Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Turcja rozpoczyna produkcję konkurenta Pancyra

Nowy pojazd przeciwlotniczy Gürz firmy Aselsan
Nowy pojazd przeciwlotniczy Gürz firmy Aselsan
Autor. Robert Czulda

Dyrektor Generalny tureckiego koncernu Aselsan Ahmet Akyol poinformował o rozpoczęciu produkcji seryjnej artyleryjsko-rakietowego systemu przeciwlotniczego GÜRZ. Konstrukcja ta jest często porównywana z rosyjskim zestawem Pancyr.

Informacja została podana w ostatnich dniach grudnia, jednak do szerzej do mediów trafiła dopiero w drugiej połowie stycznia. Niestety poza faktem, że system GÜRZ ma już być produkowany seryjnie, nie zostały podane żadne inne informację m.in. dla kogo jest produkowany oraz w jakiej liczbie. Wydarzenie to jednak jest bardzo istotne dla całego rynku systemów OPL bardzo krótkiego i krótkiego zasięgu, które wykorzystują do zwalczania środków napadu powietrznego uzbrojenie rakietowe i lufowe. Mowa tutaj zwłaszcza o klientach, którzy poszukują czegoś budżetowego i nie chcą kupować rosyjskich Pancyrów, których skuteczność po blisko 3-letniej inwazji na Ukrainę jest mocno dyskusyjna.

Elementem wyróżniającym „tureckiego Pancyra” jest zastosowanie kilku typów uzbrojenia (armata przeciwlotnicza oraz 2/3 typy rakiet), co ma pozwalać na eliminację różnego typu zagrożeń od bezzałogowców, poprzez śmigłowce, kończąc na samolotach oraz pociskach rakietowych różnego typu. Tym samym jest to uniwersalne rozwiązania dla kraju poszukującego czegoś więcej niż klasyczne zestawy przeciwlotnicze wykorzystujące tylko pociski rakietowe czy działa przeciwlotnicze. GÜRZ zatem może pełnić funkcję systemu OPL do ochrony infrastruktury krytycznej, ale także osłaniać wojska lądowe lub konstrukcje przeciwlotnicze o większym zasięgu rażenia środków napadu powietrznego pełniąc funkcję ich osłony.

Reklama

Warto wspomnieć, że turecki Aselsan opracował także nowa odmianę opisywanego systemu posiadającą inną konfigurację (m.in. zmieniono położenie radarów oraz pocisków przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu), określoną jako GÜRZ 150. Nie jest wiadome, czy w produkcji jest właśnie ona, czy też jej poprzednio zaprezentowany wariant podczas m.in. targów World Defense Show 2024 w Arabii Saudyjskiej. Odmiana ta może zostać przeskalowana do zamontowania na kołowym transporterze opancerzonym PARS ALPHA 8x8.

Turecki artyleryjsko-rakietowy system przeciwlotniczy GÜRZ 150.
Turecki artyleryjsko-rakietowy system przeciwlotniczy GÜRZ 150.
Autor. Aselsan

GÜRZ to turecki artyleryjsko-rakietowy zestaw przeciwlotniczy opracowany przez koncern Aselsan i zademonstrowany po raz pierwszy na targach IDEF 2023. Jego przeznaczeniem jest eliminacja środków napadu powietrznego jak m.in. bezzałogowce, śmigłowce, samoloty oraz pociski manewrujące podczas ochrony infrastruktury lub wojsk. Uzbrojeniem artyleryjskim systemu jest armata automatyczna Oerlikon KDC kal. 35 mm mogąca strzelać amunicją programowalną na dystansie do 4-5 km. W przypadku eliminacji celów powietrznych na trochę dalszym dystansie GÜRZ wykorzystuje wspomniane cztery nieokreślone pociski rakietowe bardzo krótkiego zasięgu (prawdopodobnie Sungur o zasięgu 6 km) osadzone na osłonie armaty kal. 35 mm lub w oddzielnej wyrzutni na boku modułu.

    W przypadku eliminacji celów na krótkim dystansie system korzysta z rodzimej produkcji pocisków przeciwlotniczych krótkiego zasięgu Bozdoğan/Gökdoğan, czyli odpowiedniki amerykańskich AIM-9/AIM-120, lub Hiasar-A. W przypadku tego ostatniego efektora zasięg rażenia celów to 15 km zaś możliwy do osiągnięcia pułap to 8000 metrów. Są one umieszczone w czterokomorowej wyrzutni obok armaty przeciwlotniczej. Oprócz tego konstrukcja ta posiada karabin maszynowy do samoobrony i system sotf-kill. Do detekcji celów mają służyć aż cztery radary, co może znacząco odbić się na cenie całego systemu. Podwozie całego systemu sanowi samochód ciężarowy Seyit (Tatra Force 8x8), chociaż istnieje możliwość dostosowania modułu bojowego do kołowego transportera opancerzonego PARS ALPHA 8x8.

    Radar kierowania ogniem przeciwlotniczym Aselsan ALP (po lewej) i przeciwlotniczy zestaw rakietowo-artyleryjski Aselsan Gürz.
    Radar kierowania ogniem przeciwlotniczym Aselsan ALP (po lewej) i przeciwlotniczy zestaw rakietowo-artyleryjski Aselsan Gürz.
    Autor. Damian Ratka / Defence24.pl

    WIDEO: Polska pancerna pięść na straży Łotwy [WYWIAD]

    Reklama

    Komentarze (2)

    1. Buczacza

      No do pancyra nic nie da się porównać... Taki to standard wykończenia. Ptaki bądź latawce ze sklepu internetowego zaświadczą. W każdym bądź razie pancyr jak nie miał zacięcia do sprzedaży. Tak będzie miał jeszcze mniejszą... Do tego dochodzą Chińczycy i Koreańczycy z południa.

    2. Chyżwar

      I będzie skuteczniejszy od Pancyra. Gdybyśmy chcieli podobny zrobić, to do szczęścia brakowałoby nam jedynie "Grzmotów". A działo jakie stosujemy jest lepsze. Bo KDA zasilana jest z taśmy podczas gdy KDC z magazynków.

    Reklama