Przemysł Zbrojeniowy

Szwedzkie Archery oficjalnie w służbie

Fot. BAE Systems
Fot. BAE Systems

Siły zbrojne Szwecji wprowadziły oficjalnie na uzbrojenie kołowe działo samobieżne Archer 155 mm. Sprzęt trafił do jedynego szwedzkiego pułku artylerii - 9. pułku artylerii w Boden.

Haubica samobieżna Archer powstawała początkowo jako projekt krajów skandynawskich (Szwecji, Danii i Norwegii), poszukujących następców klasycznych, ciągnionych systemów artyleryjskich. Wskutek cięć budżetowych i rezygnacji Danii program był opóźniony. Od roku 2004 opracowaniem projektu haubicy zajęła się firma BAE Systems. Szwecja i Norwegia podpisały z nią umowę na produkcję i dostawę łącznie 48 systemów Archer. Z programu w 2013 roku wycofało się jednak Oslo, i realizacja kontraktu dotycząca Norwegii pozostaje wstrzymana.

Archer to zautomatyzowany system artyleryjski kalibru 155 mm z lufą długości 52 kalibrów, produkowany przez BAE Systems, przenoszony na podwoziu terenowym Volvo A30 6x6. Zasięg ognia wynosi 60 km z wykorzystaniem amunicji inteligentnej typu Excalibur i do 40 km przy wykorzystaniu amunicji konwencjonalnej, system posiada szybkostrzelność teoretyczną 12 strzałów na minutę, jest zdolny do prowadzenia ognia w trybie jednoczesnego strzelania, kiedy pociski wystrzeliwane są na cel z różnymi trajektoriami, a lądują w celu jednocześnie. W tym trybie haubica może prowadzić ostrzał z szybkostrzelnością do 9 strzałów na minutę. Czas przygotowania do strzału wynosi ok. 30 sekund.

Nośnikiem działa jest podwozie ciężarowego samochodu wysokiej mobilności Volvo A30D 6x6, kabina załogi jest opancerzona, dysponuje także zdanie sterowanym modułem uzbrojenia Protector. Maksymalna prędkosć haubicy na drodze wynosi 70 km/h, jej zasięg przekracza 500 km.

Pierwszy egzemplarz przedseryjny Archera armia szwedzka odebrała we wrześniu 2013 r.

Mimo oficjalnego przyjęcia haubic na wyposażenie armii Szwecji, dostawa wszystkich egzemplarzy nie została jeszcze zakończona. Ogółem do 9. pułku artylerii do końca 2016 r. mają trafić 24 systemy artyleryjskie Archer.

Komentarze