Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosyjskie myśliwce (tylko?) do Afryki

Su-30K dla Etiopii. Pierwsza dostawa
Etiopskie Su-30K
Autor. ebc.et

Dwa myśliwce Su-30K zostały przekazane przez rosyjski przemysł siłom zbrojnym Etiopii. To pierwsza dostawa z większego zamówienia prawdopodobnie obejmującego sześć maszyn. Nie są to jednak samoloty fabrycznie nowe.

Reklama

Samoloty o numerach taktycznych 2401 i 2402 zostały przekazane Etiopczykom 16 stycznia 2024 roku, o czym poinformowały ich siły zbrojne. Podały one również, że to dopiero pierwsza z serii dostaw. Wydaje się, że nie są to samoloty nowo wybudowane, ale pierwsze dwie z sześciu maszyn, które zostały wyprodukowane w latach 90. dla Indii jako pierwsze egzemplarze w olbrzymim kontrakcie na Su-30 dla tego kraju.

Reklama

Su-30K służyły w Indiach przez wiele lat w liczbie 18 sztuk. Ostatecznie jednak nie było sensu przebudowywać ich do docelowego indyjskiego wariantu Su-30MKI, opartego na podzespołach izraelskich, indyjskich i francuskich. Indie zdecydowały się w tej sytuacji zamówić 18 dodatkowych fabrycznie nowych Su-30MKI i oddać Su-30K Rosjanom, dopłacając różnicę w cenie.

18 samolotów trafiło ostatecznie na Białoruś, gdzie poddano je odświeżeniu i być może niewielkiej modernizacji (choć formalnie pozostały one własnością zakładów w Irkucku). Ich los był niepewny, interesowały się nimi bowiem wyłącznie afrykańskie kraje, co miało związek z ich relatywnie niską ceną związaną z wiekiem, zużyciem płatowców i ubogą wersją jak na Su-30, którą reprezentowały. Ograniczeniem tych maszyn jest przede wszystkim skromniejsza możliwość atakowania celów naziemnych.

Reklama

Ostatecznie 12 z nich udało się sprzedać do Algierii. Ostatnie sześć czekało na lepszy czas najwyraźniej aż do teraz. Su-30K, w niewielkim stopniu różniące się od Su-27UB, dołączą w Etiopii do całkiem dużej floty Su-27 wersji P, SK i UBK. Państwo to skupowało maszyny tego typu od Rosji i Ukrainy i obecnie uważa się, że posiada od 20 do 24 egzemplarzy.

Czytaj też

Pomimo estetycznego kamuflażu przekazywanych samolotów trudno jest mówić o jakimś wielkim rosyjskim sukcesie eksportowym. Jest to raczej łabędzi śpiew rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego, który na targach lotniczych w Dubaju w listopadzie 2023 nie zdołał sprzedać ani jednego statku powietrznego. Pomimo, że Rosjanie wystawili się tam w bardzo okazały sposób, jeśli wziąć pod uwagę wojnę.

Kolejnym podobnym „sukcesem” eksportowym będzie jeszcze przekazanie Su-35SE Iranowi. Może ich być nawet do 25 egzemplarzy. Czyli tyle ile zamówił od Moskwy Egipt, ale później z nich zrezygnował.

YouTube cover video
Reklama

Komentarze (15)

  1. Tani2

    Dla ortodoksòw tematu fabryczne oznaczenie T-10PK. Były to przechodnie czyli tymczasowe samoloty do czasu uruchomienia produkcji mki. Miały numery seryjne od 04-01 do04-10 i 05-01 do 05-08. Były dostarczone Indiom w latach 1997-1999. W 2005 zdjęto je z Inwentarza lot Indii i zwròcono w zamian za 18 30 mki. W czerwcu 2011 rwszystkie zostały przewiezione do Baranowicz na Białorusi do558 Zakładu Remontowego W 2013 podpisano umowę na sprzedaż 12 samolotòw do Angolii. Samoloty zostały dostarczone od października 2017 po maj 2019... Angola wielokrotnie chciała dokupić te samoloty ale rozmowy kończyľy się fiaskiem Z tego wynika że zostały sprzedane Etiopii Numery tych płatowcòw to w artykule

  2. Tani2

    Jak a to i b Erytrea w tym samym 2003 r Ukraina sprzedała Erytrei dwa samoloty Su-27sk numer fabr36911026310 numer burtowy 608 i Su-27UB nr fab 96310424045 numer burtowy 609. Były przygotowane jeszcze dwa samoloty przechodzące remont w Zaporożkim Zakł Rem ale Erytrea odmòwiła. Oficjalnie nie byli zadowoleni ze stanu technicznego. Nie kupili oni kupiła Etiopia

  3. Tani2

    Dla Daviena Dokument wydany przez Gabinet Rady Ministròw. Wydany 29sierpnia2002r N495-r Kijòw Xywe nie dla druku zamieniono na Rozporządzenie Rady Ministròw Zgoda na sprzedaž 3 samolotòw Su-27P numery fabryczne36911035613,36911035715,36911035510 na wolnym rynku Środki uzyskane mają być przeznaczone na specjalny fundusz rozwoju Sił Powietrznych Podpisał Premier Ukrainy A Kinach Pierwszy miał numer burtowy1962 drugi1963 i ostatni1961. Wszystkie produkcji 1991. Pochodziły z inwentarza 62 iap lotnisko Belbek Cena każdego samolotu 8 mln dollaròw. Davien po co pływać? Takie są ruskie źròdła każdego samolotu. Te trzy kupiła ETIOPIA. Dwa następne Erytrea czyli wròg Etiopii a sprzedała Ukraina

  4. Tani2

    Goście nie dajcie się omamić jak hinduski feldmarszaľek. Każdy wojskowy sprzęt elektroniczny ma dwa tryby pracy ,zwykły i wojenny. Tryb wojenny włancza się dźwignią ktòra jest zaplombowana. Podczas przejmowania służby zawsze się sprawdza stan plomby i wpisuje w raport. Nie radzę wam zerwać plomby bo będziecie mieli do czynienia z panami smutnymi od bezpieki. Na koniec nasz słynny agent ten od orderu białego orła ukradł i dałusa wielką tajemnicę czyli instrukcję teciaka. Nie wiem co tam było tajnego bo ja studiowałem instrukcje Dany ,Gozdzika czy Grada bo Piwoni mi nie dali ale to było tylko jak smarować kiedy i ile lub jakie śruby odkręcić żeby coś zdemontować. I za takie coś dają order....

  5. Tani2

    Co do Chińczykòw to jedyny bezlicencyjny to Tu-16. J-20 to rosyjski Su-30 czyli płatowiec i silniki wyprodukowane w Rosji ze zmodernizowanym wyposażeniem.🤣

  6. Tani2

    Tych po hinduskich Suk jest dużo więcej w Afryce. Po prostu producent odkupuje od hindusòw używki remontuje je i opyla. Robią to Biaľorusini . Z tego co pamiętam Uganda ma też takie po recylingu.

  7. Tani2

    Gęba się śmieje hinduski feldmarszałek co uwalił Su-57 dokonuje samokrytyki. On był sprawcą ale jego omamili amerykanie. Bo twierdzili że ruscy jego nie zrobią. Gdyby to nie było w hinduskiej gazecie to bym nie uwierzył. Czyżby come back .....

  8. Prezes Polski

    Całkowicie załamanie się ruskiego eksportu broni to bardzo ciekawy efekt uboczny tej wojny. Do tej pory przy każdej kolejnej - Korea, Wietnam, Bliski Wschód tłumaczono sobie marne na ogół efekty użycia ruskiego sprzętu, tym, że to nie ruscy go używali, tylko...no wiadomo. A teraz okazuje się, że systemy opl, samoloty, okręty, czołgi, bwp - to wszystko jest o klasę gorsze od zachodnich odpowiedników. A nowych konstrukcji nie widać....

    1. Fanklub Komandosa PCK

      Jest i zawsze było. Nadrabiali ilością. Niedawno było zdjęcie wyrzutni bomb głębinowych na podwoziu T-72 albo innego szrotu.

    2. Anty 50 C-cali

      Fanklubie Rosiji "wyciekły" na Zapad dane, o pierwszym zestrzelonym ( = zabitym) nad Koreą. Jeszcze przed dostawą pierwszych Sabre. Które miały magicznie taki sam skos skrzydeł jak Migacze -15. Przypadkiem kąt ten = pracom w Rzeszy! Okazuje się, że była tam siła dywizji myśliwców. Co nie przeszkodziło, jak szybko kowboje raportowali jednego RUDZIELCA, jak dyndał na spadochronie. Jak i gonieniu jednego rewelacyjnego -15 , przez granicę, nie danie mu wylądować i w końcu wduszenie w bagno. Z braku paliwa, jeden dziadek kowboj opowiadał

    3. Tani2

      Etam rosjanin wynalazł rower to niemiec z rzeszy wymyślił resztę. Goście zmiencie płytę. Rzesza technologicznie za USA była ze 20 lat do tyłu. A wy swoje..... Migacza stworzyli brytowie bo dali silnik

  9. Tani2

    Goście Su-30 to sowiecki Su-27 UB. Żadne rewelacje . Pierwsze Su-30 to była wersja PI wyprodukowano ją dla celòw propagandowych dla zespołu akrobacyjnego. Do tego wszystkiego Rosji nie mieszajcie .Te samoloty nie mogą trafić do Rosji z powodu podatku one są na Białorusi i figurują jako eksport Białorusi.

  10. Buczacza

    I to jest sukces... Na miarę naszych możliwości i umiejętności...

    1. Fanklub Komandosa PCK

      Zastanawiam się, dlaczego nie zabrałes glosu pod artykułem "Skandal korupcyjny. SBU: Skradziono 1,5 mld hrywien na zakup amunicji"? Byłem bardzo ciekawy twojego opiniotwórczego komentarza.

    2. Buczacza

      Zastanawiaj się dłużej a nuż poznasz prawdę objawioną....

    3. Anty 50 C-cali

      Fanklub. Rosiji ODDANO 18 fenomenalnych Su-30K? Które następnie pchnęto Algierii....która wcześniej wywaliła zajebiaszcze moderki MiGaczy -29 SMT.?! Któresz jak bumerang wróciły na tą BiałoRuś. A Francuzi "skradli" mld ale nie hrywien, nie rupii nie wróbli transerowych nawet. Sprzedając Indiom i Egiptowi Rafale.

  11. bezreklam

    No wlansie - co z tym Iranem - kupil czy nie kupil i kiedy beda jesli tak

    1. Buczacza

      Naprawdę trudno orzec czy wlansie czy nie...

    2. Buczacza

      Kupil czy nie kupil no wlansie? Oto jest pytanie...

    3. Anty 50 C-cali

      wlansie - z 2023 ; "13 wrzesień (21:08) Gratulacje. DObry sprzet i tanio w dodatku" To o Birmie i potwierdzeniu dostaw 2 Su-30. Z fenomenalnej liczby 6 zakontraktowanych. bezreklam jak to Rosija "od ust sobie odejmuje", skoro rok wcześniej ujawniono dostawę 29 odrzutowców, w tym 4 sztuk Super30 SM2.

  12. Tani2

    Ja poprawię nie Algierii tylko Angolii.

  13. Tani2

    Dopiszę od dwòch lat Rosja nie informuje o żadnych kontraktach eksportowych. Informują klienci jeśli chcą. Algieria informuje bo sankcje USA ma w wielkim szacunku. Pakistan nie kupuje innych silnikòw jak rosyjskie więc jw. I tak można pisać i pisać. Mimo sankcji USA kupiło w Rosji paliwa nuklearnego w 2023r za 0,5 mld dolcòw. Tak z tymi sankcjami jest..

    1. gregorxix

      Nie bądź śmieszny. Do 2o14 Rosja jak równy z równym konkurowała z USA na rynku uzbrojenia, osiągając roczny eksport na pułapie 15 mld $, rocznie, potem się wszystko posypało. W ostatnich latach przed wybuchem wojny na Ukrainie eksport uzbrojenia spadł poniżej 3 mld $ rocznie a teraz nie informują o nowych kontraktach eksportowych bo też ich za wiele nie ma....

    2. OptySceptyk

      Wojna w Ukrainie jest katastrofą dla ruskiego handlu bronią. Z jednej strony widać "jakość nie mającą analoga" w porównaniu z bronią zachodnią, z drugiej, zapewnione problemy w wykonaniu kontraktu. Tak, jak rosja straciła rynki na gaz ziemny, tak traci teraz rynki na broń, i tyle.

    3. Tani2

      Goście handel bronią to jest zwykły handel. Jak ruscy oswoją Ukr będą kontrolowali 30% produkcji pszenicy na świecie. Broń się kończy bo każdy chce ją produkować u siebie. My jeszcze zarabiamy bo sprzedajemy technologie. Dzisiejsza rosja idzie na samowystarczalność czy im się uda? Oby nie.

  14. Jerzy

    Etiopia ma akurat jak na Afrykę w miarę duże siły powietrzne, ale zawsze zastanawiał mnie sens kupowania przez małe afrykańskie kraje homeopatycznej liczby samolotów bojowych - typu 2-4 szt., czy nie lepiej by zrobili gdyby te same pieniądze zainwestowali w większą liczbę bezzałogowców i zestawów p-lot. W końcu utrzymanie takich samolotów też kosztuje, a w przypadku konfliktu ile lotów zdążą wykonać zanim ktoś im zniszczy jedyne lotnisko...

  15. Tani2

    No a kontrakt uzupełniający do Algierii na Su-30?A Mjamma a remonty całej floty hinduskiej Su-30? Jakby tak pozbierał to by nazbierał. Mimo produkcji dla własnych sił zbrojnych coś sprzedają. Zapotrzebowanie jest bo nie każdy kupi F-35 czy F-16. Co do wyposażenia każdy klient decyduje co chce mieć. Podobno tylko Chiny kupiły wyposażenie rosyjskie. Reszta francuskie lub izraelskie.

    1. Rykoszet

      Rosyjski przemysł zbrojeniowy od paru lat chodzi na 100% możliwości a potrzeby ma jeszcze większe i to tylko w związku z walką z Ukrainą. To, że sprzedaje też coś na granicę nie wynika z mocy przerobowych tylko rozpaczliwej próby zdobycia waluty na zakupy elektroniki i części dla zbrojeniówki np. w Chinach, bo Chińczycy nie bardzo chcą płatności w rublach i w tej sytuacji wolą zapłatę w wyposażeniu rosyjskim. Chiny z kolei już od dobrych kilku lat znacznie wyprzedziły rosyjski przemysł zbrojeniowy, więc jakiekolwiek dostawy z Rosji są bardziej dostawą dla podtrzymania przy życiu starego, ale jeszcze funkcjonującego uzbrojenia zakupionego kiedyś w Rosji. Jest to też ze strony Chin pośrednie wsparcie swojego głównego sojusznika i partnera.

    2. Rykoszet

      Co do F35 czy F16 to amerykańskie samoloty mogą kupować wyłącznie sojusznicy USA i to też nie wszyscy. Np. Turcja będąca jednym z ważniejszych członków NATO, po wielu latach starań i odmów dopiero niedawno dostała zgodę od USA na zakup nienajnowszych już F16 i to dopiero wtedy, jak zablokowała wejście Szwecji do NATO. Był to po prostu bardziej strategiczny deal niż zakup na prawach rynku.

    3. Anty 50 C-cali

      podobno to "wyposażenie" które kupiły Chiny przegrywało symulowane walki z Gripenami. Tajów.

Reklama