Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

W Indiach powstanie fabryka szwedzkich granatników

Autor. MON

Szwedzki koncern Saab poinformował o rozpoczęciu na terenie Indii budowy fabryki dział bezodrzutowych/wielozadaniowych granatników Carl Gustaf M4. Ma ona odpowiadać za dostarczenie ich nie tylko na potrzeby indyjskich Sił Zbrojnych, ale także dl potencjalnych klientów eksportowych.

Właścicielem zakładu nie będzie jednak indyjskie państwo, a spółka Saab FFVO India Pvt Ltd, tym samym szwedzka firma pozostaje posiadaczem pełni udziałów w powstającym kompleksie zbrojeniowym. Uroczysta ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod zakład, który powstanie w mieście MET City w Jhajjar w stanie Hariana (północna część Indii) miała miejsce na początku marca. Tym samym jest to pierwszy tego typu obiekt, który będzie produkował granatniki Carl Gustaf M4 poza Szwecją, jednak pozostający pod kontrolą producenta. Powodem ulokowania w tym miejscu tego nowoczesnego kompleksu ma być zaplecze przemysłowe oraz kadrowe regionu.

Reklama

Oprócz współpracy z lokalnymi poddostawcami Saab deklaruje zachowanie wysokiej jakości produktów dostarczanych armii indyjskiej, która jest użytkownikiem rodziny dział bezodrzutowych Carl-Gustaf od 1976 roku. Obecnie wykorzystywane są warianty M2, M3 i M4. Ten ostatni będzie produkowany w Indiach i zapewne w pierwszej kolejności zastąpi wcześniejsze wersje. Zważywszy na zapotrzebowanie Indyjskich Sił Zbrojnych, liczba zamówionych dział bezodrzutowych od szwedzkiego koncernu może sięgnąć kilkunastu tysięcy egzemplarzy (jeśli nie więcej) w perspektywie wielu lat. Oprócz tego kolejne tysiące sztuk mogą zostać wyeksportowane do innych krajów azjatyckich, zwiększając dochodowość zakładu.

Czytaj też

Carl-Gustaf M4 to najnowsza wersja działa bezodrzutowego kalibru 84 mm opracowanego i produkowanego w kolejnych wersjach od 1948 r. przez koncern Saab Dynamics AB. W porównaniu do poprzedniej wersji M3, nowy granatnik wielozadaniowy jest o 3,4 kg lżejszy (ma masę jedynie 6,7 kg) oraz nieco krótszy (długość całkowita 950 cm). Redukcję masy uzyskano dzięki wykorzystaniu lżejszych materiałów konstrukcyjnych, a mniejsza długość zapewnia korzystniejszą ergonomię, zwłaszcza w terenie zurbanizowanym.

Reklama

Ponadto, granatnik wyposażono w nowy celownik kolimatorowy, bezpiecznik umożliwiający bezpieczny transport załadowanej broni, szyny Picatinny, chwyt przedni, licznik strzałów, a także funkcję programowania amunicji. Od chwili wejścia na rynek najnowszej wersji tego systemu w 2014 r. Saab podpisał umowę z kilkunastoma różnymi krajami na dostawy granatników tego typu.

Czytaj też

„Zdygitalizowany” granatnik Carl Gustaf M4 ze zintegrowanym system kierowania ogniem AFCD TI
„Zdygitalizowany” granatnik Carl Gustaf M4 ze zintegrowanym system kierowania ogniem AFCD TI
Autor. M.Dura
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. Seb66

    Dla porównania do CG - to oferowany już LATA TEMU - przez Works 11 do PRODUKCJI W POLSCE - granatnik PSLR-1 czyli kompletnie unowocześniona przez firmę AirTronic "kopia" RPG7 - ma w swej najnowszej wersji - niemal identyczną długość jak CG, jest minimalnie lżejszy, ma możliwość dołożenia "z marszu" dowolnego dostępnego na świecie celownika oraz zdolność użycia DOWOLNEJ amunicji dowolnego światowego producenta. A nie wyłącznie dedykowanej od JEDYNEGO na świecie dostawcy jak w przypadku CG. Zasięg granatów ppanc AitTronica to "skromne"... 800m, a burzących ponad 1200m, choć były sygnały że najnowsze odłamkowo-burzące osiągną nawet 1700 m. Pytanie co byłoby lepsze: nieograniczona produkcja w kraju (zakłady Works11 są w Niewiadowie!), amunicja produkcji własnej ale dostępnej z całego świata, czy wyprowadzenie na zakup mld-ów PLN za granicę, do tego 100% uzależnienie od dostaw dział, jego części i amunicji do jednego jedynego producenta na świecie??

    1. Pucin:)

      @Seb66 - tu masz rację - od momentu gdy te grantniki-PSLR-1 pojawiły się na UA uważałem tak jak ty, że powinniśmy uruchomić ich licencyjną produkcję bo to są świetne panzerfaust dla każdego (własna amunicja i własna produkcja rury). O to też chodzi w dobie powszechnej obrony. Oprócz tego nie tylko jednorazówki - kupione M72 EC Mk1. czy też luksusowe i doskonałe CG-MK4 lecz coś po środku jak PSLR-1. Co do możliwości bojowych - skuteczne działanie a nie katalogowe - to niestety są powiem lekko słabowate ze względu na amunicję. Zatem 120-150 m to maks!!! walki z pojazdami opancerzonymi oraz ok. 400-500 m, tzw. artylerii podręcznej - autopsja!!! :0

  2. szczebelek

    Indie mają dwa atuty dużą ilość siły roboczej i są na tyle daleko, że lokowanie drugiej fabryki to dobry pomysł.

    1. Czytelnik D24

      Niektórzy chcieli fabryki w Polsce wzamian za zakup znacznie mniejszej ilości granatników.

    2. PGR

      I nie mają zielonego ładu

Reklama