Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Turcja: nowy system redukcji odrzutu broni palnej

Fot. US Air Force/Senior Airman Brandon Valle [afgsc.af.mil]
Fot. US Air Force/Senior Airman Brandon Valle [afgsc.af.mil]

Turecka wielobranżowa firma Albayraklar Group - dotychczasowo producent systemów obezwładniających WATTOZZ - zadeklarowała opracowanie mechanizmu całkowitego eliminowania odrzutu w broni strzeleckiej. Rozwiązanie ma dodatkowo podwajać prędkość, zasięg i skuteczność wystrzeliwanych pocisków.

"Nasze rozwiązanie podwaja prędkość wyjściową, zasięg i efekt standardowych pocisków NATO i eliminuje dźwięk, zapobiegając odrzutowi dla wszelkiego rodzaju długich lub krótkich luf broni palnej" - powiedział prezes zarządu Albayraklar Group Adnan Albayrak. Dodał też, że "żaden z systemów dostępnych na świecie, takich jak specjalne tłumiki, kompensatory odrzutu, hamulce wylotowe, tłumiki płomienia itp. - pomimo używania pocisków o prędkości poddźwiękowej i o zmniejszonej ilości prochu, nie zapobiega odrzutowi".

Według niego system tzw. prawdziwego zerowego odrzutu ma pozwolić rdzeniowi pocisku na delikatne opuszczanie przewodu lufy bez zbędnego oporu, a co za tym idzie utraty energii, a także zwiększyć spalanie prochu w jego wnętrzu. Ma to pozwolić na odpowiednie przyśpieszenie, co z kolei zwiększa skuteczność wystrzelonej amunicji. Wspominany aparat ma według deklaracji mieć "niezwykle" małe rozmiary i masę w celu utrzymania bazowej masy broni palnej, a co za tym idzie uniknięcie dodatkowego obciążenia strzelca, a także ma nadawać się do wszystkich możliwych typów amunicji do współczesnej broni palnej.

Samo urządzenie eliminacji odrzutu broni palnej ma mieć wygląd zewnętrzny zbliżony do klasycznego tłumika. Zdaniem tureckiej firmy opracowanie tego systemu ma być wynikiem wieloletnich, tajnych prac badawczo-rozwojowy nad mechanizmem działania broni palnej.

Opracowanie tego systemu kompensatora odrzutu ma w założeniu tureckich twórców pozwolić na uzbrojenie lekkich dronów w broń palną, co do tej pory było trudne lub praktycznie niemożliwe z powodu odrzutu, który zaburzał tor lotu drona lub powodował duży rozrzut ognia, a przez to całkowitą nieskuteczność tego systemu. Według zapowiedzi producenta w najbliższym czasie mają zakończyć się wszechstronne testy i próby tego systemu, a równolegle składany jest wniosek patentowy. Już wkrótce system ma zostać publicznie zaprezentowany, a także znaleźć się w ofercie firmy.

Sama Albayraklar Group od 2017 roku weszła w sektor przemysłu obronnego i obecnie oferuje i produkuje opracowane przez siebie systemy takie jak bezzałogowe, podwodne nosiciele ładunków wybuchowych WATTOZZ czy taser WATTOZZ.

Reklama
Reklama

Komentarze (10)

  1. Heniu

    niezależnie, czy sułtan kazał; czy mają bardziej lub mniej zaawansowane prace; czy więcej w tej sprawie techniki czy polityki - defence24 i inne media branżowe na świecie PISZĄ O TYM, również dlatego, bo to Turcja. Którą stać na własne gry, zabawy, produkcje. O Polskiej zbrojeniówce można poczytać gdzieniegdzie w kontekście ha ha modernizacji ha ha T72. A w 1989 roku nasz przemysł był na technologicznie wyższym poziomie niż turecki, naukowo też byliśmy znacznie mocniejsi. Turcja, łącznie z Istambułem i Ankarą, to był wtedy po prostu skansenowy, dywanowo sweterkowy orient. 30 lat minęło. Może zamiast hejtować i obśmiewać porównajmy jak dla dobra własnego kraju potrafili ten czas wykorzystać Turcy a jak Polscy.

  2. Olender

    Bardzo ciekawe... Niedawno zdaje się fabryka Kałasznikowa wyemitowała filmik w którym "bezczelnie" zamontowali karabinek w dronie startującym pionowo a później przechodzącym w lot poziomy. Oczywiście było to bardzo prymitywne i niecelne ale w momencie kiedy Turcy opracują praktycznie swój system... nie będzie do śmiechu

    1. bender

      Nadal to jest bardzo słaby pomysł, żeby 4 kg karabin podczepiać do zdalnie sterowanego samolociku.

    2. m p

      Karabin dla piechura waży 4 kg, bo ma kolbę, chwyty i solidną konstrukcję, żeby się w okopach nie powyginał. Coś dla drona być może nie musi tyle ważyć.

  3. Okręcik

    I to jest prawdziwa innowacja, bo właśnie odrzut sprawiał największe kłopoty kiepskim strzelcom. A co nasi genialni inżynierowie wymyślili?

  4. dr inż. czapajew

    Karabin maszynowy, czy pistolet maszynowy na pokładzie drona to chyba broń dobra tylko do terroryzowania ludności cywilnej. No może ochrony granic nocą. Raczej słaba koncepcja.

    1. m p

      Dlaczego? Jakieś uzasadnienie?

  5. Wolverine

    Przecież to brzmi jak zwykłe bujdy. Fizyka nie obowiązuje bo Erdogan tak zdecydował?

    1. maksio maxio

      Car, pardon Sultan Erdogan wydał ukaz : broń ma nie mieć odrzutu to nie będzie miała. To skutki zaciesnia nią współpracy z innym azjatyckim państwem.

  6. człowiek z lasu

    Brzmi jak: efektor do miotania kompetencji przy użyciu synergii.

  7. fefe

    jeśli by strzelał ogniem pojedynczym to dla czego nie ?jakiś rodzaj przeciw wagi dynamicznej , tylko że najprawdopodobniej nie przystosowana broń do tego systemu będzie się rozlatywać ze względu na przeciążenia

  8. Maksio maxio

    No to niech zakończą te wszechstronne testy i próby. Wtedy pogadamy.

  9. prawieanonim

    Brzmi jakby wynaleźli perpetuum mobile.

  10. Wojmił

    to byłby cud...