Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

System moździerzowy dla spadochroniarzy i specjalsów

Autor. ESCRIBANO MECHANICAL & ENGINEERING

Na targach IDEX 2023 hiszpańska firma Escribano Mechanical and Engineering zaprezentowała swój system moździerzowy kal. 120 mm EMOC, przeznaczony dla jednostek areomobilnych i specjalnych.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

System ten ma łączyć bardzo niską masę (500 kg poza amunicją) z dużą siłą ognia oraz wysoką mobilnością zapewnianą przez pojazd, na którym zostanie osadzony. Z racji na swoją niewielką masę, wymagane jest jedynie, aby bazowe podwozie miało nośność powyżej 500 kg, aby móc zostać zintegrowane z całym systemem moździerzowym. Konstrukcja została wyposażona w automatyczny system celowania pozwalający na wprowadzanie dodatkowych funkcji jak np. tryb strzelania MRSI, podczas którego na cel spada w tym samym momencie kilka wystrzelonych granatów moździerzowych. Według firmy jest to obecnie najlżejsze rozwiązanie tego typu na rynku.

Czytaj też

EMOC ma pozwalać na konfigurację zarówno jako moździerz kal. 120, jak i 81 mm, co zwiększa jego uniwersalność niż gdyby ograniczał się do jednego kalibru. Siła odrzutu przenoszona jest na płytę oporową, która jest rozkładana i składana hydraulicznie, podobnie jak cały moździerz. Pozwala to na znaczną redukcję siły przenoszonej na podwozie pojazdu bazowego, przez co nie jest konieczne stosowanie większych i cięższych platform niż np. samochód terenowy. Czas przechodzenia z pozycji marszowej do bojowej ma wynosić raptem 15 sekund. Szybkostrzelność stała została określona na poziomie 4 wystrzelonych granatów moździerzowych na minutę, jednak można ją tymczasowo zwiększyć do 10 sztuk wystrzelonych efektorów w ciągu 60 sekund. Donośność maksymalną moździerza kal. 120 mm określono na 8,8 km. Obsługę stanowi dwóch żołnierzy, jednak może ona zostać zredukowana do 1 żołnierza.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Komentarze (3)

  1. Szwejk85/87

    Pojawienie się tego artykułu bardzo dobrze świadczy o zespole redakcyjnym D24. Taki drobiazg ze 120 mm jest idealnym rozwiązaniem dla WOT. WOT uzyskałby możliwość dokonania niespodziewanych "napadów" ogniowych na zlokalizowane zgrupowania npla. To jest lekkie, to jest tanie, to jest proste w obsłudze, to możemy sami produkować w dużych ilościach bez cudowania z licencjami.

  2. Szwejk85/87

    Nie dawno wszedł na uzbrojenie WP bardzo zgrabny samochodzik terenowy, myślę, że stworzenie podobnego zestawu moździerz + istniejący samochodzik nie byłoby problemem. A przydatność tego typu pojazdu, na przykład w WOT jest bezdyskusyjna...

  3. Był czas_3 dekady

    Gdyby komuś przyszło do głowy zamawiać za granicą tego typu pojazdy dla naszej armii, to informuję, że nasz przemysł jest w stanie opracować tego typu uzbrojenie i nie będzie ono gorsze.

Reklama