Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wiemy, kto stanie na czele PGZ

Moździerz samobieżny M120K Rak strzela na poligonie.
Autor. Autor. st. szer. Daniel Brzozowski / DG RSZ / X

Rada Nadzorcza PGZ przyjęła rekomendację na prezesa zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej w ramach konkursu – dowiedział się nieoficjalnie Defence24.pl. Na czele zarządu ma stanąć Krzysztof Trofiniak.

Jak dowiedział się nieoficjalnie Defence24.pl, Rada Nadzorcza dokonała rekomendacji w sprawie wyboru prezesa zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Konkurs został przeprowadzony pod koniec lutego, ale obronny holding nie informował o wynikach postępowania. Według nieoficjalnych informacji wewnątrz koalicji rządzącej trwały tarcia co do składu personalnego zarządu oraz wizji dalszego funkcjonowania PGZ.

Z nieoficjalnych informacji Defence24.pl wynika, że prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej ma zostać Krzysztof Trofiniak. Był blisko związany z Hutą Stalowa Wola. W latach 2008-2015 był prezesem zarządu HSW, a w spółce był zatrudniony w latach 1989-2015. Z kolei w latach 2014-2015 był wiceprezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W okresie 2008-2015 był również członkiem zarządu i przewodniczącym Związku Pracodawców Przedsiębiorstw Przemysłu Obronnego i Lotniczego. Od 2017 roku był prezesem Fabryki Maszyn Lubaczów Sp. z o.o.

Reklama

Formalnie po rozstrzygnięciu konkursu kandydatury na prezesa i członków zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej muszą jeszcze zostać zaopiniowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Do drugiej połowy 2024 r. na czele zarządu PGZ stał Sebastian Chwałek, bliski współpracownik byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka. Po odwołaniu Chwałka obowiązki prezesa PGZ pełnił Tomasz Siemiątkowski, wydelegowany z Rady Nadzorczej po zmianach w jej składzie przeprowadzonych przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy 12 lutego. Równocześnie rozpisano konkurs na prezesa i członków zarządu.

Reklama

O planach zmian w organach władz Polskiej Grupy Zbrojeniowej Defence24.pl informował jako pierwszy.

Jakub Palowski, Jędrzej Graf

Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. szczebelek

    Prezes HSW z lat 2008-2015 daty prezesowania to tylko przypadek był orędownikiem sprzedaży Chińczykom części cywilnej zakładu. Wieloletni pracownik HSW , więc musi znać się na tej robocie, więc nie będę krytykował wyboru byle nie podzielał sprzedaży części zakładów....

    1. Pawelek

      Tak, ale dzięki tej sprzedaży cywilnej części, cała kwota z tej sprzedaży poszła na rozwój wojskowej części HSW. Dlatego jest to teraz jeden z najnowocześniejszych zakładów zbrojeniowych w Polsce.

    2. DanielZakupowy

      Pawelek To idźmy dalej. To sprzedajemy HSW a uzyskaną kwotę zainwestujemy w Mesko, co Ty na to?

  2. Andybuba

    Pierwszy raz od 8 lat ktoś kto ma pojęcie o tej robocie. Ciekawe jak to wyjdzie.

  3. bc

    Pierwsze zadanie? dowiezienie do pozytywnego końca negocjacji z Koreańczykami. Drugie? konsolidacja tej pajęczyny w kilka dywizji. Trzecie? Produkcja Borsuka i Rosomaka po 2 bataliony rocznie minimum!, nawet pomostowo z jakimś ZSMU, inaczej PKW Łotwa/Ukraina 2027 na Jelczach i Starach.

  4. X

    Więc nowemu "naczelnemu" chciałbym zadać parę (wybranych) pytań kontrolnych. 1. Co z produkcją prochów (wielobazowych), 2. Co z produkcją amunicji 155 (w całości u nas), 3. Co z Grotem, Krabem, ppk klasy Spike. Zakładam że po mitycznych "100 dniach" już powinny pojawiać się odpowiedzi...

    1. user_1058750

      Czemu tych pytań nie zadawałeś tym którzy rządzili przez ostatnie 8 lat?

    2. wsw13

      X Zapomniałeś o Borsuku.

Reklama