Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Stępka fregaty „Venturer” położona. Kolejny krok w kierunku „Miecznika”

Autor. Babcock

W stoczni Babcock w Rosyth odbyła się ceremonia położenia stępki pierwszej fregaty Type 31, budowanej dla brytyjskiej marynarki wojennej. Trzy okręty oparte na tym samym projekcie mają zostać zbudowane dla polskiej Marynarki Wojennej w ramach programu „Miecznik”.

Reklama

Budowa pierwszego okrętu Type 31 rozpoczęła się tak naprawdę we wrześniu 2021 roku, ponieważ to wtedy odbyło się uroczyste ciecie blach dla tej jednostki. Jednak zgodnie z tradycją ważniejsza jest ceremonia położenie stępki, która obecnie tak naprawdę polega na umieszczeniu specjalnie zamówionej monety w pierwszej, ukończonej sekcji dennej nowej fregaty. Po ukończeniu budowy moneta ta zostanie wręczona dowódcy i załodze okrętu.

Reklama
Autor. Babcock
Reklama

Ceremonia położenie stępki fregaty „Venturer" była ważna z kilku powodów. Po pierwsze stała się okazją do pokazania nowo wybudowanej hali Venturer Building, która stanowi część programu inwestycyjnego o wartości 60 milionów funtów (oprócz dodatkowych 100 milionów funtów wykorzystanych w ciągu ostatnich dziesięciu lat). Zgodnie z informacją koncernu Babcock, w pełni zadaszona hala ma pomieścić dwie fregaty do nieprzerwanego, równoległego montażu i pomoże we wzroście wydajności dzięki lepszemu dostępowi do platform i łączności cyfrowej.

Po drugie w ten sposób definitywnie rozpoczął się brytyjski program budowy fregat typu Inspiration (Type 31) dla Królewskiej Marynarki Wojennej. W sumie dla Wielkiej Brytanii ma powstać pięć takich okrętów, z których każdy ma kosztować nie więcej niż 268 milionów funtów.

„W marcu Babcock został wybrany dostawcą projektu platformy okrętowej oraz partnerem technologicznym do polskiego programu budowy fregat pod kryptonimem MIECZNIK. Prawdziwą przyjemnością było gościć naszych polskich partnerów na ceremonii położenia stępki w Rosyth, by mogli obserwować postępy w programie budowy brytyjskich fregat Typu 31… Wielka Brytania, Indonezja, a teraz także Polska wybrały naszą fregatę Arrowhead 140 jako projekt bazowy dla swoich programów budowy fregat, a to wydarzenie dało naszym gościom z Polski możliwość zobaczenia wielu podobieństw pomiędzy brytyjskim i polskim programem „Miecznik”.
Will Erith - Dyrektor Generalny Babcock Marine

Po trzecie jest to symboliczny początek jeszcze dwóch innych programów okrętowych, związanych z wyprodukowaniem kolejnych pięciu fregat. Dwie z nich mają zostać zbudowane w Indonezji dla indonezyjskich sił morskich (według projektu Arrowhead 140 z indywidualnymi modyfikacjami projektowymi), a trzy kolejne w Polsce dla polskiej Marynarki Wojennej w ramach programu „Miecznik" (przez konsorcjum PGZ-Miecznik).

To właśnie z tego powodu w ceremonii położenia stępki fregaty „Venturer" wzięła też udział polska delegacja w składzie: Cezary Cierzan (Dyrektor Programu Miecznik, reprezentujący Polską Grupę Zbrojeniową), Paweł Lulewicz (Prezes Zarządu PGZ Stocznia Wojenna), Marcin Ryngwelski (Prezes Zarządu Remontowa Shipbuilding) oraz Dariusz Jaguszewski (Członek Zarządu Remontowa Shipbuilding).

„Konsorcjum PGZ-MIECZNIK zamierza ustanowić podobne do tych w Rosyth zdolności produkcyjne na rzecz budowy wielozadaniowych fregat dla Marynarki Wojennej RP. Osiągniemy to poprzez budowę obiektów oraz implementację procesów i narzędzi IT wspomagających produkcję w stoczniach w Gdyni i Gdańsku. Przed położeniem stępki pod pierwszą polską fregatę, stocznie przejdą niezbędne prace modernizacyjne, korzystając też z doświadczeń naszych brytyjskich partnerów. Polscy stoczniowcy będą zatem pracować w nowoczesnych obiektach, czerpiących z rozwiązań Przemysłu 4.0, co pozwoli zoptymalizować procesy produkcyjne oraz przyniesie liczne korzyści dla lokalnej społeczności – wiele nowych miejsc pracy dla wykwalifikowanych kadr… Jako przedstawiciel Konsorcjum PGZ-MIECZNIK chciałbym również pogratulować kolegom z Rosyth osiągnięcia tego ważnego kamienia milowego w terminowej budowie pierwszej jednostki. Liczę na dalszą owocną współpracę przy naszym programie i jestem przekonany, że wszystkie doświadczenia z budowy fregat dla RN w programie T31 ułatwią realizację naszego ambitnego planu dla Marynarki Wojennej RP”.
Cezary Cierzan - Dyrektor Programu Miecznik
Reklama

Komentarze (4)

  1. nyx

    szwedzi niby takie świetne uzbrojenie mają, a na ćwiczeniach ich grippeny dostają baty od naszych f-16

    1. wRG

      Uk nie ma grippenów

  2. Adamhapi

    Zakaz budowania okrętów mogących wyjść po za Bałtyk !!! - 1939 nasza flota kupiona za ciężkie pieniądze i kosztem wyrzeczeń "Spier do li ła" do Anglii nie topiąc i nawet nie próbując zatopić cokolwiek niemieckiego. Gówno warte było to poświęcenie narodu - żeby choć ostrzelali stary pancernik niemiecki w Gdańsku... . UCZMY SIĘ OD SZWEDÓW - nic lepszego nam nie potrzeba!!!

    1. Chyżwar

      Zakaz pisania postów dla gości mających zerową wiedzę w temacie, którym wydaje się, że są mądrzy bo się nasłuchali bzdur mających swój początek w PRLowskiej telewizji. Tej samej, która propagowała bzdury o ułanach szarżujących z szablami na czołgi i emitowała gniota pod tytułem Lotna.

  3. Xzibit

    A w Polsce 5 lat temu Morawiecki kładł stępkę pod polski prom :) Dzisiaj on już dumnie pływa po morzach i oceanach świata :)

    1. Gryfin

      Remontowa zabiera się za budowę 3 promów na LNG. Skarb państwa jest udziałowcem.

    2. Xzibit

      Już 1 prom miał być gotowy i tak samo będzie z tymi na LNG..... wciskanie bajek dla ciemnego ludu :)

    3. Gryfin

      Stępka w Szczecinie już pewnie zgniła,ale to nie zmienia faktu,że poprzednicy też nic nie zbudowali. Najlepiej robić swoje,a nie przerzucać się obietnicami. Dobre pomysły powinny być kontynuowane,bez przypisywania tylko sobie zasług. Ojczyzna jest nas wszystkich,tak samo.

  4. DON MARZZONI

    Nie smiej sie. To prom stealth. Nikt go nie widział...

Reklama