. z Nadarzyna.
Oferta Autosan została odrzucona i z uwagi na obowiązujące przepisy prawne spółce nie przysługiwało prawo do odwołania od tej decyzji i uczestniczenia w postępowaniu. Jako Polska Grupa Zbrojeniowa bardzo z tego powodu ubolewamy, gdyż byliśmy gotowi do realizacji tego zamówienia. Chcieliśmy zrealizować je na rzecz polskiego ministerstwa obrony. Przeanalizujemy jakie procedury nie zostały zrealizowane, aby więcej do takiej sytuacji nie doszło.
Prezes Wojnicz, podkreślił jednocześnie, że osoba która jest odpowiedzialna za tę sytuację została dyscyplinarnie zwolniona z pracy a spółka zdecydowała się wystąpić wobec niej z roszczeniami na drodze cywilno-prawnej. O sprawie zostały też powiadomione odpowiednie służby i prowadzone jest postępowanie. - W naszym przekonaniu mogło dojść w tej sytuacji do działania przestępczego. Jeśli odpowiednie organy państwa potwierdzą nasze przypuszczenia, spółka będzie wnosiła o unieważnienie tego postępowania i w takiej sytuacji jako Polska Grupa Zbrojeniowa będziemy chcieli raz jeszcze w tym postępowaniu uczestniczyć – dodał prezes PGZ.
Czytaj też: "Spóźniona" oferta Autosana. Kownacki: CBA i SKW powiadomione
Na początku sierpnia br. 2 Regionalna Baza Logistyczna zdecydowała o zakupie autobusów firmy MAN Truck&Bus Polska, która jako jedyna złożyła ofertę w zakończonym postępowaniu. Dostawą pojazdów zainteresowana była również spółka Autosan, jednak złożyła ofertę kilkadziesiąt minut po wymaganym terminie.
Sprawą zajął się m.in. resort obrony narodowej. Jak poinformował - jako pierwszy - za pośrednictwem oficjalnego konta na Twitterze sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki, "osoba odpowiedzialna za tę sytuację została zwolniona w trybie dyscyplinarnym. CBA i SKW powiadomione". Co więcej, to polityk zaznaczył właśnie, że "zarząd będzie dochodził roszczeń finansowych na drodze postępowania cywilnego".
Informacje przekazywane przez wiceministra Kownackiego potwierdził w oświadczeniu zarząd spółki Autosan, podpisanym przez prezesa Michała Stachurę. Podkreślił również, że wzięcie udziału w postępowaniu uniemożliwiło złożenie oferty po terminie. - W stosunku do osoby odpowiedzialnej za zaistniały fakt Zarząd AUTOSAN sp. z o.o. wyciągnął konsekwencje w postaci zwolnienia dyscyplinarnego, skierował zawiadomienie do odpowiednich organów oraz będzie dochodził roszczeń finansowych na drodze postępowania cywilnego - czytamy w oświadczeniu.
Dodatkowo informujemy, że nowy Zarząd Spółki w przeciągu niespełna 3 miesięcy zakontraktował autobusy w ilości 23 szt. oraz czeka na rozstrzygnięcie przetargów, gdzie AUTOSAN sp. z o.o. złożyła najkorzystniejsze oferty na łączną ilość 27 szt. autobusów.
31 maja br. na stanowisko prezesa zarządu Autosana powołany został Michał Stachura. Polska Grupa Zbrojeniowa podkreślała, że powodem zmian na tym stanowisku była konieczność wprowadzenia modyfikacji w modelu zarządzania przedsiębiorstwem oraz przeprowadzenia jego integracji z innymi spółkami wchodzącymi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a także przygotowania zakładów do realizacji nowych zadań.
Ogłoszone w maju br. przez 2. Regionalną Bazę Logistyczną zamówienie składało się z dwóch część dot. dostawy autobusów pasażerskich dla wojska. Pierwsze zadanie zakładało dostarczenie sześciu 16-miejscowych autobusów pasażerskich (trzy w ramach liczby gwarantowanej oraz trzy w ramach opcji). Wartość tej części zamówienia wojsko oceniło na ponad 1,6 mln złotych.
Druga część zamówienia zakładała natomiast dostawę 16 autobusów pasażerskich (min. 47 miejsc) - w tym osiem w ramach liczby gwarantowanej oraz kolejnych ośmiu w ramach opcji. W tym przypadku całkowitą wartość zamówienia oszacowano na ponad 15,3 mln złotych. Jeszcze w maju br. wojsko zmieniło jednak liczbę zamawianych w ramach drugiego zadania autobusów pasażerskich na 26 sztuk - 18 gwarantowanych oraz 8 w przypadku skorzystania z prawa opcji. Zwiększyła się również szacunkowa wartość zamówienia, która ostatecznie wyniosła ponad 24,8 mln złotych.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.