Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wojenne doświadczenia. Rosja wzmacnia pancerz czołgów T-80

T-80BWM mod. 2023.
T-80BWM mod. 2023.
Autor. Omsktransmasz

Zakłady Omsktransmash przekazały rosyjskiemu ministerstwu obrony kolejną partię zmodernizowanych czołgów T-80BWM. Otrzymały one zmieniony pancerz dodatkowy typu „klatkowego”, który teraz zakrywa tylną niszę wieży oraz część stropu kadłuba.

Nie jest wiadome, ile dokładnie czołgów zostało przekazanych rosyjskiemu ministerstwu obrony. Otrzymały one zmieniony typ ochrony dodatkowej tzw. daszku, który teraz nie tylko pokrywa strop wieży, ale także jej niszę oraz część stropu kadłuba poprzez umieszczenie nad nią pod kątem dodatkowego panelu siatkowego. Oprócz tego czołg otrzymał znaną już konfigurację osłony siatkowej, która została wzmocniona poprzez montaż modułów wybuchowego pancerza reaktywnego na „daszku”. Ma to zwiększyć odporność wozu na uderzenia bezzałogowców klasy FPV w strop wieży. Wzmocnione zostały także boki kadłuba, gdzie umieszczono więcej modułów ciężkiego wybuchowego pancerza reaktywnego Relikt.

Na powyższym materiale wideo poza samymi czołgami ładowanymi na wagony kolejowe widzimy także proces ich powstawania. Trzeba pamiętać, że nie są to nowe pojazdy, a gruntownie wyremontowane i zmodernizowane T-80B/BW pochodzące ze składnic wojskowych. Zważywszy na to, że proces trwa już dłuższy czas, to w przyszłości będzie on spowalniał, zważywszy na coraz gorszy materiał bazowy w postaci skorup wspomnianego typu czołgów. Te w lepszej kondycji technicznej były w pierwszej kolejności brane do modernizacji. Chyba że uda się Rosjanom w przyszłości przywrócić produkcję czołgów T-80, ale wtedy będą one posiadać już inną wieżę.

Reklama

T-80BWM to najnowsza wersja czołgów z rodziny T-80. Pojazd wdrożono do Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej zaledwie kilka lat temu. Bazą do modernizacji są starsze wozy w wariancie T-80BW. Podniesienie do nowego standardu ma na celu zwiększenie zdolności bojowych w trzech podstawowych kategoriach: sile ognia, ochronie oraz mobilności. Nacisk położono także na zwiększenie świadomości sytuacyjnej załogi.

Czytaj też

Przewidziano montaż następujących podzespołów: nowego wybuchowego pancerza reaktywnego Relikt, wielokanałowego celownika działonowego Sosna-U, zmodyfikowanego zapasowego celownika działonowego 1P67, nowego przyrządu obserwacyjnego kierowcy TWN-5/TWN-5M, systemu ochrony załogi PKUZ-1Ak, a także nowego systemu gaśniczego i łączności. Oprócz tego czołg otrzymał wzmocnioną jednostkę napędową o mocy 1250 KM, która zrekompensowała wzrost masy wynikający z dołożenia dodatkowego opancerzenia, a przy tym zwiększyła prędkość maksymalną na biegu wstecznym z 12 do 20 km/h.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama