Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Ukraina: Pierwszy dywizjon pocisków Neptun za 10 miesięcy [WIDEO]

Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

„Potrzebujemy około 10–11 miesięcy na wyprodukowanie planowanej liczby pocisków i komponentów kompleksu RK-360MC Neptun” – poinformował główny konstruktor i dyrektor biura konkstrukcyjnego „Łucz”, Oleg Korostelow. W czerwcu zakończono testy poligonowe całego systemu, który powinien otrzymać certyfikat państwowy w ciągu najbliższego miesiąca. Umożliwi to to zawarcie umowy i rozpoczęcie dostaw pierwszego dywizjonu pocisków manewrujących Neptun dla ukraińskiej marynarki wojennej.

„Niedawno zakończyliśmy ostatnie testy kompleksu Neptuna. Podkreślam, że nie pocisku (R-360), ale całego, gotowego do działania kompleksu Neptuna (wersja lądowa RK-360MC)” - powiedział Oleg Korostelew, dyrektor generalny  Biura Konstrukcyjnego „Łucz”. Jego zdaniem przeprowadzone w czerwcu strzelania z użyciem ostrej amunicji, zakończone zniszczeniem celów, zamykało cykl testów poligonowych. Obecna faza, zależna od instytucji państwowych i wojskowych, może potrwać do dwóch miesięcy.

Zakłady już obecnie są gotowe do produkcji systemu Neptun w wersji lądowej, którego dywizjon ma mieć następujący skład:
- 6 wyrzutni USPU-360;
- 6 pojazdów transportowo-załadowczych TZM-360;
- 6 pojazdów transportowych TM-360;
- 1 punkt dowodzenia dywizjonem RKP-360.

Tak skomponowany dywizjon będzie posiadał 48 pocisków na pojazdach załadowczych i 24 RK-360 Neptun gotowe do odpalenia na wyrzutniach. Pojazdy transportowe i załadowcze oraz punkt dowodzenia umieszczono na podwoziu ukraińskiego samochodu ciężarowego wysokiej mobilności KrAZ-6322 w układzie 6x6 z opancerzoną kabiną. Wyrzutnia bazuje na podwoziu ciężkiego pojazdu ciężarowego podwyższonej mobilności 8x8 KrAZ 7634NE z kabiną opancerzoną i kabiną operatorów systemu uzbrojenia, na który składa się czterokontenerowa wyrzutnia pocisków manewrujących RK-360A Neptun.

Czas przejścia wyrzutni z pozycji marszowej do bojowej, łącznie z uruchomieniem systemów dowodzenia i odchyleniem kontenerów do pozycji startowej wynosi do 15 minut. Może ona wystrzelić salwę 4 pocisków w odstępach 3-5 sekund, co zwiększa szansę przełamania obrony powietrznej celu. Jak udowodniono podczas majowych strzelań, rakiety odpalane w salwie mogą lecieć różnymi trasami a nawet być skierowane na znacznie oddalone od siebie cele. Pociski RK-360A Neptun umożliwiają zwalczanie celów na dystansie od 7 do 280 km.

Produkcja może zostać zrealizowana w 10-11 miesięcy, ale jak podkreślił Korostelow, dostawy mogą być realizowane partiami. Na przykład połowa dywizjonu (czyli jedna bateria) w pierwszej fazie, co zostanie uzupełnione sukcesywnie o kolejne komponenty i pełny zapas pocisków. Umożliwi to rozpoczęcie szkolenia personelu jeszcze w 2020 roku i osiągnięcie pełnej gotowości operacyjnej całego dywizjonu w 2021 roku. Docelowo marynarka wojenna Ukrainy może pozyskać od dwóch do czterech dywizjonów pocisków manewrujących Neptun, które mogą zostać użyte do zwalczania celów morskich ale również kluczowych celów lądowych. W tym celu zapalnik głowicy bojowej posiada dwa tryby działania – z detonacją opóźnioną po trafieniu w cel, przeznaczony do niszczenia jednostek pływających, oraz na zaprogramowanej wysokości dla niszczenia celów powierzchniowych (lądowych).

Po wprowadzeniu do produkcji wersji z wyrzutnią lądową ma powstać wariant okrętowy, przeznaczony w pierwszej kolejności dla dużych i średnich jednostek ukraińskich, na których zastąpi systemu rosyjskie. Kolejnym krokiem w rozwoju systemu jest projekt lżejszej, lotniczej wersji pocisku. Już sama rezygnacja ze zbędnego w takim wypadku silnika startowego znacznie zmniejszy masę pocisku Neptun w wersji lotniczej.

Reklama

Komentarze (9)

 1. Wkurzony rodzic

  Za PIS to nawet skarpetek do wojska nie kupii . Taki Marazm Miejmy nadzieję że PO wygra bo to wreszcie ozywi zakupy dla PL armii - i armia skorzysta i polskie zkłady. Nie jak ja PiS ze byly za bezcen oddawane w obce ręce

  1. rED

   Ile PO kupiło Krabów i Raków a ile samolotów?

  2. W proteście zwróć państwu 500+ oraz 300+ i nie bierz bonu turystycznego

   PO już nigdy nie wygra w Polsce. Niczego. Polacy to wiedzą. Tylko antypolscy poplecznicy obcych z Berlina i Brukseli głosują na PO, partię której korzenie sięgają KLD sfinansowanej z niemieckich dotacji. Dla tych "podnóżków" Berlina niezależność Polski jest zbędna, bo po co skoro są Niemcy?? I przypomnę Ci, tylko że rzady AWS, SLD, PO, PSL sprzedaly grubo ponad 11 TYSIĘCY firm, a oba prawicowe rządy tj. Olszewskiego i Kaczyńskiego sprzedały łącznie... 210 firm. I to głównie dlatego, że sprzedaży nie dało się już zatrzymać. Po prostu więc k ł a m i e s z. Jak Tusk, Kopacz, Sikorski, Schetyna, Nitras i Trzaskowski.

  3. Davien

   Jak widac jednak wszystkich popłuczyn po Piebiaku nei dopadli i jeszcze sie pałetaja:))

 2. Na chłodno

  Jasne że były. Za PO "była" też obniżka podatków, nie podnieśli wieku emerytalnego, Tusk nam zlikwidował jak obiecał abonanent RTV, a Trzaskowski jako minister cyfryzacji doprowadził obiecany internet do wszystkich domów oraz rozdał obiecane wszystkim polskim uczniom... tablety! Aha, byłbym zapomniał o pieniądzach z OFE, przecież wcale nie były to pieniądze Polaków! Ale śmiało, pisz te swoje cuda dalej.

 3. Jacek

  Tak? A to ciekawe bo jak przyszło zrobić ćwiczenia z rezerwą to nie było w co jej ubrać. Że nie wspomnę o magazynach pełnych stalowych hełmów i dopiero PiS zakupił nowe. Poczytaj D24

 4. Ciekawski Dyziek

  Podoba mi się trafienie w krawędź burty. Zmiata wszystko z pokładu. Szkoda tylko, że na tym filmie ma bardzo wysoki start, co może zdradzić radarom zarówno start jak też ujawnia pozycję wyrzutni. Poza tym miodzio rakieta. Jedna taka i ruska balia wyłączona z akcji!! Brawo Ukraina. Ciekawe, gdybyśmy też my zamówili tak ze dwa dywizjony, jako nasze takie małe "Cruise", to kiedy byśmy je dostali??

  1. rED

   Przecież mamy.... i to lepsze.

 5. daleko jeszcze

  anulowal bo dobrze wiedzal ze bez odpowiedniej OPL te smiglowce sa tyle warte co twoja wiedza trollu , a jesli chodzi o marynarke to o ile mnie pamiec nie myli to juz za rzadow jasniewielmoznej PO miala byc reforma i co z tego wyszlo go....no podziekuj im pajacu cala kase pochlonal projekt o nazwie Gawron a wyszedl wrobel latwo jest krytykowac choc samemu zrobilo sie praktycznie niewiele

 6. realista

  za rzadow PO nawet mundurow nie bylo trollu

  1. XYZ

   za to teraz mamy 100 zardzewiałych grających ławek

  2. Anty-CHe

   Były mundury, byłY F16, były prace na gromem, caracalem ( wstrzymane przez PiS) F16, F35, Krabem. Gdyby oni wówczas nie pracowali nad tym to G..ie byś widział w wojsku. Bo teraz jest macziarewizmn -niczego nie ma a za wszysto cię oskarżą. Rządy PIS

 7. martin

  a w polin zakup mundurow.

  1. nie zasługujesz

   Polin? Wyjedź. Proponuję Ukrainę.

  2. J23

   podziekuj PO i ich 8 letniej kadencji zero zakupow i calkowita wyprzedaz zbrojeniowki ,teraz przynajmniej mundury beda u nich nawet tego nie bylo trollu

  3. R

   J23 nadaje, bzdury jak zwykle.

 8. tut

  Na Białorusi ma być referendum za przyłączeniem do Rosji. Jak dodatkowe 400km granicy z Rosją nie obudzi naszych wybrańców narodu to ja nie wiem co? W takim scenariuszu państwa bałtyckie nie istnieją.

 9. Kapsel

  Szybki start. Jeszcze kapsel nie osiagnal ziemi, a pocisk w powietrzu.

Reklama