Odbywające się w dniach 13-16 sierpnia targi przemysłu lotniczego i obronnego TADTE (Taipei Aerospace & Defense Technology Exhibition) zgromadziły w tym roku 126 wystawców krajowych oraz międzynarodowych (wzrost o 27 procent w porównaniu z edycją w 2013 roku). Wśród tych drugich były takie koncerny jak General Dynamics, Northrop Grumman, czy też Rockwell Collins. Wystawiał się także Lockheed Martin, który - chociażby za sprawą rakiet antybalistycznych PAC-3 dla systemu Patriot - jest żywo zainteresowany tajwańskim rynkiem. Tematem dominującym najnowszej edycji TADTE były bezzałogowce – ten sektor zgromadził 12 wystawców, podczas gdy wystawa w 2013 roku zaledwie czterech. Zanotowano jednak spadek liczby uczestników zagranicznych – z 14 w 2013 roku do 11 w tym roku. Zabrakło, między innymi, firm Sikorsky, Boeing czy Raytheon.
Tajwańskie nowości
Podczas TADTE Tajwan zawsze prezentuje nieco nowego sprzętu. W tym roku bodaj największe zainteresowani wzbudził rakietowy system przeciwlotniczy krótkiego zasięgu bazowania nawodnego o nazwie Sea Oryx. Zaprojektowano go w państwowym Instytucie Nauki i Technologii Chung Shan (CSIST), kontrolowanym przez Biuro Zaopatrzenia Ministerstwa Obrony Narodowej. Nie ujawniono, niestety, dokładniejszych szczegółów technicznych, ale poinformowano, że Sea Oryx przeznaczony jest do neutralizacji szerokiej gamy zagrożeń, w tym rakiet przeciwokrętowych, bezzałogowców, śmigłowców i samolotów. Podstawą są rodzime rakiety powietrze-powietrze Tien Chien I, które tajwańskie siły powietrzne od dawna wykorzystują operacyjnie (między innymi znajdują się one na wyposażeniu samolotów przewagi powietrznej F-CK-1 Ching-kuo/Hsiung Ying IDF). Rakiety Sea Oryx posiadają głowicę zbliżeniową, ich deklarowany zasięg to 9 tysięcy metrów (wersja powietrze-powietrze ma zasięg 5 tysięcy metrów). System może przechwytywać cele na pułapie do 3 tysięcy metrów. Konstrukcyjnie Tien Chien I bazuje na rakietach AIM-9L Sidewinder.
Warto przypomnieć, że podczas wcześniejszych edycji Tajwan prezentował system krótkiego zasięgu Antelope, przedstawiany jako następca amerykańskich MIM-72 Chaparral, dysponujący czterema rakietami AIM-9C Sidewinder. Bazująca na platformie kołowej (samochód ciężarowy lub HMMWV) wyrzutnia uzbrojona jest w cztery rakiety Tien Chien I, również dzieło Instytutu Chung Shan. Deklarowany wówczas zasięg to około 18 kilometrów. Prace nad Antelope rozpoczęły się w 1995 roku, był to projekt uboczny, powstały na marginesie projektu rakiet Tien Chien I.
W zaprezentowanej wyrzutni Sea Oryx mieści się 8 lub 16 rakiet przechwytujących. Standardowa rakieta ma 2,87 metrów długości. Podczas TADTE 2015 przyznano, że system znajdzie zastosowanie na okrętach wojennych małej i średniej wielkości. Jako pierwsze Sea Oryx otrzymają okręty Tuo Chiang – korwety stealth w układzie katamaranu z 16 rakietami przeciwokrętowymi Hsiung Feng (8 x II o zasięgu 160 km i 8 x III o zasięgu 120 km), o zasięgu 2 tysięcy mil morskich i prędkości 38 węzłów na godzinę (okręty mają pozwolić wycofać docelowo fregaty typu Knox). Później Sea Oryx może trafić na wyposażenie pozyskanych w latach 2005/2006 czterech niszczycieli typu Kidd (obecnie typ Keelung) z rakietami przeciwokrętowymi RGM-84L Harpoon oraz szybkiego okrętu wsparcia AOE 532 Panshih, który do służby wszedł w styczniu 2015 roku (na zdjęciach widać wyposażenie tej jednostki w testową wersję Sea Oryx w miejsce dwóch systemów obrony Phalanx CIWS kal. 20 mm).
Debiut na TADTE 2015 zanotował również zaprojektowany przez CSIST kompozytowy bezzałogowiec klasy MALE (średniego pułapu i długiego trwania lotu). Konstrukcja mająca około 25 metrach długości przeznaczona jest do zadań rozpoznawczych, tak wojskowych jak i cywilnych, w tym do działań patrolowania morskiego. Obecnie istnieje tylko prototyp, nie przewiduje się też uzbrojenia konstrukcji. Jak zapewnia producent, tajwański bezzałogowiec jest w stanie samodzielnie startować i lądować. Może również bez ingerencji operatora naziemnego działać w powietrzu – zarówno w ciągu dnia jak i w nocy. Nie ma żadnych przyjętych terminów produkcji, ani ewentualnego wejścia do służby.
Trzecią interesującą nowością TADTE był nadbrzeżny system rakietowy ziemia-ziemia krótkiego zasięgu Tan An. Umieszczona w obrotowej, bezzałogowej wieży konstrukcja posiada dwanaście wyrzutni po siedem rakiet niekierowanych każda. Deklarowany zasięg to około 1,2 tysiąca metrów. Przeznaczenie tego systemu to obrona tajwańskich plaż (lub innego obszaru – w zależności od koncepcji użycia) przed zmasowaną inwazją wojsk chińskich. Potencjalni odbiorcy to albo wojska lądowe, albo piechota morska. CSIST przyznało, że rozważana jest wersja mobilna. Podobnie jak w przypadku opisanego wcześniej bezzałogowa, także i ten system uzbrojenia nie ma ani harmonogramu produkcji, ani daty ewentualnego wejścia do służby.
W tym roku raz jeszcze zaprezentowano ośmiokołowe transportery piechoty CM-32 z systemem moździerzowym (do wyboru kal. 81 mm lub 120 mm).Konstrukcja przeszła już wstępne próby i przygotowywana jest obecnie do testów ogniowych na poligonie.
Zwiedzający TADTE 2015 mogli też obejrzeć nowy pistolet maszynowy XT104 kal. 9 mm o masie 2,83 kilograma i magazynku o pojemności 30 nabojów. Deklarowana szybkostrzelność to 500-800 strzałów na minutę. Inna ciekawostka to tajwański karabin XT105 kal. 5,56 mm w trzech wersjach (długość lufy 300 mm, 360 mm oraz 450 mm). Masa broni to 3,55 kilograma, a szybkostrzelność to 550-700 strzałów na minutę. Tajwan jest zainteresowany eksportem obu konstrukcji.
Dr Robert Czulda
wolf
Karabinek podobny do naszego MSBS z kolbą beryla, a pistolet maszynowy to jakby czeski skorpion...może nie tylko chiny kontynentalne "pożyczają" patensty
test
"Przeznaczenie tego systemu to obrona tajwańskich plaż (lub innego obszaru – w zależności od koncepcji użycia) przed zmasowaną inwazją wojsk chińskich" hehehe... przecież Tajwan to Chińska prowincja autonomiczna.
RC
Tajwan to chińska prowincja autonomiczna? Od kiedy? Według Tajwanu, a więc Republiki Chińskiej, to oni są prawowitymi Chinami, a ChRL to "zbuntowana" prowincja. Tajwan jest de facto niepodległy. W momencie formalnej niepodległości, gdyby do niej doszło, Tajwan mógłby zmienić nazwę z Republiki Chińskiej na Tajwan (niektórzy politycy to sugerują).
Bea
Ten pistolet wygląda jak klon nowego Skorpiona...