Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wiceminister Bejda: Dostawy rakiet CAMM-ER dla NARWI

Jednostka ogniowa (wyrzutnia) przeciwlotniczego systemu rakietowego Mała Narew.
Jednostka ogniowego przeciwlotniczego zestawu rakietowego Mała Narew na podwoziu Jelcz 882 strzela pociskiem CAMM z wyrzutni MBDA iLauncher na poligonie w Ustce.
Autor. plut. Aleksander Perz / 18 Dywizja Zmechanizowana

Za pośrednictwem swojego konta na portalu X wiceminister Paweł Bejda poinformował o wyniku spotkania pomiędzy PGZ, MBDA, a Agencją Uzbrojenia.

Kluczową kwestią był początek realizacji umów wykonawczych dotyczących programu NAREW. A dokładnie dostaw rakiet CAMM-ER dostosowanych do systemu IBCS wyrzutni iLauncher.

Reklama

Wiceminister wspomina jeszcze w swoim wpisie o „kluczowym aspekcie transferu technologii i wiedzy zapewniający produkcję oraz rozwój systemu, w oparciu o polski przemysł i kooperacje z Brytyjskim MBDA”.

To kolejne spotkanie w związku z tym tematem. 18-19 maja 2023 roku takie spotkanie odbyło się w Warszawie. Organizatorami spotkania była wtedy Agencja Uzbrojenia i Polska Grupa Zbrojeniowa.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (5)

  1. fefe

    Na jezioro bałtyckie jak by ktoś chciał bardziej przyszłościowo pomyśleć to może lepiej by było z jakąś firmą pogadać i duże drony w stosownej ilości zamówić > na bałtyk by wystarczyły. No chyba że na ocean chcą płynąć no ale OP na bałtyk to raczej małe a na ocean to raczej duże , dużymi OP po bałtyku to popływa ale w czasie pokoju....

  2. Przyszłość

    To mi sie podba. Ale te 96 Apaczy za taka kase - bez wpisania tego w wymaganiach wojska. To cos przerazajacego

    1. radziomb

      Apache sa dużo bardziej potrzebne niż Droga Orka w sytuacji gdy szwedzi, niemcy , alianci maja dużo okrętów podwodnych. Drony łatwo zniszczyc antydronami i systemami WRE więc nie zastąpią Apachy.

    2. Ondre2727

      Co ty gadasz orka to coś co powinno być kupione juz 10 lat temu widze ze nie ogarniasz tematu

    3. Chyżwar

      @radziomb AH-64 są równie potrzebne jak Orka. Ile razy takim jak ty trzeba tłumaczyć, że NATO, do którego Polska należy jest sojuszem państw morskich? W przypadku przerwania morskich dróg handlowych Polska leży i kwiczy. 90% tego co kupujesz w sklepach, lejesz do baku czy spalasz w kuchence gazowej dociera do nas właśnie tą drogą. To samo dotyczy także eksportu. Ba. Nawet prąd od Szwecji kupowaliśmy przy pomocy kabli biegnących po dnie Bałtyku, bo oni są mądrzejsi od nas i mają energetykę jądrową. Na Szwedzkie i niemieckie OP nie liczyłbym za bardzo. Podczas ostatniej konferencji dotyczącej bezpieczeństwa morskiego jasno i wyraźnie powiedziano, że wejście Szwecji i Finlandii do struktur NATO spowodowało, że co może ci się wydawać paradoksem na Bałtyku jest teraz więcej do upilnowania. Poza tym, kto ma własne okręty podwodne ten się nie prosi. A liczenie na sojuszników bardzo łatwo może się skończyć analogicznie jak było w przypadku samolotów AEW&C.

  3. Księciunio

    Rządzą od roku a ciągle spijają śmietankę z tego co zamówili poprzednicy, przydałoby się im podziękować. No ale do tego trzeba mieć godność i klasę, a ,,obrońcom demokracji " tego wyraźnie brakuje.

    1. Takijeden

      Umowa ramowa a wykonawcza to są dwie różne sprawy.

    2. Kuba_T

      Cieszmy się, że to robią, bo wcale nie musiało tak być. MON jest jedynym przykładem pozytywnej kontynuacji z koniecznymi korektami (liczba Himarsów)

    3. Boczek

      Księciunio, 6 listopad (20:55) ################### 1.. Decyzja o CAMM w ogóle zapadła wstępnie (warunek powstania i funkcjonowania) przed 2015. Już wtedy budowano oparcie na tym samym efektorze dla lądowych i marynarki. 2. M+C zostały zaoferowane już wyposażone w CAMM (ER istniał dopiero w planach) i co ciekawe H225M już jako pokładowe. 3. Przed 2018 niewiele było możliwe, bo do 2015/2016 obowiązywał wymóg "przyjęcia do służby" (aż po TRL-9), co anegdotycznie uniemożliwiłoby pozyskanie czegokolwiek - chyba, że z półki w wersji przez kogoś zakupionej. W wyniku rozwoju postepowania na M+C zrozumiano to i minimum stał się TRL-6 + "splitting" polegający na takich wymogach, ale już tylko dla poszególnych komponentów. 4. Do 2019 CAMM-ER jeszcze nie istniał. Pierwsze odpalenie prototypu to listopad 2019, a ostateczna kwalifikacja SAMEGO efektora to 2023. Pierwszy system z nim (GRIFO) zakwalifikowano 2024.

  4. wert

    Panstwo milujace pokój(zwlaszcza arabski) z najbardziej humanitarną armią świata musialo zrexygnować z powazniejszego ataku na Iran bo od jankesów uslyszeli: wystrzelalismy dla was juz 2mld baksów w rakietach więc nie szukajcie eskalacji bo stringi davida (daviena?) nie będą mialy czym strzelać. Jahunatan nie miał wyjscia. Polska potrzebuje tanich efektorów np na Szachedy których na ukr kacapia strzela TYSIĄC na miesiac. Zrzuca DZIENNIE 170-200 KABów, dochodzą setki rakiet a ciasnota umysłowa chce przeciwdzialać efami w cenie 80-150 tys PLN/h lotu i strzelać rakietami od 0.5 do 5 mln BAKSÓW za sztukę. POwodzenia

  5. user_1050711

    Ale czemu to wszystko tak powoli ? Jakby dalej trwały w świecie bezpieczeństwo i pokój ? Czarno Polskę widzę :(

    1. bmc3i

      Bo produkcja nie byla przygotowana? Bo linia produkcyjna w PGZ nie byla gotowa?

    2. Anty 50 C-cali

      Co, przecie w rocznicę październikowej rewolucji, uRządzili pokaz kopania na poligonie w Orzyszu

    3. user_1050711

      @bmc3i. Od roku 2014 najpóźniej ? 10 lat i nie była gotowa ? Ja widzę to, jako "jaskółkę" kolejnego rozbioru. Co piszę z wielkim żalem!

Reklama