Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rusza Perun – trzykrotnie więcej pieniędzy na projekty obronne w NCBR

Rafał Sobolewski
Rafał Sobolewski/NCBR
Autor. Maciej Szopa/Defence24

Nowy program z zakresu projektów obronnych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Perun ruszy najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2023 roku i będzie miał trzykrotnie wyższe finansowanie niż poprzedni, kończony właśnie program Szafir.

Reklama

Ostatnie dwa lata to ewidentnie proces, który skutkuje dynamizacją prac badawczo-rozwojowych na rzecz obronności. "Wiele czynników, zewnętrznie zmobilizowała sytuacja związana z pandemią COVID-19 i wojna w Ukrainie. Te sytuacje nie tylko nam nie przeszkodziły ale paradoksalnie nawet nam pomogły.  Staramy się dobrze wykorzystywać kryzysy." – powiedział Rafał Sobolewski, dyrektor Działu Zarządzania Programami i Projektami na rzecz Bezpieczeństwa i Obronności Państwa w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Reklama

Jak dodał, ważna w tych działaniach była dobra komunikacja w ostatnich latach z resortem Obrony Narodowej, w tym także ze wszystkimi niezbędnymi instytucjami - komponentami wojsk, Agencją Uzbrojenia i innymi.

Ta lepsza niż wcześniej współpraca miała „uporządkować" prace B+R w wielu projektach, przy czym dyrektor Sobolewski wskazał tutaj w szczególności takie przedsięwzięcia jak radar trójwspółrzędny Sajna, projekt radiostacji pasywnej, bwp Borsuk i 35 mm armaty KDA-35. Jak ocenił są to bardzo dobre projekty, robione, bo „MO i SZ RP chcą je prowadzić".

Reklama

Dyrektor NCBT podkreślił rolę w nowej współpracy, m.in. Wojskowej Akademii Technicznej, jako instytucji nie tylko inspirującej do tworzenia kolejnych programów, ale także je realizującej. Wysoko ocenił też rolę w tym procesie wiceministra Marcina Ociepy.

W ciągu ostatnich dwóch lat prowadzony był program Szafir, który miał łączną wartość 1 miliarda złotych i którego ostatnie projekty mają zostać podpisane do końca tego roku. Jak poinformował dyrektor Sobolewski, prawdopodobnie już na początku 2023 roku ruszy kolejny program – Perun. Będzie on miał trzykrotnie większą ilość środków finansowych niż poprzedni i ma wykorzystywać wszystkie doświadczenia i dobre praktyki wdrożone w czasie prowadzenia Szafira. Decyzja na temat rozpoczęcia programu Perun miała zostać podjęta 17 października. Większe środki finansowe maj przełożyć się na finansowanie większej liczby projektów niż dotychczas.

Okazją do zapowiedzenia programu Perun było zorganizowane przez Wojskową Akademię Techniczną II Forum Innowacji Sił Zbrojnych 2022.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (7)

  1. piotr04

    Szkoda gadać ,z borsukiem to się obijali a teraz im jeszcze więcej kasy na badania dawają

    1. Otas

      Obijali? I tak cud, że tak szybko go zrobili przy niewielkim finansowaniu jakie było przeznaczone na ten projekt.

  2. AdSumus

    Jeszcze ze 3 lata i amerykanie na takie działania pokażą środkowy palec chinom. Nie mówię że nie będą bronić Tajwanu, ale będą mieli cztery własne fabryki układów scalonych. Nasze układy scalone chyba czują się całkiem nieźle, ale potrzebujemy jeszcze jakiś 5 lat. Tak więc spokojnie spokojnie. Na trzy lata można zrobić zapasy, inna rzecz czy ktoś je robi?

  3. Valdi

    Przypomnijmy 35mln PLN z ncbir projekt Kryl 🍅🍅🍅🍅🍅 pięknie uwalnony

    1. szczebelek

      Osoby odpowiedzialne za ten projekt przedstawiły nowe rozwiązania, przełamały jakąś z barier by dostać więcej? W USA jest proste rozumowanie im więcej rezultatów to więcej kasy...

  4. bc

    Polskie napędy/powerpacki hybrydowe, równoległe i szeregowe.

  5. bc

    Polskie Drive by Wire. A może i cały bezzałogowiec lądowy, taka nowoczesna tankietka(rozpoznanie, platforma dla dronów i ammo krążącej, transport zaopatrzenia, ewakuacja rannych, wsparcie ogniowe 12,7/40mm itd) przewożona na platformie multilift na "pace" jelcza, operatorzy w kabinie. Dla czwartych plutonów w kompaniach zmech i zmot.

  6. Reo

    Ja bym skierował pieniążki na CEZAMAT i rozwój samodzielności w zakresie wytwarzania układów scalonych na potrzeby polskiego przemysłu zbrojeniowego. Nie znamy dnia ani godziny kiedy Chiny zrobią na Tajwanie drugą Ukrainę a wtedy światowy przemysł elektroniczny zrobi stop. I nasz przemysł zbrojeniowy też zrobi stop.

  7. dzemo2

    Bardzo dobra wiadomość. W sumie to można jeszcze więcej zainwestować w polską myśl techniczną :) Rozwój techniki rakietowej (camm mr, chonmoo) ale i naj najszybsze rozwiązania dla SONY, łączność bojowa niezależna od Muska (np rozwiązania WB, Guarana) amunicja czołgowa, drony bojowe lądowe, itd itd.... przy takich zakupach Polska musi wykrzesać maximum z efektu "synergii" o którym tak gardłuje MON

Reklama