Przemysł Zbrojeniowy

Samobieżny Skynex przeciwko rojom dronów

Fot. Rheinmetall Air Defence
Fot. Rheinmetall Air Defence

Niemiecki koncern Rheinmetall Defence opublikował materiał wideo prezentujący próbne strzelania systemu obrony powietrznej Oerlikon Skynex. Tym razem jednak osadzono go na samobieżnym nośniku kołowym, a celem była grupa ośmiu kwadrokopterów.

Demonstracja miała miejsce w trakcie tegorocznego wydarzenia 35mm Air Defence Systems Group przygotowanego przez Rheinmetall Air Defence. Na poligonie w obszarze górsko-lesistym na terenie Szwajcarii tak skonfigurowany samobieżny artyleryjski zestaw przeciwlotniczy precyzyjnie strącił serią pocisków kal. 35 mm rój składający się z ośmiu bezzałogowców klasy mikro. Ogień przeprowadzono ponad celem, który został porażony gradem odłamków, które błyskawicznie strąciły wszystkie operujące drony.

System ten już wcześniej   prezentowano na nośnikach kołowych jednak były to kołowe transportery opancerzone z rodziny Piranha i Boxer. Tym razem jednak zdecydowano się na wybór wojskowego samochodu ciężarowego w postaci RMMV HX42M w układzie 6 × 6. W analogiczny sposób powstała armatohaubica kołowa zaprezentowana przy okazji londyńskich targów DSEI 2021, która stanowi połączenie artyleryjskiego modułu wieżowego Artillery Gun Module (AGM) z wojskowym samochodem ciężarowym HX3 10 × 10. W obu przypadkach połączenie dwóch dostępnych konstrukcji pozwoliło na szybkie stworzenie zupełnie nowych samobieżnych systemów obrony powietrznej i artyleryjskich.

Skynex to system obrony powietrznej opracowany przez niemiecką spółkę Rheinmetall Air Defence i po raz pierwszy publicznie zaprezentowany na paryskich targach Eurosatory 2016. Składa się z bezzałogowego modułu wieżowego Skyranger uzbrojonego w armatę automatyczną Oerlikon Revolver Gun Mk3 kal. 35 mm, systemu dowodzenia i kontroli z głowicą optoelektroniczną Skymaster oraz trójwymiarowej stacji radiolokacyjnej X-TAR3D. Armata z szybkostrzelnością teoretyczną 1050 strz./min. może skutecznie zwalczać szerokie spektrum celów w odległości do 4000 metrów. Z kolei radar może wykrywać cele w zależności od ich typu w odległości od 25 do 55 km. Dzięki temu system może skutecznie zwalczać niewielkie cele typu C-RAM (w tym drony, pociski manewrujące czy pociski moździerzowe), zapewniając kompleksową obronę powietrzną bardzo krótkiego zasięgu.

image
Reklama

Komentarze