Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Szybsza modernizacja ukraińskich czołgów T-64BW

Ukraiński T-64BW. Fot. MO Ukrainy
Ukraiński T-64BW. Fot. MO Ukrainy

Państwowa Lwowska Fabryka Czołgów, będącą częścią ukraińskiego koncernu Ukroboronprom, ogłosiła gotowość do rozpoczęcia modernizowania ukraińskich czołgów podstawowych T-64BW. Wozy tego typu od pewnego czasu przechodzą modernizację do najnowszej wersji T-64BW model 2017 w innych zakładach Ukroboronpromu. 

Dotychczas modernizację czołgów podstawowych T-64BW prowadziła tylko Charkowska Fabryka Czołgów, która miała dostarczyć już ponad 150 egzemplarzy zmodernizowanych T-64BW model 2017 siłom zbrojnym Ukrainy. Rozpoczęcie modernizacji tych czołgów we Lwowie pozwoli na znaczące przyśpieszenie procesu ich modernizacji.

Modernizacja do standardu T-64BW model 2017 zakłada m.in. instalacje: nowych pasywnych przyrządów obserwacyjno-celowniczych, cyfrowych radiostacji, systemów nawigacji satelitarnej i wzmocnienie ochrony pojazdu, co pozwoli na podniesienie ich zdolności bojowych oraz dalsze utrzymanie ich pokaźnej "floty" w aktywnej służbie.

Zastosowanie nowego pasywnego celownika działonowego, a konkretnie nowego celownika nocny TPN-1-TPW produkcji ukraińskiej firmy Trimen-Ukraina pozwoli na aż pięciokrotne zwiększenie zasięgu wykrywania celów (z 800 do 4000 metrów), nie będzie też wiązało się - dzięki jego pasywizacji - ze zdradzeniem własnej pozycji, jak miało to dotąd miejsce w przypadku aktywnego odpowiednika. Pozwoli to także na skokowe podniesienie możliwości, a przede wszystkim skuteczności prowadzenia ognia o każdej porze dnia i w każdych warunkach atmosferycznych. Dodatkowo, pozostali członkowie załogi otrzymali nowe urządzenia obserwacyjne z przetwornikiem optoelektronicznym trzeciej generacji, które mają być wysoce odporne na wszelkie możliwe zakłócenia świetlne.

Nowy system łączności cyfrowej z radiostacją "Lybid-K 2RB" zapewnia szyfrowaną komunikację w odległości 70 km od czołgu, jest też wysoce odporny na zakłócenia i próby przechwycenia sygnałów. System łączności może przesyłać także zaszyfrowane informacje pochodzące z zainstalowanego - również w ramach tej modernizacji - systemu nawigacji satelitarnej firmy Horizon-Nawigacja, który jest obecnie standardowym systemem tego typu w wozach bojowych dostarczanych i modernizowanych przez koncern Ukroboronprom. System nawigacji może być połączony z cyfrowymi systemami automatyzacji dowodzenia dla szczebla od plutonu wzwyż.

Według dostępnych informacji modernizacja ma także zakładać "wzmocnienie ochrony pojazdu", jednak nie ujawniono szczegółowych informacji na ten temat. Na prezentowanych pierwszych wdrożonych do służby czołgach T-64 model 2017 nie widać nowego pancerza reaktywnego ani nowego, aktywnego systemu ochrony pojazdu. Istnieje możliwość, że wymieniono wkłady pancerza reaktywnego Kontakt-1 na nowe wkłady ukraińskiego pancerza reaktywnego Nóż, jednak nadal nie znalazło to żadnego oficjalnego potwierdzenia.

Ukraińska modernizacja T-64BW model 2017 stanowi budżetową modernizację, mającą na celu dostosowanie tych pojazdów do wymagań współczesnego pola walki i kładzie nacisk na konkretne elementy czołgu, które uznano za istotne w najlepszej relacji koszt-efekt, a także stanowi wynik okupionych wielką daniną krwi doświadczeń z walk prowadzonych na wschodzie Ukrainy z prorosyjskimi separatystami, a także regularnymi pododdziałami SZ FR, wyposażonymi m.in. w rosyjskie wozy bojowe. Masowa modernizacja tych czołgów pozwoli, z pewnością, na pewne podniesie ich możliwości bojowych w najlepszej relacji koszt-efekt.

Reklama

Komentarze (9)

 1. KrzysiekS

  Widziałbym to inaczej razem z Rheinmetall BAE System Land (RBSL) (czyli nową niezależną spółką joint venture) opracowujemy nowy czołg (i tak np. silnik musimy kupić, poza tym byłby też czołg dla WB i poprzez Rheinmetall na eksport) po rozpoczęciu produkcji nowego czołgu.T-72 (remontowane) powoli systematycznie sprzedajemy. Jest tylko jedno ale decyzje musiały by już zapaść (a chyba nikt nawet nie prowadził rozmów na ten temat).

 2. Rzyt

  A dlaczego w lotnictwo nie poszli tylko w czołgi...a no dlatego, że z Donieckiem mają konflikt a nie wojnę...uzyją samolotów...to leżą i kwiczą w kilka dni...jedna salwa iskanderow i Ukraina traci wszystkie elektrownie i tame na dnieprze i sajonara...19 wiek wita. To samo z Polską. Wisła 8 baterii podwójnych, Narew, Homar, Orka z rakietami manewrujacymi, Harpia z jassm er, Kruk zamiast dennych czołgów i lekkie helikoptery ewakuacji medycznej, wielozadaniowe...drony i roboty...to podstawa nowoczesnej armii + satelita i porządni mobilni obserwatorzy a nie 18 dywizja za 25 mld złoty, która w 1 dzień ulega waloryzacji chyba, że będzie walczyć przeciw Białorusi /Ukrainie

 3. dropik

  Biedna porwadzaca wojnę Ukraina modernizuje czołgi lepiej i taniej. To całe podsumowanie działań naszego mon

  1. Davien

   Dropik, oni opracowali ten czołg.

 4. say69mat

  Ciekawe, czy doświadczenia wynikające z konfrontacji pomiędzy czołgami ukraińskimi i rosyjskimi w Donbasie są - jakąkolwiek miarą - punktem odniesienia dla przyjętej przez Ministerstwo ON koncepcji modyfikacji czołgów T72??? Bo - jak widzimy - doświadczenia z wykorzystania czołgów T72M w trakcie zmagań w Zatoce Perskiej, nie są - jakąkolwiek miarą - przeszkodą dla utrzymywania naszej 'Panzerleichen' w linii. Tak na marginesie, zastanawiam się jak amerykańscy dowódcy - weterani kampanii w Zatoce - reagują na nasze T72/PT91 w linii obok Abramsów??? Czy aby nie cierpi na tym wizja racjonalności zarządzania siłami zbrojnymi, a zarazem nasza sojusznicza ... wiarygodność???

  1. Orel

   Bo jako pięć pancerna mamy leopardy i na upartego może pt-91, t-72 powinny służyć co najwyżej jako WWB

  2. Fanklub Daviena

   Doświadczenia z Donbasu wskazują, że 2/3 ukraińskich czołgów zostało zniszczone pośrednim ogniem artyleryjskim z użyciem "głupiej" amunicji w ilości 6-9 szt. na czołg a Abrams stanowi większy cel i ma od góry i tyłu słabszy pancerz od T-72 i słabsze zawieszenie...

  3. say69mat

   Piszę o konfrontacji czołg na czołg, a nie czołg - artyleria, czy też czołg - lotnictwo.

 5. m

  Ciekawe jaką mają amunicję

  1. L

   125mm (APFSDS-T)TAPNA, przebijalność 550mm RHA na dystansie 2,000m

  2. Davien

   To akurat amunicja słowacka, Ukraina je kupiła?

  3. dropik

   Zapewne poradziecka więc na mango się mogło skończyć , a to o niebo lepiej niż u nas. Ich czołgi będę znacznie lepsze niż nasze...

 6. Majk

  Ciekawe jaką amunicją toto strzela? Czy Ukraińcy mają do tego skuteczną amunicję czy tak jak u nas?

  1. Davien

   Działo to odmiana 2A46M więc maks penetracja pocisków do 550mm RHA ae maja ppk odpalane z działa.

  2. Sarmata

   Mają lepszą od nas ale 20 lat za Rosjanami.

  3. Davien

   Sarmata, do wszystkich rosyjskich czołgów poza T-72B3 i T-90MS nie ma lepszej amunicji niz do naszych T-72 czy ukraińskich T-64 wiec nie zmyslaj.

 7. T24

  Jak wyglądają nasze czołgi na tle tych Bułatow?

  1. Nikt

   To nie Bułaty, a zwykłe T-64BW

  2. Covax

   W Syria ogarnięta wojna przeprowadziła modyfikacja czołgów polegająca na montażu Irańskiej termowizji i "radyjka" , Na Ukrainie ogarniętej wojną przeprowadzono modernizację czołgów polegająca na wymianie termowizji i "radyjka". W Polsce przeprowadzono modernizację polegająca na wymianie termo i radyjka.....

  3. Xanadu

   Które czołgi? Mamy kilka typów : T 72M1, T72 Twardy, Leo A 4, Leo A5, wirtualny Leo 2PL.

 8. Arek

  To może lepiej niech Ukraina nam zmodernizuje nasze T72 :D Przypuszczam, że byłoby znacznie taniej, a i możliwe, że lepiej bo Ukraińcy mają już w tym doświadczenie.

  1. Olo

   żeby ta modernizacja nie polegała na podmianie części na gorsze....

  2. Hdhdjd

   Po prostu kupmy K2 lub poczekajmy na francfaszniem czołg przyszlosci. Bedzie najtaniej i najbezpiecznej dla czołgistów

  3. jhkghkjhjkjh

   Mogli by zmodernizować, chociaż część było by szybciej (np.: 3 lata zamiast 5), być może taniej, kto wie czy nie lepiej.

 9. A nie?

  Nie można kupić od Ukraińców T 84 albo choć zbudować z nimi wspólnie tak z 1000 sztuk?

  1. Nikt

   Za co?

Reklama