Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Ciężki moździerz Ragnarok na przyczepce

Autor. Reise Reise/Wikipedia

Moduł moździerzowy MWS 120 Ragnarok może zostać zintegrowany z szeroką gamą pojazdów, począwszy na wielozadaniowych wozach 4x4, kończąc na kołowych transporterach opancerzonych i bojowych wozach piechoty. Jednak w ostatnim czasie zaprezentowano proces strzelania z moździerza,umieszczonego . na przyczepie samochodowej.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Umieszczenie MWS 120 Ragnarok na jednoosiowej przyczepie jest możliwe dzięki jego niewielkiej masie wynoszącej zaledwie 310 kg oraz niewielkiemu oddziaływaniu na platformę podczas wystrzału, co zapobiega jej uszkodzeniu. Taka konfiguracja pozwala na szybką zmianę pozycji ogniowej, bez konieczności rozstawiania/składania jakichkolwiek dodatkowych podpór. Zmniejsza to znacząco czas potrzebny do przemieszczenia się po wykonaniu zadania ogniowego, co przekłada się na znacznie mniejszą szansę na trafienie ogniem kontrbateryjnym przeciwnika. 

Co więcej, z racji na niewielką masę zarówno modułu, jak i podstawy możliwe jest holowanie go przez wiele typów samochodów terenowych używanych powszechnie przez wojsko. Zmniejsza to koszty i problemy związane z wydzieleniem pojazdu ciągnącego (często samochodu ciężarowego lub wielozadaniowych platform jak HMMWV) oraz daje większą elastyczność przy jego wyborze.

Reklama

Czytaj też

MWS 120 Ragnarok to moduł moździerzowy kal. 120 mm opracowany przez norweską spółkę Rheinmetall Norway AS wchodzącą w skład koncernu Rheinmetall. Moździerz ma możliwość obracania się w promieniu 360 stopni i oraz unoszenia o 87,75 stopnia. Maksymalny zasięg prowadzonego z niego ostrzału został określony na 8 km. Celowanie odbywa się w pełni automatycznie: na podstawie wprowadzonych do komputera współrzędnych celu. Z racji na niewielką masę (310 kg) możliwa jest jego łatwa integracja z wieloma platformami jak pojazdy opancerzone 4x4 czy właśnie dedykowana holowana przyczepa.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (2)

 1. Pucin:)

  Moduł moździerzowy MWS 120 Ragnarok - świetne cacko!!!!

 2. Bellcross

  Czemu nie prezentują na targach światowych naszego Raka, w końcu jest to świetny system. Elbit dopiero teraz tworzy własny system wieżowy do moździerzy.

  1. Thorgal

   Bo nie mamy wersji z naszym podwoziem tylko na licencji? Bo jesteśmy nieudolni??

Reklama