Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Szwedzkie Archery oficjalnie w służbie

Fot. BAE Systems
Fot. BAE Systems

Siły zbrojne Szwecji wprowadziły oficjalnie na uzbrojenie kołowe działo samobieżne Archer 155 mm. Sprzęt trafił do jedynego szwedzkiego pułku artylerii - 9. pułku artylerii w Boden.

Haubica samobieżna Archer powstawała początkowo jako projekt krajów skandynawskich (Szwecji, Danii i Norwegii), poszukujących następców klasycznych, ciągnionych systemów artyleryjskich. Wskutek cięć budżetowych i rezygnacji Danii program był opóźniony. Od roku 2004 opracowaniem projektu haubicy zajęła się firma BAE Systems. Szwecja i Norwegia podpisały z nią umowę na produkcję i dostawę łącznie 48 systemów Archer. Z programu w 2013 roku wycofało się jednak Oslo, i realizacja kontraktu dotycząca Norwegii pozostaje wstrzymana.

Archer to zautomatyzowany system artyleryjski kalibru 155 mm z lufą długości 52 kalibrów, produkowany przez BAE Systems, przenoszony na podwoziu terenowym Volvo A30 6x6. Zasięg ognia wynosi 60 km z wykorzystaniem amunicji inteligentnej typu Excalibur i do 40 km przy wykorzystaniu amunicji konwencjonalnej, system posiada szybkostrzelność teoretyczną 12 strzałów na minutę, jest zdolny do prowadzenia ognia w trybie jednoczesnego strzelania, kiedy pociski wystrzeliwane są na cel z różnymi trajektoriami, a lądują w celu jednocześnie. W tym trybie haubica może prowadzić ostrzał z szybkostrzelnością do 9 strzałów na minutę. Czas przygotowania do strzału wynosi ok. 30 sekund.

Nośnikiem działa jest podwozie ciężarowego samochodu wysokiej mobilności Volvo A30D 6x6, kabina załogi jest opancerzona, dysponuje także zdanie sterowanym modułem uzbrojenia Protector. Maksymalna prędkosć haubicy na drodze wynosi 70 km/h, jej zasięg przekracza 500 km.

Pierwszy egzemplarz przedseryjny Archera armia szwedzka odebrała we wrześniu 2013 r.

Mimo oficjalnego przyjęcia haubic na wyposażenie armii Szwecji, dostawa wszystkich egzemplarzy nie została jeszcze zakończona. Ogółem do 9. pułku artylerii do końca 2016 r. mają trafić 24 systemy artyleryjskie Archer.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (21)

  1. iloraz

    oplaca im sie to wogole produkowac? 24 sztuki to cale nic,ile wydali na projekt?

  2. poznaniak

    Archer jest dobry na warunki szwedzkie ale w Polsce myślę,że mamy bardzo udany zestaw-szybki w transporcie,tani kryl oraz bardzo dobry krab.Do tego rak ,gozdzik i zmodernizowana dana i drony,radary liwiec.Sprzęt mamy dobry tylko codzi o ilość...

    1. Webasto

      Gdzie ty chcesz go transportować? Właśnie nie o ilość chodzi tylko o jakość, z koniem i tak nie wygramy na kopy trzeba spróbować innej taktyki.

  3. Hammer

    Automat ładowania być musi. Archer jest okey. Kryl także ale brak automatu jest jego słabością ALE zgadzam się z Arzesz w pełni. Kryl ma rację bytu

  4. Arzesz

    Ludzie wy jesteście śmieszni skoro woleli byście dużo droższe archery dlatego że mają tylne drzwi ( bo do bocznych nie da się szybko dobiec ), lepsze opancerzenie i karabin na dachu ( bardzo potrzebne na tylnej lini frontu ) no i automat ladowania ( fakt uzyteczny ale to bardziej dla wygody załogi bo jakiejś niesamowitej szybkostrzelności nie osiąga a sprawna załoga i ręcznie szybko ładuje ) Naszym koniem roboczym jest artyleria rakietowa bo to ona robi najwiękksze zniszczenia, do ostrzału precyzyjnego natomiast Kraby, do bliskiego wsparcia piechoty Raki a Kryl jest tanim uzupełnieniem, potrzebujemy czegoś co bedzie można łatwo przetransportować także drogą powietrzną, czegoś taniego bo warto poza sprzętem zaawansowanym technologicznie mieć coś prostego produkowanego na ilość luf a posiadające dużą wartość bojową.

    1. Kamil

      Masz na myśli Herkulesy? Już widzę jak będą transportować Kryle i Rosomaki na front... Hehe

  5. prawnik

    W innym portalu ( konkurencyjnym ) jest artykuł o możliwościach obronnych Szwecji - w przypadku ataku Rosji. Z podziałem na poszczególne fazy i.....np . podano że Szwecja ma 48 czołgów:) A wojska bez OT lotnictwa i marynarki chyba dwie brygady:)- nie wliczając jednej ! brygady artylerii.Wojnę z Rosją są w stanie samodzielnie prowadzić dwa tyg. Wcześniej ktoś napisał, że po co nam "lekkie" kryle bez magazynów amunicyjnych jak Archer itd. ( może właśnie po to aby je szybko przerzucić do Szwecji :) Ps. takie Kryle z magazynem amunicyjnym ( ktoś pisał że Izrael robi pakiet modernizacyjny do Atmosa ) były by dobre np dla polskich formacji OT do typowego ognia nękającego ( szybka salwa i zmian apozycji ) Ale trzeba wreszcie się określić czy bronimy naszego kraju czy utrzymujemy część wojsk ekspedycyjnych ( np.aby pomóc Szwecji )

    1. Webasto

      Szwedzi buduja swoje Archery tak zeby dla nich bylo dobrze a nie mysla zeby je gdzies przerzucac, Izraelczycy swoje Atmosy tak samo. Automat, drzwi to nie zadna "wygoda" dla zalogi tylko kwestia zycia lub smierci.

    2. vvv

      szwedzi maja strv-122 ktore sa najlepiej rozwinieta wersja leoparda 2a5.

  6. fefe

    Wie ktoś jaka jest cena +/- Archera a Kryla

    1. Podbipięta

      Taka że strach się bać.Dlatego nikt tego szwedzkiego wozidła kupić nie chce.bo byle gąski tańsze.

    2. pio

      Archer z całym pakietem logistycznym i szkoleniem kosztuje podobno ok. 50 mln PLN za sztukę, Kryl z tym samym ma kosztować w granicach 25-27 mln PLN. Jeśli chcesz cenę gołej armatohaubicy, to podziel tą cenę przez 5/2. Natomiast roczny koszt utrzymania ma być zbliżony do siebie.

  7. Extern

    Wszyscy porównują Kryla do Archera a przecież to są haubice przeznaczone do zupełnie innych taktyk działania: Archer to takie działo do nękania przeciwnika który ma zdecydowaną przewagę. Typowa taktyka partyzancka podejść skrycie pod osłoną drzew strzelić i w nogi. Nawet ten zautomatyzowany karabin na dachu świadczy o zakładaniu wręcz że będzie działał na terenie penetrowanym przez przeciwnika. Kryl czy ATMOS to działa ciągnione tyle że wożone na pace które w sile baterii (kilka dział) będą strzelały z tymczasowych stanowisk strzeleckich. Wręcz zakładają że strzelamy z miejsca stosunkowo bezpiecznego, Gdzie możemy sobie rozstawić te nogi, podstawę dla obsługi wyciągać ładunki z magazynu amunicji itd.. Wydaje mi się że Szwedzi lepiej rozumieją w jakiej są pozycji wobec potencjalnego przeciwnika niż nasi planiści. My zakładamy że nad głowami będziemy mieli niezwyciężone lotnictwo NATO może stąd taka zakładana taktyka użycia artylerii.

    1. vvv

      tyle ze archer kosztuje tyle co 4-5 kryli wiec wolalbym juz kolejne kraby niz kryl. krab ma hydropenumatyczne gaski kore pojada po wszystkim a archer juz nie.

  8. wewiór

    Archer,Cesar,Atmos, Nora B-52K1 155mm-wszystkie posiadają automat ładowania(Kryl nie ma),co przenosi się na szybkostrzelność-krytyczny parametr na współczesnym polu walki,który pozwoli na bezpieczne i szybsze opuszczenie terenu-unikając tym samym ognia kontrbateryjnego przeciwnika.W takim wypadku o życiu decydują sekundy.Poza tym Kryl nie posiada w kabinie dodatkowych drzwi dla obsługi armaty-co dodatkowo opóźni ewakuację z zagrożonego terenu.Nie wiadomo jaką Jelcz ma dzielność terenową-tym bardziej,że osłona silnika jest wykonana z blachy pancernej oraz dodany cięższy zderzak-bo okazało się podczas prób strzelania,że przód kabiny jest za lekki.Jednym słowem-Kryl to totalna kicha na tym podwoziu, Archer bije na głowę naszego Kryla.Jeśli dodadzą automat ładowania i dokonają zmian w konstrukcji podwozia-to Kryl będzie wartościowa armatohaubicą.Dziękuję.

    1. Podbipięta

      E tam ...- wszystkie nie posiadają /w służbie/. Raczej tak jak Kryl mogą te automaty posiadać

  9. Tomasz Stelmach

    Kryl nie ma automatu ładowania z bardzo prostej przyczyny. Ograniczenia masy. Wojsko zażyczyło sobie, aby to działo samobieżne było na tyle lekkie, by mogło być przewożone samolotem transportowym C-130 Hercules. HSW powiedziało: "Klient nasz pan. Proszę bardzo!" Jeśli wymagania były by takie jak dla Archera, Kryl miał by automat ładujący i obsługę z wewnątrz. Ale ważył by wtedy pewnie tyle co Archer i polskie wojsko by go nie kupiło. No cóż bwp ma pływać a samobieżna haubica latać. Oczywiscie jak znajdzie się zagraniczny klient z innymi wymaganiami, zawsze można wyposażyć Kryla w oryginalny izraelskiej konstrukcji system ładowania przeznaczony do tej haubicy (najszybciej i bez ryzyka) lub zaczekać na polski system ładowania. Tylko, że wcześniej haubicę z polskim systemem ładowania chociaż w symbolicznej liczbie musiała by zamówić polska armia.

    1. Webasto

      Coraz czesciej mam wrazenie ze to nie przypadek, tam siedzi jakas grupa osob i sabotuje kazdy program jak tylko moze. czy Kryla mozna by bylo zainstalowac na podwoziu Jelcza P662? Przeciez mialo by to same zalety - unifikacja, dodatkowe drzwi dla zalogi (problem o ktorym pisales) , przeciez na misje moga sobie kupic nawet jakies ciagnione haubice z amerykanskiego demobilu kilkanascie sztuk wystarczy czy warto psuc caly projekt ze wzgledu na "aeromobilnosc"?

  10. Jelonek

    70 km/h wozidłem przegubowym.... ? Ja bym tego próbował tylko na pustej szerokiej drodze. Ale Ja nie jestem tak odporny na stres. No chyba że dokręcili tam jakiegoś cudownego elektroszpeja. A porównywanie Kryla do Archera to tak jak np... porównywanie T 34 do "Tygrysa". Cel niby tan sam, ale droga różna. A co do komentowania wyglądu Kryla to proponuje przenieś się na jakieś fora "desingierskie" ;)

  11. Jakub

    Archer wygląda fajnie i nie mówcie, że design jest badziewny. Jest w 99% zautomatyzowany, nikt nigdzie nie musi wychodzić a będzie strzelał. Ogólnie zasięg jest fajny i cała filozofia tego sprzętu. Na tym kończą się jego zalety :) Krab, Kryl mają te same parametry, kwestia amunicji, to wiadome. Wygląd Kryla jest totalnie do dupy, no ale wyglądem się nie walczy. Kryl raczej będzie wolniej strzelał, bo ładowany ręcznie, no taki kraj. Nasza zbrojeniówka nie da rady zrobić automatu bo to potrwa 15 lat ;/ Jedyne pocieszenie w tym, że samych Kryli mamy mieć ponoć ponad 100, i Krabów też. Szwedzi mają ich mieć parędziesiąt. Śmiech, na diabła robić fajną armatę i produkować jej 40 sztuk? Nie płaczmy, że nas sprzęt nie ma bajerów, ważne żeby w ogóle był i to w ilości więcej niż 100 sztuk a już będzie git :)

    1. Marek

      Akurat automat do "Kryla" to nie problem. Tyle tylko, że MON go nie chce.

  12. morgul

    no co tu dużo pisać .... Kryl to przy tym jak pepesza przy G36 ... może i tańszy ale nie ma porównania

    1. Podbipięta

      Z tym że pepesze i jej modyfikacje produkowano przez kilkadziesiąt lat a produkcji G36 ostatnio zaniechano z powodu grypy i ogólnych potów

  13. Pan Babinicz

    .. widzia£em to "cacko" w akcji.. kolanka miekna.. kazdy artylerzysta chcia£by taki wøzekym - tym smokiem wszedzie wjedzie ! - a skoro dunkierka sie wypie£a a norki kreca nosem to nic, tylko ze szwedzikami pogdakac - jak wpadli w koszta to chetnie by je podzielili i na marce zyskali - i amunicje gotowa do tego maja o zasiegu do 60 km.. i barakude jakby dorzucili to i ten marmur z zamku krølewskiego zajumany bym im odpøsci£ :)) .. qrtva nad czym sie tu zastanawiac mosci Panowie.. linia i ludzie sa.. co prawda klepiemy kryla od dekady - ale z pustego to i Salomon by nie nala£ - czo£em!

  14. jareoo

    To cos jak dostawy naszego Kryla za...15/20 lat

  15. Lolek

    U nas troche to inaczej wygladalo jesli chodzi o kryla , zalozenia byla takie ze ma byc lekki zdolny do przezutu herkulesem. Automat to kolejne tony wagi .Wg mnie jest gorszy niz Archer ale u nas byly inne zalozania reasumujac jest to w miare ok

  16. xyz407

    Patrząc na Archera to najlepsze co można zrobić to zrezygnować z Kryla na rzecz większej ilości Krabów. Jak będzie nas stać na Archera bądź dogadamy się w kwestii jego produkcji na licencji to wrócić do tematu. Kryl, który był prezentowany na filmikach ma zbyt wiele poważnych minusów i nie chodzi tu o samą armatę, ale o produkt jako całość.

  17. Kamil

    Czy nasz Kryl i Krab podobnie jak Archer i Rak posiada możliwość wystrzeliwania pocisków w różnych trajektoriach tak aby pociski spadały na cel jednocześnie? Ps: Archer wygląda tak pięknie jak.i nasz Kryl :)

    1. Podbipięta

      Krab i Rak tak....Kryl w aktualnej konfiguracji bez tego kufra podającego ammo nie.

  18. Tofik

    Myślałem, że nie ma nic brzydszego od Kryla, a tu proszę jaki brzyyydaaal.

  19. Arek

    Z tego co mi wiadomo to Szwedzkie, a Polskie działa nie różnią się jakoś specjalnie parametrami.

  20. prawnik

    Orientuje sie ktos czy kryl ma tez ten system jednoczesnego strzelania?

  21. oloo

    I to jest prawdziwa haubica a nie ten nasz wynalazek Kryl :)

    1. Marek

      Coś więcej powiesz na ten temat. Bo narazie żadnej wartości dodatniej dp dyskusji niewniosłeś. Jakie parametry, konkretne informacje, które da się zweryfikować.

    2. Chasim

      Tylko że u nich nie będzie czegoś nowego pokroju Kraba.

    3. bolo

      Przecież Kryl strzela tak samo tylko jest znacznie tańszy.

Reklama