Przemysł Zbrojeniowy
WCBKT S.A. na MSPO 2020
Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne S.A. (WCBKT S.A.), jak co roku uczestniczy w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego. Produkty i rozwiązania spółki prezentowane są zarówno w ramach stoiska Polskiej Grupy Zbrojeniowej jak i Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. Sieciocentryczny System Zarządzania Gotowością Urządzeń Naziemnej Obsługi Statków Powietrznych z wykorzystaniem teletransmisji danych „e-NOSP” – jest wspólnym przedsięwzięciem WCBKT S.A i ITWL, który jako lider konsorcjum zgłosił go do nagrody Defender.
>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2020 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<
„e-NOSP” to innowacyjne rozwiązanie mające na celu wspieranie zarządzania dużymi zasobami informacji niezbędnymi do prowadzenia działań logistycznych. Podaje też swoim operatorom bieżącą informację na temat sprawności urządzeń NOSP i realizowanych aktualnie przez nie zadań. System umożliwia zdalne monitorowanie parametrów technicznych każdego urządzenia w czasie rzeczywistym podczas jego pracy. Są one gromadzone
w centralnej bazie danych, następnie poddawane eksperckiej analizie i dystrybuowane do innych systemów wspierających eksploatację oraz zarządzanie gotowością sprzętu wojskowego.
System powstał w oparciu o technologię J2EE oraz grafowe i relacyjne bazy danych. Bazuje na najnowszych rozwiązaniach metrologicznych, zdalnej transmisji danych pomiarowych
i analizie numerycznej. Jest on wyposażony w moduł analityczny realizujący skomplikowane wieloparametryczne algorytmy decyzyjne oraz graficzny interfejs użytkownika „e-NOSP” wykorzystuje najnowsze standardy używane przy budowie współczesnych aplikacji internetowych.
System został wdrożony do eksploatacji próbnej w Siłach Zbrojnych RP i może współpracować z większością obecnie eksploatowanych urządzeń NOSP produkcji krajowej, które są produktami projektowanymi i wytwarzanymi w WCBKT S.A. Co więcej, obecnie wszystkie urządzenia NOSP produkcji WCBKT S.A., takie jak lotniskowe urządzenia zasilania elektroenergetycznego samolotów typu LUZES V/D i LUZES V/N, lotniskowe zasilacze hydrauliczne typu LZH/N oraz lotniskowe zasilacze elektroenergetyczne LZE-6/M dostosowane do zasilania samolotów F-35, F-16, M346, B737 i G550 a także wszystkich samolotów i śmigłowców użytkowanych w SZ RP, zostały technologicznie przygotowane do współpracy w ramach systemu „e-NSOP” i można je łatwo doposażyć w modułowy system zdalnej diagnostyki i teletransmisji danych.
Wdrożenie tego systemu w całym lotnictwie Sił Zbrojnych RP przyniesie wymierne efekty w zakresie poprawy efektywności procesu zarządzania eksploatacją urządzeń NOSP, zmiany strategii obsługowej, ograniczenia środków finansowych przeznaczanych na procesy eksploatacyjno – obsługowe, zwiększenia niezawodności urządzeń przez wcześniejsze wykrywanie możliwych stanów awaryjnych.
W tym roku system „e-NOSP” jest prezentowany na przykładzie przywiezionego do Kielc zasilacza elektroenergetycznego LZE-6/M
>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2020 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<