Reklama

W cieniu Kraba. Londyn wraca do produkcji artylerii

Autor. James Robinson https://www.baesystems.com/en/article/defence-secretary-opens-bae-systems-sheffield

W Sheffield, w Wielkiej Brytanii odbyło się uroczyste otwarcie nowej fabryki artyleryjskiej. W wydarzeniu uczestniczył minister obrony John Healey. Nowy zakład, należący do BAE Systems, stworzy ponad 200 wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy i wesprze działalność ponad 60 firm w ramach brytyjskiego łańcucha dostaw.

Nowa inwestycja w Sheffield, o wartości ponad 25 milionów funtów, ma jako pierwsza przywrócić w Wielkiej Brytanii krytyczne zdolności produkcji luf armatnich. Jak informuje brytyjskie Ministerstwo Obrony, otwarty uroczyście w czwartek 12 czerwca zakład ma powierzchnię ponad 8000 m²) i ma rozpocząć działalność do końca bieżącego roku. Fabryka uczyni Sheffield krajowym centrum produkcji haubic. Warto dodać, że Wielka Brytania dysponowała wcześniej takimi zdolnościami, lecz utraciła je po zakończeniu programu haubicy AS-90, na bazie której powstał polski Krab. W Polsce produkcję luf 155 mm uruchomiła kilka lat temu Huta Stalowa Wola – producent Kraba po modernizacji lufowni. Można więc powiedzieć, ze historia zatacza koło, choć nowa fabryka będzie zajmować się nieco innym asortymentem.

Czytaj też

Minister obrony John Healey podkreślił: „Nowa fabryka to ważny impuls dla regionu i istotny krok w kierunku wzmocnienia brytyjskiej bazy przemysłowej w sektorze obronnym. Z zadowoleniem przyjmuję długofalowe zaangażowanie BAE Systems w tym miejscu – to dowód na to, że obronność może napędzać rozwój, przynosząc inwestycje i nowe szanse lokalnym społecznościom w całej Wielkiej Brytanii, w tym tutaj, w South Yorkshire.”

Po uruchomieniu produkcji nowy zakład ma początkowo wspierać wytwarzanie lekkich haubic ciągnionych M777. Obiekt został zaprojektowany z myślą o przyszłej rozbudowie linii produkcyjnych. W dalszej perspektywie planowane jest zwiększenie skali produkcji oraz rozszerzenie oferty, tak aby zapewnić brytyjskim siłom zbrojnym niezbędny sprzęt artyleryjski. Wspierana przez rząd inwestycja stanie się istotnym elementem kluczowej infrastruktury obronnej Wielkiej Brytanii.

Czytaj też

Inwestycja umożliwi firmie BAE Systems realizację kontraktu, który otrzymała na początku roku od brytyjskiego rządu. Umowa zakłada dostarczenie 150 luf artyleryjskich przeznaczonych dla Ukrainy. Wsparcie w produkcji zapewni również spółka Sheffield Forgemasters, wspomagając tym samym brytyjskie władze w wypełnianiu zobowiązań wobec Kijowa. Wspierając Ukrainę w konflikcie, brytyjscy decydenci równocześnie w sposób przemyślany wzmacniają własny przemysł zbrojeniowy.

#READ[ articles: 1052398 | showThumbnails: true

Od ubiegłego roku brytyjska spółka zbrojeniowa BAE Systems prowadzi konserwację i naprawy lekkich dział kal. 105 mm na terenie kraju, współpracując z lokalnymi partnerami w celu rozszerzenia wsparcia o dodatkowe zdolności artyleryjskie. Działania te przyczyniają się do szybszego odbudowania krajowego potencjału produkcyjnego. BAE Systems jest jednym z czołowych brytyjskich producentów uzbrojenia, specjalizującym się w systemach artyleryjskich i działach morskich. Jej sztandarowym produktem pozostaje lekka haubica M777, sprawdzona bojowo m.in. w Iraku i Afganistanie.

Lekka haubica polowa 155mm M777
Lekka haubica polowa 155mm M777
Autor. Ministerstwo obrony Ukrainy/X

Jak podaje spółka: „Zakład w Sheffield jest najnowszą inwestycją w infrastrukturę, jaką BAE Systems realizuje w swoich zakładach w Wielkiej Brytanii”. Firma ponadto jest bliska ukończenia inwestycji w Glasgow wartej 300 milionów funtów, która obejmuje jej zakłady stoczniowe oraz wartej 200 milionów funtów rozbudowy zakładów produkujących amunicję, aby sprostać zwiększonemu popytowi. Firma w swoich planach ma również zainwestować 220 mln funtów w nową fabrykę zaawansowanych technologii w Rochester.

Inwestycje BAE Systems pokazują, że brytyjskie władze wreszcie zdały sobie sprawę z konieczności odbudowy przemysłu zbrojeniowego w Europie, podobnie jak państwa wschodniej flanki NATO. Wyprodukowane w Wielkiej Brytanii lufy artyleryjskie zostaną przekazane Ukrainie, co świadczy, że pomoc materialna może jednocześnie napędzać rozwój krajowego sektora obronnego.

WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie
Reklama

Komentarze (5)

  1. eee

    Czy nawet te holowane 105ki, aby długa lufa, a już nie mówię 155, czy na własnych kołach lub licencje na 777

  2. user_1080333

    Rosomak, Krab , Borsuk - składaki których nikt nie kupi z wyjątkiem Ukraińców i Polski

    1. Szwejk85/87

      Po pierwsze, nie musimy ich sprzedawać. Po drugie, na przykład w Europie, tylko francuzi sami produkują swój sprzęt, reszta produkuje składaki. Po trzecie, jest mi zupełnie obojętne czym nasze wojsko będzie wojować z moskalami. Jeżeli "krótki bojowy kij bambusowy" z Wietnamu okaże się skuteczny, to nie widzę potrzeby budowy w Polsce hodowli bambusów.

    2. mick8791

      Krab i Borsuk składakami? Kpisz czy o drogę pytasz? Ok Krab bazuje na koreańskim podwoziu ale to był nasz wybór (słuszny), bo mieliśmy do niego też polskie podwozie. Borsuk natomiast to całkowicie polski projekt! Nawet Rosomak nie jest składaniem, bo to licencyjna produkcja fińskiej Partii!

    3. radziomb

      a jak ma Rumunia Kupić np Kraba, a chcieli kupić kilkadziesiąt szt, skoro PGZ , HSW nie złozył nawet oferty sprzedazy .. ?

  3. eee

    Chociaż w czymkolwiek Ale aczkolwiek krab to składak.. Polska jest nazwa.

    1. Patryk.

      @eee, podaj jakikolwiek sprzęt (o podobnej wielkości), którego nie nazwiesz składakiem, i dlaczego tak go nie nazwiesz?

    2. pomz

      Składak czy nie składak, ważne że robi robotę! ruSSkich śle do piachu, kaleczy,niszczy sprzęt!

    3. mick8791

      "Ale aczkolwiek"? Chłopcze Ty spałeś na lekcjach języka polskiego? Jak nie znasz znaczenia i sposobu zastosowania pewnych słów to ich po prostu nie używaj. A co do Kraba - owszem podwozie bazuje na koreańskim ale wydatnie ulepszonym. Natomiast sama wieża została całkowicie przekonstruowana przez HSW i WBE i całość praw intelektualnych jest w polskich rękach. Cała automatyka, elektronika i oprogramowanie jest polskie więc daruj sobie te bzdurki o składaku!

  4. Szwejk85/87

    Oni otwierają fabrykę, my klepiemy Kraba seryjnie. Przynajmniej raz są dwa kroki za nami...

    1. Al.S.

      Nie otwierają, tylko ponownie uruchamiają uprzednio zamkniętą fabrykę. W Sheffield straszą pozostałości dawnych zakładów, z których sporo nie zostało wyburzonych i zamienionych na działki deweloperskie, bo nie ma tam wielkiej presji urbanizacyjnej. Cała infrastruktura tam jest, wystarczy tylko odświeżyć i wstawić nowe maszyny. Środkowy pas Anglii to rejon gdzie nie żyje się z pracy, tylko tzw benefitów, czyli zasiłków rządowych, wprowadzonych jeszcze w czasach, kiedy Thatcher zlikwidowała tamtejszy przemysł i obecnie tak funkcjonuje już trzecie pokolenie w tym regionie. To sprawia, że na nowe mieszkania nie ma zbyt wielu chętnych, a ci co dysponują jakimś kapitałem wolą odnawiać stare rudery. Tak szczerze, to są o wiele kroków za nami, cały ten kraj trzyma się jako tako dzięki londyńskiemu City i kilkoma firmami z branży high-tech, wspomaganymi przez szkolnictwo techniczne na wysokim poziomie. Poza Londynem i głównymi miastami Polska już ich wyprzedziła w rozwoju, takie są fakty.

  5. Seb66

    #Eeee. Składak nie składak. Kompletnie BEZ znaczenia. Znaczenie ma tylko fakt , że wg Ukraincow to trn "składak" to obecnie NAJLEPSZA haubica jaką mają Ukry. A wraz z wychwalanym Topazem i FlyEye przebija WSZYSTKO , z czego strzelają Ukry. Mnie wystarczy taki "składak"!

Reklama