Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Dark Star

Skunk Works pomagał w stworzeniu samolotu do Top Gun 2: Maverick

Trwa akcja promocyjna filmu Top Gun 2: Maverick, którego premiera w Stanach Zjednoczonych, po długim czasie oczekiwania i opóźnieniach spowodowanych przez pandemię Covid-19, odbędzie się pod koniec tego miesiąca. Przy okazji pojawiła się informacja, że w przygotowanie projektu fikcyjnego samolotu „Dark Star”, zaangażowani byli inżynierowie z należącej do Lockheed Martina grupy Skunk Works. Na ile realne są kształty tego samolotu?

Reklama

Samolot Dark Star można szczegółowo obejrzeć na teledysku Lady Gagi do filmu „Top Gun 2", albo kupując zabawkę firmy Matchbox przedstawiająca dość wiernie tę maszynę. Samolot przypomina koncepcję maszyn osiągających prędkości hipersoniczne (a zatem ponad 5 Machów), w tym w szczególności proponowanego następcę słynnego SR-71 Blackbird, czyli SR-72. Maszyna ta jest proponowana przez koncern Lockheed Martin a jej koncepcja była opracowywana przez zespół Skunk Works.

Reklama

W 2016 roku zapowiadano stworzenie do 2028 roku latającego prototypu SR-72 „wielkości myśliwca Raptor". Oficjalnie nic takiego jednak nie nastąpiło, chociaż nie jest wykluczone ze prace nad tą maszyna trwają, finansowane z tzw. „czarnych" środków (zakładany koszt programu tej maszyny Lockheed Martin wyceniał na miliard USD).

O udziale inżynierów ze Skunk Works w „projektowaniu" fikcyjnego samolotu Dark Star powiedział portalowi The Warzone prezes Lockheed Martin James Taiclet, chociaż sama komórka zachowuje na ten temat milczenie. Powstały w efekcie samolot miał być oparty o „najnowsze przełomowe technologie" i mieć „kształt samolotu zdolnego do lotu hipersonicznego".

Reklama

Czytaj też

Dark Star rzeczywiście przypomina rysunki koncepcyjne SR-72 różni się kształtem usterzenia ogonowego i tym, że jest maszyną załogową. Załogowy miałby jednak być także prototyp SR-72, więc samolot filmowy może być uważany za nieoficjalną zapowiedź prawdziwego programu.

Cała informacja na temat udziału inżynierów w projektowaniu Dark Stara powinna być jednak uważana raczej za formę reklamy – zarówno samego filmu jak i firmy Lockheed Martin – i trudno orzec na ile zaprezentowana maszyna przypomina wizualnie prawdziwe konstrukcje, które zostaną wprowadzone do amerykańskiego arsenału w najbliższej przyszłości. A na ile jest to dezinformacja obliczona na zmylenie konkurencyjnych mocarstw co do kierunku amerykańskiej myśli technicznej.

Warto tutaj przypomnieć chociażby historię myśliwca F-19, którego bryłę zaprojektowała firma Testor produkująca... modela do sklejania. Po konsultacji z ekspertami na temat tego jak powinien wyglądać samolot z cechami stealth, firma ta samodzielnie wykonała taki „projekt", a później gotowy model został wykorzystany przez telewizję CBS dla zobrazowania prawdziwego wypadku maszyny trudnowykrywalnej w 1986 roku. Problem w tym, że rozbitym samolotem nie był F-19, a F-117, który wyglądał zupełnie inaczej.

Czytaj też

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. szczebelek

    Fajnie 😎

Reklama