Reklama

Technologie

Sieciocentryczny Spike dla Apache i amerykańskiego śmigłowca przyszłości?

Fot. Rafael
Fot. Rafael

Najnowsza, szósta generacja pocisków Spike firmy Rafael jest jednym z trzech systemów mogących trafić na uzbrojenie śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache Guardian oraz śmigłowca rozpoznawczo-szturmowego który zostanie wyłoniony w programie FARA (Future Attack Reconnaissance Aircraft).

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Na jesień bieżącego roku US Army planuje testy porównawcze pocisków kierowanych w ramach programu LRPM (ang. Long-Range Precision Munition – Precyzyjna Amunicja Dalekiego Zasięgu). Ich celem jest wyłonienie uzbrojenia, które pozwoli śmigłowcom AH-64E razić kluczowe cele spoza zasięgu obrony przeciwlotniczej przeciwnika.

Czytaj też

W wyniku postępowania, które realizowano w ubiegłym roku wyłoniono 3 producentów, których pociski spełniają wymagania. Będą one testowane od września do listopada bieżącego roku na poligonie Dugway Proving Ground w stanie Utah. Celem jest wybranie pocisku zdolnego do ataku na cele z dużej odległości w warunkach nowoczesnego pola walki, zakłócania systemów GPS i wykorzystania środków walki radioelektronicznej.

Reklama

Musi to być rozwiązanie posiadające znaczny potencjał rozwojowy. Jest to o tyle istotne, że oprócz AH-64 Apache LRPM trafią również na uzbrojenie śmigłowców Lockheed Martin Raider X lub Bell 360 Invictus, zależnie od tego, który z nich zwycięży w programie Future Attack Reconnaissance Aircraft. W przyszłości FARA mają współpracować z Apache w ramach wspólnych jednostek bojowych.

Czytaj też

Jak poinformował koncern Rafael, najnowsza, szósta generacja pocisków Spike, w tym również Spike NLOS, która miała swoją premierę podczas Eurosatory 2022, jest jednym z trzech „finalistów" wybranych przez US Army do testów w programie LRPM. Jest też jedynym dotąd ujawnionym uczestnikiem programu.

Sytuacja koncernu Rafael jest w tym programie o tyle uprzywilejowana, że tymczasowym rozwiązaniem wybranym przez US Army do czasu wprowadzenia na uzbrojenie LRPM jest pocisk Spike NLOS. Jest on integrowany ze śmigłowcem AH-64E Apache Guardian. Przeprowadzono już co najmniej kilkanaście próbnych strzelań zarówno w USA jak i Izraelu. W najbliższych latach planowane jest wprowadzenie go na uzbrojenie w ograniczonej liczbie.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (8)

 1. Tomcat

  ale przecież Izrael nie pozwala strzelać pociskami Spike do Rosjan

  1. Marek L.

   "Tomcat": ---- że też tobie to się już kiedyś w końcu nie znudzi ten twój totalny bełkot, powtarzany dosłownie IDENTYCZNIE, w praktycznie każdym artykule Defence24, ty putinowski agencie wpływu.......

  2. mejixe

   W ogóle wszelkie interesy z izraelem to nam na dobre nie wychodzą. Zapytaj ludzi z chociażby z WB jak zostali wprowadzeni na minę przez izraelskiego kontrahenta.

  3. Marek L..

   "mejixe": ------- no więc opowiedz ty tutaj, i to WTEDY TO DOKŁADNIE, na czym to polegało to rzekome "wprowadzenie na minę" WB przez "izraelskiego kontrahenta" ------ zamiast rozprzestrzeniać tutaj te twoje konfabulacje, kalumnie, szkalowanie, oraz oszczerstwa.......

 2. Beryl82

  To jakieś wariactwo zakupowe. Bez przetargów, bez traferu technologi jeśli chodzi o Amerykanów, bo Korea to inna bajka(traktują nas jak równoprawnego partnera) dlaczego nie aw249 który byłby produkowany w Polsce przy takiej ilości. Będą przecież aw101 i aw149

 3. Antonioo

  Czyli wojna

 4. Marek L.

  Davien: -- ŻADNEGO "sporu" pomiędzy nami, o FARA, albo też o cokolwiek innego, to między nami no to NIGDY NIE było --- co najwyżej, to wymiana poglądów… ;-))) .. A to, że pokazali Raider-X z 4 Hellfire, no to jeszcze przecież nic nie znaczy, US Army to musi to najpierw zamówić... A wiadomo przy tym, iż Hellfire to jako pocisk przestarzały, nie jest on "przyszłościowy", i za jakiś czas to on "wyleci", i będzie musiał być zastąpiony czymś innym, lepszym, nowszym. Rafael jest WYJĄTKOWO FATALNY, jeśli chodzi o "odświeżanie" swoich informacji internetowych -- te ich informacje o długości światłowodu 8 km, to SĄ STARE, i dotyczą one NLOS wersji 3, 4, 5. OBECNIE jest to 10 km, i jest on całkowicie zunifikowany z ER2. ---- Aha, ŁĄCZNOŚĆ RADIOWA (NIE LoS!!!) to musi oczywiście być CAŁY CZAS, pomiędzy operatorem, a pociskiem, albo "Wiwat!".. --- Aha, odnośnie tej twojej LINII PROSTEJ (czyli: LoS !!!), no to ty, to odpowiedz w takim razie na te dwa pytania, zadane ci w tym moim drugim "poście"...

  1. Valdore

   @Marek L pokazali tez Invictusa i tez jedynie z hellfire, bo zapominasz ciagle ze te maszyny maja mieć uzbrojenie chowane do kadłuba a tam Spike NLOS jest trochę duży. A co do "przestarzałosci" Hellfire'a to ma nastepcę, JAGM, który jest pociskiem znacznie lepszym od spike NLOS ( GSN, głowica bojowa, naprowadzanie) Rafael panei Marek L dla NLOS podaje swiatłowód do 8 km wiec nie usiłuj być mądzrejszy od producenta. Panei marek L jak nie wiesz jak działa wiazka kierunkowa to sie doucz bo LoS pomiedzy śmigłowcem a pociskiem MUSI byc zachowany.

  2. Marek L.

   Odnośnie FARA, no to po pierwsze, to NLOS-6 (ze wszystkimi wtedy "złożonymi" skrzydełkami oraz lotkami), no to WTEDY to też by się tam absolutnie, oraz BEZ żadnych problemów, zmieścił, 4 ich wtedy sztuki. Po drugie, no to GŁÓWNYM, oraz absolutnie najważniejszym wiropłatem odnośnie programu wymiany PPK, no to JEST AH-64E, a NIE FARA!!!! Absolutna nasza zgoda zaś co do tego, iż ten US JAGM, to jest totalnie lepszy (jeśli chodzi o te jego NAPRAWDĘ WAŻNE cechy bojowe!!!), od tego UK śmiecia, Brimstone-3!!!!....... PODAJ TY mi, więc, "Davien", ten LINK, oraz wtedy, to TEŻ, to tę jego DATĘ, gdzie NLOS-6, to ma długość światłowodu: 8 km. Ja mówię: 10 km. !!!!....... Aha, "Davien", pomiędzy śmigłowcem, a pociskiem, to oczywiście MUSI być zachowana ŁĄCZNOŚĆ RADIOWA tej WIĄZKI, natomiast to NIE KONIECZNIE po LINII PROSTEJ (czyli: LoS!!) ---- Doucz się!!!!....... ;-)))

  3. Valdore

   @Marek L, w ta komorę uzbrojenia ledwo wchodzi Hellfire czy wyrzutnia Hydr wiec daruj sobie bajki bo to bylo widać. Raider-X bierze ale po 4 Hellfire'y JAGM jest lepszy od tego kloca NLOS pod każdym wzgledem poza zasiegiem( na razie), a porównywalny z Brimstone, natomiast oba wyprzedzają Spike NLOS o kilka długosci I jak widać uprawiasz jakąś alternatywna fizykę w której wiazka kierunkowa nie musi byc w linii prostej:)A co do tego swiatłowodu to jak na razie to twoje bajki się nie sprawdzają, wiec może je w końcu udowodnij. I skończ juz zmyslać jak nie masz pojęcia o temacie.

 5. Marek L.

  Valdore: -- Na pewno jest tak, jak piszesz, nie ma obecnie WRE, które zagłuszyło by milimetrowe fale radarowe. Najwyżej atakowany cel będzie ostrzeżony, o ile posiada tego typu technikę! Oczywiście Spike NLOS-6 jest sporo większy, niż ER2, oraz LR2. A czy ja kiedykolwiek twierdziłem inaczej??? KAŻDY z nich pasuje jednak do różnego rodzaju śmigłowców, NLOS-6 i ER2 do ciężkich oraz średnich, a LR2 do lekkich i małych. OCZYWIŚCIE na NLOS'a-6 (oraz ER2&LR2), to podziałałaby zasłona dymna lub granaty dymne, albo "oślepianie" go laserem -- lecz, jego GIGANTYCZNA PRZEWAGA to polega na TYM, iż atakowany wrogi cel, TO NIE WIE, że jest atakowany!!!! Dla zarówno NLOS-6, jak i ER2, to światłowód kończy się przy 10 km (używają one TEJ SAMEJ "szpulki"!!), ale to NIE MA znaczenia, bo światłowód jest używany do "odpalania" NAZIEMNEGO, ze śmigłowców zaś to JEDYNIE wiązką radiową. Jak ci JUŻ wyjaśniłem w tym drugim "poście", LoS "RADIOWA" NIE musi być CAŁY CZAS utrzymana, DO MAKSYMALNEGO dystansu 50 km…

  1. Valdore

   @Marek L własnei USA rozstrzygneło nasz spór o FARA, pokazali Raider-X z systemem uzbrojenia złozonym z 4x Hellfire. Więc znacznei większego NLOS tam zwyczajnie nie wcisniesz. A co do długości światłowodu to Rafael podaje dla Spike NLOS 8km, a nie 10km wiec juz skończ z tym, bo oni chyba wiedzą lepiej. Aha LoS MUSI byc pomiedzy śmigłwocem i pociskiem cały czas albo stzrelasz na wiwat.

  2. Marek L.

   Valdore: -- ŻADNEGO "sporu" pomiędzy nami, o FARA, albo też o cokolwiek innego, to między nami no to NIGDY NIE było --- co najwyżej, to wymiana poglądów… ;-))) .. A to, że pokazali Raider-X z 4 Hellfire, no to jeszcze przecież nic nie znaczy, US Army to musi to najpierw zamówić... A wiadomo przy tym, iż Hellfire to jako pocisk przestarzały, nie jest on "przyszłościowy", i za jakiś czas to on "wyleci", i będzie musiał być zastąpiony czymś innym, lepszym, nowszym. Rafael jest WYJĄTKOWO FATALNY, jeśli chodzi o "odświeżanie" swoich informacji internetowych -- te ich informacje o długości światłowodu 8 km, to SĄ STARE, i dotyczą one NLOS wersji 3, 4, 5. OBECNIE jest to 10 km, i jest on całkowicie zunifikowany z ER2. --- Aha, ŁĄCZNOŚĆ RADIOWA to musi oczywiście być CAŁY CZAS, pomiędzy operatorem, a pociskiem, albo "strzelasz na wiwat"... --- Aha, odnośnie tej twojej LINII PROSTEJ (czyli: LoS !!!), no to ty, to odpowiedz w takim razie na te dwa pytania, zadane ci w tym moim drugim "poście"...

  3. Marek L.

   Davien: -- ŻADNEGO "sporu" pomiędzy nami, o FARA, albo też o cokolwiek innego, to między nami no to NIGDY NIE było --- co najwyżej, to wymiana poglądów… ;-))) .. A to, że pokazali Raider-X z 4 Hellfire, no to jeszcze przecież nic nie znaczy, US Army to musi to najpierw zamówić... A wiadomo przy tym, iż Hellfire to jako pocisk przestarzały, nie jest on "przyszłościowy", i za jakiś czas to on "wyleci", i będzie musiał być zastąpiony czymś innym, lepszym, nowszym. Rafael jest WYJĄTKOWO FATALNY, jeśli chodzi o "odświeżanie" swoich informacji internetowych -- te ich informacje o długości światłowodu 8 km, to SĄ STARE, i dotyczą one NLOS wersji 3, 4, 5. OBECNIE jest to 10 km, i jest on całkowicie zunifikowany z ER2. ---- Aha, ŁĄCZNOŚĆ RADIOWA (NIE LoS!!!) to musi oczywiście być CAŁY CZAS, pomiędzy operatorem, a pociskiem, albo "Wiwat!".. --- Aha, odnośnie tej twojej LINII PROSTEJ (czyli: LoS !!!), no to ty, to odpowiedz w takim razie na te dwa pytania, zadane ci w tym moim drugim "poście"...

 6. Marek L.

  Valdore: -- ŻADNEGO "sporu" pomiędzy nami, o FARA, albo też o cokolwiek innego, to między nami no to NIGDY NIE było --- co najwyżej, to wymiana poglądów… ;-))) .. A to, że pokazali Raider-X z 4 Hellfire, no to jeszcze przecież nic nie znaczy, US Army to musi to najpierw zamówić... A wiadomo przy tym, iż Hellfire to jako pocisk przestarzały, nie jest on "przyszłościowy", i za jakiś czas to on "wyleci", i będzie musiał być zastąpiony czymś innym, lepszym, nowszym. Rafael jest WYJĄTKOWO FATALNY, jeśli chodzi o "odświeżanie" swoich informacji internetowych -- te ich informacje o długości światłowodu 8 km, to SĄ STARE, i dotyczą one NLOS wersji 3, 4, 5. OBECNIE jest to 10 km, i jest on całkowicie zunifikowany z ER2. --- Aha, ŁĄCZNOŚĆ RADIOWA (NIE LoS!!!) to musi oczywiście być CAŁY CZAS, pomiędzy operatorem, a pociskiem, albo "Wiwat!".. --- Aha, odnośnie tej twojej LINII PROSTEJ (czyli: LoS !!!), no to ty, to odpowiedz w takim razie na te dwa pytania, zadane ci w tym moim drugim "poście"...

 7. Paskuder

  Czy Qba już się pojawił z rewelacją że spike nie jest zintegrowany z zssw30? xD

 8. QVX

  Ciekawi mnie, jacy są dwaj pozostali finaliści. MBDA z jakąś wersją rozwohową AGM-179? MBDA z jskąś wersją Brimstone'a?

  1. QVX

   Mea culpa AGM-179 to oczywiście LM.

  2. Valdore

   @QVX, od kiedy to MBDA produkuje JAGM-a pomyliło ci się z Lockheedem. A istotnie były rozważane JAGM i Brimstone , Spike NLOS był wybrany jako tymczasowy.

  3. QVX

   @Valdore Poprawiłem:-) Takie są uroki pisania w wersji mobilnej, gdzie widać de facto 2 linijki i łatwo przeskoczyć i wpisać coś nie tam, gdzue się chce. A co do meritum, to widać, że Rafael wie, że NLOS nie ma szans, więc do czasu rozstrzygnięcia chce udział wykorzystać marketingowo.

Reklama