Uzbrojenie i drony dla Polski od LIG Nex1

Autor. M.Dura
Trzy typy dronów nawodnych, tanie rakiety kierowane i systemy obrony antydronowej to tylko niektóre z nowych rozwiązań pokazywanych na wystawie MADEX 2025, którymi mogą być zainteresowane polskie Siły Zbrojne
Stanowisko wystawiennicze koncernu LIG Nex1 było trzecim pod względem wielkości na wystawie MADEX (Maritime and Defence Exhibition) zorganizowanej w dniach 28-30 maja 2025 roku w Busan w Korei Południowej. I nie można się temu dziwić ponieważ większość okrętów proponowanych przez takie koncerny stoczniowe, jak Hanwa Ocean czy HD Hyundai Heavy Industries jest uzbrajana w systemy proponowane właśnie przez LIG Nex1.
Czytaj też
Rywalizacja jeżeli chodzi o jednostki pływające jest widoczna tylko w jednym przypadku – dronów nawodnych. W tej dziedzinie, koncern LIG Nex1 proponuje bowiem własne rozwiązania, nad którymi pracuje od ponad dziesięciu lat i bardzo wymownie pokazał to na targach MADEX 2025. LIG Nex1 był tam bowiem największym wystawcą dronów nawodnych. Zaprezentował aż trzy takie rozwiązania, opracowane w ramach inicjatywy „Navy Sea GHOST” marynarki wojennej Republiki Korei. Koncern ten zorganizował dodatkowo pierwszego dnia targów najbardziej celebrowane wydarzenie promocyjne, jakim był pierwszy – publiczny pokaz swojego, bezzałogowego okrętu Sea Sword-X.

Autor. M.Dura
Zaprezentowano w ten sposób tak naprawdę mały, bojowy okręt o długości ponad 30 m, wyposażony w systemy uzbrojenia opracowane i produkowane przez LIG Nex1, w tym w umieszczone na dziobie: zdalnie sterowaną armatę kalibru 20 mm klasy RCWS oraz dwie wyrzutnie kierowanych niskokosztowych rakiet Poniard kalibru 70 mm. Stałym wyposażeniem mają być także, rozmieszczone po trzy na każdej burcie wyrzutnie lekkich torped Blue Shark (opracowane przez LIG Nex1) oraz rozmieszczone po cztery na każdej burcie wyrzutnie tubowe dronów powietrznych/amunicji krążącej.

Autor. M.Dura
O charakterze zadań wykonywanych przez Sea Sword-X będzie jednak decydowała jego rufa, na której przygotowano miejsce pod szybkie zamontowanie modułu zadaniowego wybranego zależnie od misji. Jak na razie zakłada się przygotowanie czterech wersji takich modułów: przeciwminowej MCM (mine countermeasures), zwalczania okrętów podwodnych ASW (anti-submarine warfare), obrony przeciwlotniczej/antydronowej i zwalczania celów nawodnych ASuW (anti-surface warfare). Ten ostatni był prezentowany na modelu drona wystawionym na targach MADEX 2025 i zawierał wyrzutnię kierowanych rakiet kalibru 130 mm oraz kontener startowy dla amunicji krążącej.
W przypadku wersji ASW przewiduje się wyposażenie drona w wyrzutnie boi sonarowych i holowanego sonaru linearnego. W wersji antydronowej przewiduje się zastosowanie jednego z dwóch modułów zadaniowych: albo z nadajnikiem mikrofalowym dużej mocy HPM (high-power microwave), który ma elektronicznie wyłączać drony, albo z systemem rakietowo-laserowym, który ma fizycznie neutralizuje zagrożenia powietrzne.
Sea Sword-X ma do tego posiadać własny system obserwacji składający się z radaru wielozdaniowego MFR (Multi-Functional Radar) z czterema antenami ścianowymi rozmieszczonymi wokół masztu, kamer CCD, głowicy optoelektronicznej i radaru nawigacyjnego. Informacje mogą być także przekazywane z zewnątrz, ponieważ dron ma posiadać system łączności satelitarnej oraz powietrzne drony-multikoptery na uwięzi: retranslacyjne i obserwacyjne (wypuszczane z dwóch otwieranych komór startowych na pokładzie dziobowym). Całość ma być wykonana w technologii stealth, co utrudni wykrycie bezzałogowca przez radary przeciwnika.

Autor. M.Dura
Poza Sea Sword-X koncern LIG Nex1 zaprezentował jeszcze dwa inne drony nawodne. Jednym z nich był duży bezzałogowy kuter Recon USV, klasyfikowany przez Koreańczyków jako dron rozpoznawczy. W rzeczywistości jest to system bezzałogowy: uzbrojony zarówno w zdalnie kierowany dziobowy karabin maszynowy, jak i w rufowy system opuszczania sonaru holowanego do poszukiwania min.
Dron ten nie powstał od podstaw, ale jest rozwinięciem wcześniejszych dziesięciu modeli innych bezzałogowych łodzi nawodnych, jakie opracował koncern LIG Nex1, a w tym bezzałogowca typu Sea Sword-II Recon USV. Zmiany polegały głównie na wzmocnieniu i ulepszeniu konstrukcją kadłuba, poprawieniu sensorów i systemu łączności. Dzięki tym rozwiązaniem Recon USV może skuteczniej, samodzielnie wyrywać i omijać przeszkody oraz prowadzić nawigację w pełni autonomicznie.
Przedstawiciele koncernu LIG Nex1 już w 2024 roku chwalili się, że stworzyli zakłady zdolne do jednoczesnej budowy czterech bezzałogowych okrętów. Podkreślali, że są firmą, która przetestowała swoje drony w rzeczywistych warunkach morskich, przy maksymalnej wysokości fal 2,5 metra, udowadniając swoją zdolność do nawigacji przy stanie morza 4.

Autor. M.Dura
Trzecim dronem nawodnym LIG Nex1 na MADEX 2025 była dziewięciometrowa, bezzałogowa łódź kamikaze Suicide USV. Pomimo, że jest to łódź przeznaczona przede wszystkim do atakowania celów nawodnych za pomocą przenoszonego przez siebie ładunku wybuchowego (wyzwalanego po uderzeniu w cel przez jeden z trzech zapalników znajdujących się na dziobie), to Koreańczycy zamontowali na niej dodatkowo dwie podnoszone wyrzutnie niskokosztowych, kierowanych obrazowo rakiet Poniard kalibru 70 mm klasy LOGIR (low-cost guided imaging rocket). LIG Nex1 przygotowuje również wersją przeciwlotniczą tego drona instalując na nim dwie opracowane i produkowane przez siebie rakiety woda-powietrze typu Chiron (które wielkością i parametrami bardzo przypominają francuskie pociski Mistral).

Autor. M.Dura
Co ciekawe ten dron był prezentowany nie tylko w modelu (tak jak dwa poprzednio opisane), ale również w wersji prototypowej. Jest ona przygotowywana do prób morskich, które mają się odbyć w drugiej połowie 2025 roku. Oglądając ten dron potwierdziły się wcześniejsze zapowiedzi, że LIG Nex1 chce budować bezzałogowce Suicide USV przy użyciu technologii druku 3D. Ma to zmniejszyć koszty produkcji oraz ją przyśpieszyć. Ze względu na zasadę poufności Koreańczycy nie chcieli ujawnić, jaki materiał filamentowy był wykorzystywany przy druku 3D. Wiadomo jedynie, że później jest on pokrywany specjalną, wodoodporną powłoką, która ma zwiększyć trwałość drona.
Suicide USV ma być wyposażony w system nawigacji satelitarnej, głowicę optoelektroniczną EO/IR, kamerę CCD (zapewniającą obserwację dookólną jako system celowniczy/) oraz system nawigacji i łączności. Duże znaczenie w działaniu tego drona ma mieć sztuczna inteligencja. Chcąc szybko zwiększyć swoje kompetencje w tej dziedzinie koncern LIG Nex1 zaczął rozszerzać współpracę np. z amerykańskimi firmami technologicznymi i obronnymi, podpisując np. 29 maja 2025 roku na targach MADEX umowę MoU ze spółką Shield AI z San Diego w Kalifornii.
Tego samego dnia podpisana została jeszcze inna umowa o współpracy technicznej z amerykańskim koncernem Raytheon w sprawie produkcji pocisku przeciwlotniczego krótkiego zasięgu RAM Block-II. Ma to zwiększyć możliwości obrony południowokoreańskich okrętów nawodnych przed rakietami przeciwokrętowymi. Finalnym celem tej współpracy będzie niewątpliwie opracowanie własnego pocisku tej klasy i uruchomienie jego produkcji w Korei Południowej.
Jest to bardzo prawdopodobne, ponieważ firma LIG Nex1 wielokrotnie pokazała swoją zdolność do umiejętnego wykorzystania zakupionych, zagranicznych technologii, w taki sposób, aby później można było samemu projektować i produkować potrzebne systemy uzbrojenia. Taką samowystarczalność udało się zdobyć np. w przypadku niskokosztowych, kierowanych rakiet Poniard kalibru 70 mm. Często niesłusznie uważa się te pociski za kopię rakiet APKWS (Advanced Precision Kill Weapon System). W rzeczywistości jest to produkt południowokoreański, czego dowodem jest inny system naprowadzania. W przypadku APKWS pocisk naprowadza się bowiem na promieniowanie laserowe odbite od celu. W przypadku Poniard jest to naprowadzanie na podczerwień IIR (maging-Infra-Red), co jest szczególnie przydatne przy zwalczaniu szybkich i zwrotnych celów, jak np. drony nawodne.
Tego rodzaju rozwiązanie sprawdzili już Amerykanie w czasie ćwiczeń RIMPAC w lipcu 2024 roku w czasie testów FCT (Foreign Comparative Test). Po zamontowaniu wyrzutni południowokoreańskich pocisków Poniard na jednym ze swoich bezzałogowych łodzi testowych Common USV (firmy Textron) zniszczyli tymi rakietami aż sześć celów nawodnych.

Autor. Textron
Jest to więc rozwiązanie bardzo przydatne dla krajów zagrożonych ze strony dużej ilości dronów klasy USV i szybkich łodzi dywersyjno-szturmowych, a więc również dla Polski. Jak na razie nie przewiduje się jednak jego zastosowania w odniesieniu do dronów powietrznych.
Przy zwalczaniu roju bezzałogowych statków powietrznych przydatny mógłby być za to, właśnie rozwijany przez LIG Nex1, wielolufowy, artyleryjski system obrony bezpośredniej CIWS-II (Close-In Weapon System-II) kalibru 30 mm. Prace nad tym zestawem mają się zakończyć do 2030 roku. Jego skuteczność w odniesieniu do bardzo małych obiektów planuje się zwiększyć na trzy sposoby. Po pierwsze na samej wieżyczce zakłada się umieszczenie: nie tylko radaru obserwacyjnego oraz głowicy optoelektronicznej, ale również czterech aktywnych anten AESA radaru śledzącego, zapewniających nieprzerwaną obserwację dookólną.

Autor. M.Dura
Po drugie w systemie wykorzystuje się siedmiolufową armatę rotacyjną General Electric GAU-8A Avenger, co pozwala na wyrzucenie nawet ponad 4000 pocisków na minute. Po trzecie Koreańczycy chcą zastosować amunicję programowalną, która rozczłonkowując się na wskazanej odległości będzie kierowała w stronę dronów roje odłamków, zwiększając wielokrotnie prawdopodobieństwo trafienia.
Jak na razie zakłada się, że nowy system zastąpi stare zestawy artyleryjskie tego rodzaju typu Goalkepeer, które są obecnie na wyposażeniu okrętów nawodnych sił morskich Republiki Korei.

Autor. M.Dura
O wysokim poziomie technologicznym koncernu LIG Nex1 może świadczyć uzbrojenie kierowane, prezentowane przez ten koncern na wystawie MADEX 2025. Wśród nich wyróżniał się model prezentowanego po raz pierwszy rakiety przeciwlotniczej średniego zasięgu K-SAM II, model wykorzystywanej już w południowokoreańskich siłach zbrojnych rakiety przeciwlotniczej krótkiego zasięgi K-SAM oraz mikro pocisk przeciwpiechotny, który zaskakiwał chociażby koncepcją zastosowanego dla niego, wymiennego systemu startowego.

Autor. M.Dura
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie