Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wielka Brytania: rekordowy wzrost eksportu uzbrojenia

Fot. UK Ministry of Defence
Fot. UK Ministry of Defence

Eksport brytyjskiego przemysłu zbrojeniowego zaliczył rekordowy 53-proc. wzrost w 2017 roku - informują władze kraju. Zgodnie z opublikowanymi przez Defence Security Organisation jeszcze pod koniec lipca danymi, brytyjskie firmy zbrojeniowe odnotowały wynik na poziomie 9 mld funtów. 

Wynik ten stanowi drugi największy "sukces eksportowy" w ostatniej dekadzie - podkreśla Defense News. Zaznacza się również, że brytyjskie firmy odnotowały ogromny skok w stosunku do roku 2016, kiedy to eksport osiągnął wartość 5,9 mld funtów. Daje to Wielkiej Brytanii trzecie miejsce w rankingu globalnym i awans z czwartego miejsca za rok poprzedni.

Wśród największych sukcesów eksportowych Wielkiej Brytanii za rok 2017 wymienia się sprzedaż sprzętu związanego z programem F-35, silników Rolls-Royce do Niemiec oraz pracę z Turcją nad potencjalnym programem myśliwca przyszłości. DSO podsumowuje, że na dobry wynik za poprzedni rok w 91 proc. złożyły się przede wszystkim umowy sektora lotniczego.

Wynik Brytyjczyków to efekt wzrostu eksportu w przemyśle zbrojeniowym na całym świecie, który według DSO wyniósł w 2017 roku 98 mld USD. Pierwsze miejsce w rankingu zajmują Stany Zjednoczone, odpowiadając, jak podają Brytyjczycy, za 53 proc. eksportu. Na podium trafiła również Rosja, z 12-proc. udziałem. Natomiast na liście największych importerów uzbrojenia znajdziemy Arabię Saudyjską, Indie oraz Katar, które zajmują trzy pierwsze miejsca. 

Jak podkreślają Brytyjczycy w komunikacie, zwiększony eksport uzbrojenia na całym świecie, to wynik rosnących napięć międzynarodowych oraz samych cen. Wielka Brytania najwyższy wynik eksportowy w przemyśle zbrojeniowym w ciągu ostatnich 10 lat osiągnęła w 2013 roku - 9,8 mld funtów, natomiast najniższy w roku 2008, gdy wyniósł on 4,3 mld funtów. 

Za największego "rywala" Wielkiej Brytanii w tym sektorze na rynku europejskim wskazuje się Francję, której wyniki za eksport zbrojeniowy w 2017 roku spadły jednak o połowę w stosunku do roku poprzedniego i wyniosły 8 mld USD.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (5)

  1. mat

    fregaty Adelaide dla MW RP spowodują zmianę pojęć. To niby import ale przecież w wypadku tych obiektów oczywiście my będziemy mieli zapłacone za przejęcie problemu. Inaczej byśmy przecież nie brali. Więc w sumie efekt jakbyśmy eksportowali. Miejsce przy keji.

  2. Tomek72

    Czego i Polsce życzę, choć wiem, że droga daleka ... To jest nie tylko możliwe - TO JEST KONIECZNE!

  3. v

    Czy zakup Adelaid można uznać za import uzbrojenia czy raczej recykling ?

  4. Jimbo

    \"Jak podkreślają Brytyjczycy w komunikacie, zwiększony eksport uzbrojenia na całym świecie, to wynik rosnących napięć międzynarodowych oraz samych cen. \" Tak trzeba działać, dmuchać na płomienie a nie pitolić o pokoju i współpracy. Rynek wtedy działa. A My Co?

  5. Gts

    Jaki wzrost eksportu zanotowala polska zbrojeniowka?

Reklama