Przemysł Zbrojeniowy
Sprzedaż amerykańskiej broni w pół roku przekroczyła wynik za 2017 rok
Na skutek zmiany polityki USA dotyczącej eksportu uzbrojenia w pierwszej połowie 2018 roku wartość kontraktów amerykańskiej zbrojeniówki wyniosła 46,9 mld dolarów, czyli o 5 mld przekroczyła całkowity wynik za rok 2017. Jednak eksperci nie są zgodni jak w dłuższej perspektywie na sytuację wpłyną konflikty celne z Chinami, Kanadą, a przede wszystkim z Europą – tradycyjnym sojusznikiem i solidnym klientem amerykańskiego przemysłu obronnego i lotniczego.
Zgodnie z informacjami odpowiedzialnej za kontrole amerykańskiego eksportu broni Defense Security Cooperation Agency, w ubiegłym roku wartość zawartych kontraktów objętych jej jurysdykcją wyniosła 41,9 mld dolarów. Pierwsze dwa kwartały 2018 roku zamknięto z wynikiem 46,9 mld dolarów, co jest związane m. in. z dużym naciskiem administracji prezydenta Trumpa na zwiększenie dochodów przemysłu, w tym obronnego.
Strategia „Buy American” w tym przypadku to m. in. zatwierdzona niedawno Conventional Arms Transfer Policy, czyli polityka eksportowa mająca ułatwić amerykańskim firmom z branży zbrojeniowej i lotniczej sprzedaż bez pośrednictwa administracji, ale przy jej aktywnym wsparciu zarówno w promocji jak i w zawieraniu transakcji. Dotyczy to przede wszystkim zaawansowanych systemów uzbrojenia, takich jak drony, samoloty bojowe czy broń rakietowa, oferowanych „sojusznikom i partnerom zagranicznym USA”.
Podczas zakończonego właśnie salonu lotniczego Farnborough 2018 widoczna była duża aktywność zarówno amerykańskich firm, jak też przedstawicieli administracji, wśród których znalazł się m. in. szef DSCA, gen. Charles Hooper czy Tina Kaidanow, Asystent Sekretarza Stanu USA ds. Polityczno-Wojskowych.
Czytaj też: USA i Turcja rozmawiają o Patriotach
W ostatnim czasie można było również zarejestrować zwiększenie aktywności przedstawicieli USA, np. w zakresie próby skłonieni Turcji do zakupu systemu Patriot zamiast rosyjskiego S-400, czy promocji samolotów F/A-18E/F Super Hornet i F-35 Lightning II na rynku europejskim. Równocześnie jednak wywołany przez Trumpa konflikt gospodarczy z UE, m. in. w kwestii ceł, może w dłuższej perspektywie nie tylko zaszkodzić eksportowi uzbrojenia do Europy, ale również zwiększyć koszt surowców i komponentów przeznaczonych dla amerykańskiego przemysłu obronnego. Dobre wyniki z roku bieżącego mogą więc nie być miarodajnym punktem odniesienie dla lat kolejnych.
Fun Davienowskich bajek
\"...W ostatnim czasie można było również zarejestrować zwiększenie aktywności przedstawicieli USA, np. w zakresie próby skłonieni Turcji do zakupu systemu Patriot zamiast rosyjskiego S-400...\" i to mitomanie \"Davien\"najlepsze podsumowanie twojego bełkotu. Czyli jednak to jednak USA zachwala na siłę Turkom Patriota a nie oni się o niego ubiegają!
JKK
Padające cesarstwo jest zawsze groźne. Dla ratowania gotowe jest sprzedac wszystko wszystkim.
Cebula
Sama tylko Polska dofinansowała USA w wysokości 4,75mld $ za 2 baterię Patriot.
Dumi
Poprawimy im te statystyki...