Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rośnie eksport izraelskiej broni

fot. IDF
fot. IDF

Obecny rok jest rekordowy pod względem wartości eksportu broni z Izraela; powodem tego są wojna na Ukrainie oraz porozumienia zawarte z krajami arabskimi i napięcia w regionie wywołane przez Iran - poinformował izraelski dziennik „Haarec”.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Według danych izraelskiego Ministerstwa Obrony w roku 2021 wartość eksportu izraelskiego przemysłu obronnego wyniosła 11,3 mld USD i był to rekord. W porównaniu z poprzednim, 2020 rokiem sprzedaż wzrosła o 30 proc.

Jak wynika z danych resortu obrony, obecny rok przyniesie kolejny wzrost wartości sprzedaży broni za granicę przez Izrael, mimo że podległa temu ministerstwu Agencja Kontroli Eksportu zatwierdziła tylko stosunkowo niewielką liczbę transakcji w porównaniu z poprzednimi latami - informuje "Haarec". Do września agencja poinformowała o zatwierdzeniu nieco poniżej 4 tys. umów sprzedaży - w porównaniu z 6 tys. w 2020 r. i 5,4 tys. w ubiegłym roku.

Reklama

Czytaj też

Według dziennika "Haarec" są dwa główne powody wzrostu wolumenu sprzedaży: wojna na Ukrainie oraz Porozumienia Abrahama, (porozumienia pomiędzy Izraelem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Stanami Zjednoczonymi zawarte 13 sierpnia 2020 roku) które utorowały drogę do nowych stosunków dyplomatycznych z krajami świata arabskiego. Umowy normalizujące stosunki dwustronne, które Izrael podpisał ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Bahrajnem i Marokiem, znacznie zwiększyły eksport do tych krajów. W 2021 roku na kraje Zatoki Perskiej przypadło już około 7 proc. sprzedaży izraelskiej broni - zauważył dziennik.

Czytaj też

YouTube cover video

Rosnące zagrożenie ze strony irańskich dronów, używanych na szeroką skalę przez Rosję na Ukrainie uwypukliły także sukcesy izraelskich systemów obrony powietrznej w walce z podobnymi zagrożeniami i zwiększyły zainteresowanie zakupem tych systemów ze strony państw europejskich. Obecnie planowana jest ogromna umowa sprzedaży Niemcom rakiet przechwytujących Arrow 3 opiewająca na 3 mld dolarów. Stała się ona pilna właśnie w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. Niemcy, a wraz z nimi 13 innych członków NATO oraz Finlandią, przystąpiły do europejskiej inicjatywy Sky Shield, której celem jest stworzenie wspólnej osłony obrony przeciwrakietowej zauważa "Haarec".

Czytaj też

Początkowo informowano, że transakcja warta będzie 2 mld dolarów, jednak po dołączeniu innych państw jej wartość wzrosła do 3 mld dolarów. Jeśli umowa zostanie podpisana, będzie to największy w historii izraelskiego sektora obronnego kontrakt eksportowy. Podpisanie umowy wymaga jednak jeszcze zgody Stanów Zjednoczonych, które mają prawo zawetować każdą taką transakcję, ponieważ Pentagon zapewnił środki na rozwój i zakup systemu.

Innym zagadnieniem ważnym w kontekście wojny na Ukrainie, jest znaczenie broni precyzyjnej, której brak obnaża niedostatki armii rosyjskie. To również spowodowało zawarcie kilku dużych transakcji w bieżącym roku - podsumował izraelski dziennik.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. Filemon19

    Podsumowując Arrow 3 i 2 mld USD dla Niemiec

  2. szczebelek

    Biznes to biznes, 2 mld to rakiety i system dla Niemiec natomiast pozostały miliard dla wszystkich innych. Typowy interes z Niemcami.