Przemysł Zbrojeniowy

Ukraina dostarcza Tajlandii wozy dowodzenia na BTR-3

BTR-3KSz. Fot. UkrOboronProm
BTR-3KSz. Fot. UkrOboronProm

Jak podaje ukraiński koncern UkrOboronProm, do Tajlandii został wysłany pierwszy zestaw części do licencyjnego montażu wozu dowodzenia BTR-3KSz, który będzie kolejną wersją kołowego transportera opancerzonego BTR-3 używanego przez tajską armię.

"Postrzegamy tą dostawę jako wskaźnik pogłębiającej się współpracy z Tajlandią, strategicznym partnerem Ukrainy w Azji Południowo-Wschodniej" powiedział dyrektor generalny UkrOboronProm Pawło Bukin.

Dodał również, że licencyjna produkcja BTR-3KSz jest częścią podpisanej kilka lat temu umowy z Tajlandią, która miała dotyczyć m.in. przekazania technologii i rozpoczęcia produkcji licencyjnej BTR-3E1 w tym kraju, a także dalszego rozwoju ich wersji specjalistycznych i zapewnienia pakietu wsparcia w czasie ich eksploatacji. Produkcja BTR-3KSz w Tajlandii ma być wspierana przez Instytut Technologii Obronnych podporządkowany Ministerstwu Obrony Tajlandii.

Ukraiński koncern nie określił ile wozów tej wersji ani w jakiej ostatecznej konfiguracji powstanie w ramach przekazanej licencji w Tajlandii. Nie podano także żadnych szczegółów dotyczących samej transakcji. Podobnie żadnych szczegółowych informacji w tej kwestii nie udzieliły tajlandzkie władzy.

Wóz dowodzenia BTR-3KSz jest kolejną wersją kołowego transportera opancerzonego BTR-3. Szczegóły jego wyposażenia specjalistycznego  nie zostały ujawnione, jednak wiadomo, że jest on wyposażony w zautomatyzowany system dowodzenia i rozbudowany system łączności. Dodatkowo ma on mieć możliwość współpracy z różnego rodzaju bezzałogowymi statkami powietrznymi. Głównym uzbrojeniem obronnym ma być zdalnie sterowany moduł z karabinem maszynowym kal. 12,7 mm i wyrzutniami granatów dymnych.

Tajlandia jest obecnie największym odbiorcą eksportowym ukraińskiej rodziny kołowych transporterów opancerzonych BTR-3. Obecnie tajlandzkie wojska lądowe są uzbrojone blisko 240 tych wozów, a ich liczba stale wzrasta w związku z licencyjną produkcją w tym kraju. Czyni to BTR-3 podstawowym kołowym wozem bojowym w tajskiej armii, która używa ich w następujących wersjach: kołowego bojowego wozu piechoty, wozu dowodzenia, moździerza samobieżnego, wozu zabezpieczenia technicznego i pancernego ambulansu.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.