Reklama

Technologie

Tajemniczy kształt w ośrodku Lockheed Martina. NGAD czy nowy bezzałogowiec?

Jedna z wizji F/A-XX / Rys. Boeing
Jedna z wizji F/A-XX / Rys. Boeing

W należących do Skunks Works Lockheed Martina zakładach Helendale sfilmowana została laweta z leżącą przymocowaną na niej bryłą, która prawdopodobnie miała symulować kształt nowego statku powietrznego dla U.S. Air Force, albo przynajmniej jego element.

Helendale do ośrodek, w którym mierzone są echa radiolokacyjne trudnowykrywalnych samolotów przygotowywanych przez koncern Lockheed Martin. Ośrodek ten został w znacznym stopniu rozbudowany w ostatnim czasie a prace nad nim zakończyły się w kwietniu tego roku. Pokazana bryła przywodzi na myśl ustawioną do góry nogami makietę z wizualizacji amerykańskiego myśliwca 6. generacji, czyli prawdopodobnie NGAD (Next Generation Air Dominance). Dopatrywanie się kształtu w odwróconej bryle można byłoby uznać, że szukanie zbieżności na siłę, jednak… podczas podobnych badań bryły symulujące samoloty Skunk Works z przyczyn praktycznych zawsze ustawiał podwoziem do góry. Na krótkim filmie, początkowo rozpowszechnionym za pośrednictwem TikToka, nie widać też aby bryła miała wyraźnie wyodrębnione skrzydła, choć może to być efekt kąta pod jakim obiekt był ustawiony względem kamery. Mogą to być też krótkie skrzydła trapezoidalne. Pytanie wzbudza też wielkość makiety mieszczącej się na dużej lawecie TIR-a. Gdyby oddawała ona wielkość obiekt w skali 1:1 samolot byłby stosunkowo nieduży, ale możemy mieć do czynienia z modelem w skali.

image
Wizja F/A-XX / Rys. US Navy

Oczywiście bryła nie koniecznie musi przedstawiać NGAD. Może to być bryła np. nowego myśliwca dla marynarki wojennej z programu F/A-XX (podobieństwio jest uderzające) albo np. jakiś nowo opracowywany bezzałogowiec. Garb w miejscu, gdzie można byłoby dopatrywać się kabiny pilota, może być równie dobrze miejscem, w którym znajduje się po prostu miejsce na dodatkową elektronikę. Niewykluczone też, że bryła odzwierciedla bezzałogową wersję systemu jakim ma być NGAD, w którym myśliwiec ma być tylko elementem większej całości.

Bryła – wieziona bez nakrycia w biały dzień po terenie ośrodka, biorąc pod uwagę skuteczne utajnienie w ostatnim czasie wielu amerykańskich programów lotniczych (B-21, NGAD), może być też nie być niczym szczególnym, np. jedną z poddawanej testom wersji albo jakimś nieistotnym elementem, albo… elementem dezinformacji mającym wprowadzić w błąd  konstruktorów z innych państw.

Reklama

Komentarze (23)

 1. dalzing

  no a jeżeli amerykanie nie uciekli, tylko dozbroili. co ty na to?

 2. BG

  USrael nie jest obecnie w stanie wygrać wojny nawet z Beduinami na pustyni. Straszyć tą swoją propagandą mogą najwyżej takie małe wyspy na Pacyfiku zamieszkane przez indianerów.

  1. Davien

   Oj zabolało że nawet makieta RCS wzbudza w Moskwie taka panikę:)

  2. ..../////

   W panice to amerykanie to uciekali z Afganistanu

 3. Xeiz

  No dycha heheh tarcza

  1. Hehehehw ale śmiesznie hehehe.

 4. Mirek

  czyli F-35 pójdzie na złomowisko w Arizonie

  1. Jqbn

   Nic takiego nie będzie miało miejsca bowiem USA zamówiło ich już aż 1800. Mają zastąpić F-16.

  2. us man

   Te niektóre komentarze są żenujące

  3. bobry w Montanie są bystrzejsze

   USA zamówiło już 1800 F-35? A kiedyż to?

 5. LoaMax

  No tak u Amerykanów ,występują tajemnicze konstrukcje myśliwców ,a co u nas ??,chyba jedynie jest Tajemnica Brokeback Mountain ,na czele z MON .

  1. Davien

   U was też macie w końcu w Rosji takiego Su-75, macie Su-57 czy Armate?:))

 6. Taka prawda

  Wystarczy coś nieprzychylnego o USA napisać a już armia rusofobów na forum działa.

  1. x

   Tu "działa" więcej "stałych fragmentów", które ja nazywam modami. Przypomnę kilka: - nie kupować od USA, Izraela, Niemców - USA/Unia paraliżuje rozwój polskiej armii - ja bym kupił 729,5 sztuki (stare) - skoro tyle tu wpisów na "nie", to znaczy że robimy dobrze ! - a za PO (zawsze z CapsLockiem), to nic nie kupowali - kupują źle, nie kupują źle - Anders, PL-01Concept, Piorun 2, 3, itd - czyli jacy to my nie jesteśmy, ...na papierze - brawo, super, czekamy teraz na, teraz tylko kupować... - hmmm, ale u nas tak to nie działa...

  2. gregoz68

   us mani:) za mojej młodości: ss20 kiss ac/dc

 7. F-14

  A może to sr-72?

 8. codybancks

  Czekamy na latające talerze , ale nie w kuchni !!!

 9. józek

  podoby do tego statku obcych z filmu :Marsjanie atakują"

 10. Znawca

  Wygląda jakby to jednak była bryła samolotu ale obrócona do góry podwoziem a ten wystający "garb" to miejsce ulokowania kabiny pilota. Na końcu filmu jest pokazane miejsce gdzie będą znajdować się dysze wylotowe. Obrys całego samolotu będzie mieć kształt deltoidu, czyli to co badano podczas programu have blue tylko ze z zastosowaniem obecnych technologi. Prawdopodobnie może to być jeden z wariantów badanego kształtu samolotu.

 11. Mike Texas USA

  Po prostu obiekt testowy RCS, czasami nazywany „latawcem”. Skorupa używana do testowania powłok, geometrii, otworów itp. w różnych pasmach radarowych. Zamontowany na słupie w komorze. Czasami wyglądają fajnie. Prawdziwy czarny projekt napewno by był zakryty i przewożony w nocy i uważali by na szpiegowskie satelity.

 12. Gwiezdne Wojny

  Sądząc po kształcie to będą duże prędkości ,a ta wypustka na grzbiecie może będzie emitować jakieś zabójcze promienie -taka Gwiazda śmierci ?

  1. podstawka względnie zaczep dla badanego modelu

 13. amerykański stek bzdur

  To kolejna propagandowa makieta od upadającego światowego bankruta i terrorysty.

  1. AB

   Dalej bardziej wiarygodna od Su-57

  2. nie boj

   Zapamiętaj Jasiu zanim gruby schudnie to chudy zdechnie

  3. Tak sobie obserwuję

   Piszesz o Rosji czy Chinach bo jedno i drugie pasuje :)

 14. D2546w

  Ha, ha, ha tata generał na urodziny swojego syna przesyła mu model latawca, zakupiony na aliexpress.

 15. powrót do przyszłości

  Robią jakiś Czarny Projekt. Znowu wszyscy bądą zaskoczeni :niewidzialność,lasery, może antygrawitacja ?

  1. Pilot Wojskowy

   O i to w tym kierunku pewnie będzie...

  2. drogowskaz

   Na lewo,później kawałek prosto,to ten kierunek.

  3. Technologia nie stoi w miejscu

   B2 spirit udowadnia już że coś z anty grawitacją jest na rzeczy. Kształt tego statku lotniczego według naukowców wyklucza pewne zachowania fizyki (aerodynamiki) i nie ma prawa wzbić się w powietrze, oczywiście US air force tłumaczy to zaawansowanymi komputerami zamontowanymi w samolocie. Z pewnych źródeł wynika że zastosowany w nim został silnik elektro grawitacyjny.

 16. Levi

  Sadzac po bryle to raczej jest fejk a doladniej to stary ksztalt ktory byl juz odrzucony ze wzgledu na problemy ze stabilnoscia w poblizu bariery dzwieku. Co do odbicia to "dolny garb" daje wyrazne odbicie a dodatkowo wyoblenia tez nie pomagaja

 17. tak trzymać

  Pewnie już pracują nad następną generacją a biedne ruskie jeszcze 4 nie przeskoczyli Ale mają 4++ i jeszcze jeden + na zachętę :)

  1. Hanys

   No na pewno amerykance pracują już nad hipernapędem, Davien był w tym ośrodku i widział, zna parametry :)

  2. W porównaniu do produktów z miejsca „co analogów nie …” to faktycznie prawie hipernapęd… i jak tu żyć….

  3. Lol

   Sprzęt który nigdy nie pomoże w obronie Polski. Polska to bieda armia z alkoholikami z W-F zaliczonym po znajomości. Po strzelnicy wpisuje się fałszywe oceny by dobrze wyglądało.

 18. Thor niebezpieczny

  Co Wy znowu macie się z tym TIR-em, czy każda duża ciężarówka z naczepą lub bez to TIR? Proszę znaleźć synonim, który lepiej pasuje do tego typu pojazdu.

  1. Jacek

   Podobnie jest np. z "adidasami"

  2. Hakuna matata

   i traktorem...

  3. als

   .. i rowerem.

 19. Hanys

  Jak to tak ? To byle kto i z ulicy może sobie filmować tajne amerykańskie projekty ? A może to taki przeciek kontrolowany sugerujący - patrzcie, co prawda pogonili nas faceci w sandałach z Afganu, ale wciąż jesteśmy mocarne i robimy nowe (makiety) :)

  1. Mirosław

   Faceci w sandałach nikogo nie pogonili. Jeżeli już to samych Afgańczyków, a zwłaszcza Afganki. A Amerykanie po prostu uznali że mają dosyć zabawy w kotka i myszkę i nie ma sensu ganiać obszarpańców po górach bo to głupie zajęcie i zostawili ten burdel Talibom. Niech sobie robią co chcą.

  2. Rah Warsz

   Od makiet to są Hanys inne modelarnie, których modele nie „imiejut analogów w mirie”. Naucz się tego jaj pacierza bo jak prowadzący o północy cię wybudzi, to masz to mieć „wykute na blachę” i recytować z pamięci jak katechizm. Paka

  3. Wania

   A jak wasi zwiewali w 89. Ale najlepsze to jak wasi z Grupy Wagnera dostali od Amerykanów. Ile to było 400 do 0?

 20. Sssssssss

  Wygląda raczej jak model czegoś do badań w tunelu areodynamicznym i nie musi być to cała konstrukcja.

  1. bender

   Helendale Radar Cross Section Facility, jak sama nazwa wskazuje, nie zajmuje się badaniem aerodynamiki, tylko skutecznej powierzchni odbicia.

  2. orel

   Tak jest napisane, to model tylko do badań powierzchni odbicia (chociaż równie dobrze można go w tunel też wsadzić zapewne)

  3. Sssssssss

   Do orel i bender. Rzeczywiście I to by sporo wyjaśniało. Wcześniej tylko na szybko obejrzałem.

 21. i tyle w temacie "brył"

  Bryła, która znajdowała się na naczepie to był stary kubeł na śmieci, mimo wszystko spowodowało to aferę o skali globalnej a spekulacje dotyczyły, czy to nie przypadkiem fragment "gwiazdy śmierci"

 22. Wania

  Gdy się porówna z tym nowe rosyjskie konstrukcje typu su-75, su-57 czy ochotnik ze sterczącym silnikiem to widać, jak bardzo Rosja jest dwie epoki do tyłu w konstrukcjach lotniczych. Nieudolnie próbują podrobić f-22 czy f-35 ale wystarczy przyjrzeć się detalom, żeby zobaczyć rosyjski bardak.

  1. yaro

   masz rację ta konstrukcja nie ma widocznych silników więc zapewne ma napęd anty-grawitacyjny ...

  2. antyWania

   a ja bym powiedział, że to nowa motorówka dla spacjalsów ...

  3. Pilot Wojskowy

   Rosja to nawet jest zapóźniona technologicznie w stosunku do Chin i Francji a co dopiero do USA...taka prawda

 23. Y-23

  drogi makieta do filmu z Hollywood, aby zachwycić podatników z USA

Reklama