Przemysł Zbrojeniowy

Izraelska korweta chroniona Żelazną Kopułą

C-dome
Fot. Rafael

Rafael Advanced Defense Systems Ltd., wraz z izraelską marynarką wojenną i Izraelskiej Organizacją Obrony Przeciwrakietowej (IMDO) Ministerstwa Obrony Izraela zakończył próby przechwytywania celów przez morski system obrony powietrznej C-Dome. C-Dome jest morską konfiguracją systemu obrony powietrznej Rafaela Iron Dome. Został sprawdzony i przetestowany na korwecie INS Oz typu Sa'ar 6.

System został zainstalowany na pokładzie korwety rakietowej INS Oz, drugiej z czterech nowoczesnych korwet rakietowych Sa'ar 6 odebranych przez izraelską marynarkę wojenną w ciągu ostatnich dwóch lat. Próby operacyjne systemu stanowią ważny krok milowy w zwiększaniu zdolności korwet.

Czytaj też

Jak podkreśla się w komunikacie Rafaela, test symulował rzeczywiste zagrożenia i obejmował sekwencję wykrywania i przechwytywania celów podczas trudnych scenariuszy. Z udostępnionych materiałów wynika, że pociski Tamir odpalone z korwety (takie same jak w systemie Iron Dome) przechwyciły cele powietrzne wystrzelone zarówno z lądu, jak i morza. Rafael zaznacza, że test zakończył się powodzeniem.

System C-Dome stanowi znaczące wzmocnienie do zdolności obronnych izraelskiej marynarki wojennej w szerokiej gamie misji, w tym ochrony aktywów strategicznych, wyłącznej strefy ekonomicznej i utrzymania regionalnej przewagi morskiej państwa Izraela. To druga warstwa obrony przeciwrakietowej na korwetach Sa'ar 6, pierwszą jest system typu Barak-MX.

C-dome
Fot. Rafael

Powodzenie testu jest efektem wspólnych wysiłków technologicznych i inżynieryjnych izraelskiej marynarki wojennej, Dyrekcji Badań i Rozwoju (DDR & D), Rafael Advanced Defense Systems jako głównego wykonawcy i integratora, Israel Aerospace Industries ELTA jako producenta radaru i mPrest jako producenta systemu kierowania i dowodzenia (C2). Rozwiązenie powstało poprzez integrację wielu różnych systemów, wykorzystując całkowite zdolności operacyjne, które będą używane przez izraelską marynarkę wojenną.

C-Dome stanowi dodatkową warstwę wielopoziomowego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej Izraela, opartej na czterech warstwach operacyjnych obrony: Iron Dome, David's Sling, Arrow 2 i Arrow 3. Rozwojem systemów kieruje z Israeli Missile Defense Organization (IMDO, Izraelska Organizacja Obrony Rakietowej) podległa DDR & D Ministerstwa Obrony.

Czytaj też

Próby operacyjne systemu C-Dome są ważnym krokiem milowym dla Państwa Izrael w zakresie zdolności obronnych marynarki wojennej. Chciałbym pogratulować Izraelskiej Marynarce Wojennej, IMDO Ministerstwa Obrony i Rafaelowi, za ten przełomowy proces technologiczny oraz za ich współpracę i determinację, które doprowadziły do tego wielkiego sukcesu. Izrael nadal buduje i wzmacnia swoje zdolności obrony i ataku – i będzie nadal utrzymywać swoją przewagę obronną w regionie, chronić swoje zasoby, infrastrukturę i przede wszystkim – co najważniejsze – życie i bezpieczeństwo obywateli Izraela.
Benny Gantz, minister obrony Izraela

Szef IMDO Ministerstwa Obrony Izraela, Moshe Patel stwierdził: „System C-Dome doskonale zidentyfikował zagrożenia i z powodzeniem przechwycił je, wystrzeliwując pociski przechwytujące Iron Dome z pokładu okrętu. C-Dome, morska konfiguracja Iron Dome, promuje dalszą elastyczność operacyjną i stała się częścią wielopoziomowego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej Izraela. System przechwytywania Iron Dome zakończył w ubiegłym roku niezwykle udaną serię testów, zarówno w Izraelu, jak i w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w ramach prób przechwytywania celów przeprowadzonych przez Korpus Piechoty Morskiej i Wojska Lądowe Stanów Zjednoczonych. System Iron Dome spełnił nasze wymagania operacyjne, w tym podczas operacji Breaking Dawn na początku tego roku."

Fot. Rafael
Izraelska marynarka wojenna jest w apogeum zaawansowanych testów operacyjnych korwet rakietowych typu Sa'ar 6, która mają obecnie rekordowe tempo. Udane testy przechwytywania celów są wynikiem implementacji systemu C-Dome na pokładzie korwety INS Oz. Niedawno potwierdziliśmy wstępną zdolność operacyjną korwety INS Magen, pierwszej jednostki typu Sa'ar 6, która zakończyła niedawno swoją pierwszą misję operacyjną – patrol wyłącznej strefy ekonomicznej Państwa Izraela oraz ochronę naszych ekonomicznych i strategicznych aktywów. Arena morska zmieniła się, co doprowadziło do większej ilości obowiązków i zadań operacyjnych dla izraelskiej marynarki wojennej. Korwety Sa'ar 6 będą ważnym środkiem ochrony wyłącznej strefy ekonomicznej i zapewnienia przewagi na morzu państwa Izrael.
Wiceadmirał Guy Goldfarb, zastępca dowódcy i szef sztabu marynarki wojennej Izraela

Wiceprezes Rafaela ds. wykonawczych, dr Ran Gozali, szef działu systemów lądowych i morskich powiedział: „C-Dome jest pierwszym tego rodzaju rozwiązaniem obronnym dla marynarki wojennej, a test na pokładzie korwety Sa'ar 6 Izraelskiej Marynarki Wojennej to monumentalne osiągnięcie w opracowywaniu systemu. Z dumą oglądamy C-Dome eksploatowany przez Izraelską Marynarkę Wojenną i jego ochronę aktywów strategicznych Izraela."

Komentarze (5)

 1. Alsecco

  Palestyńczycy nie mają szans. Mogą swoje przeciwokrętowe rakiety manewrujące spuścić w toalecie.

  1. Marek L..

   Oj, ty BARDZO smutny "ironanizatorku"....... Palestyńczycy z Hamas oraz z Islami Jihad ---- no to oni, no to NIC TAKIEGO, no to NIE mają .... Natomiast, Hizbullah, uzbrojony przez Ayatollahów Iran, no to ONI, no to TO, jak najbardziej, mają.... Oraz: mogą ONI JUŻ to "spuścić w toalecie", szczególnie, iż system "Iron Dome", to współpracuje już obecnie, w IDF'ie, z LASEROWYM systemem RAFAEL'a "Iron Beam"......

  2. Marek L..

   "Alsecco": ---- PS: ---- A PRZEDE WSZYSTKIM, no to Izraelska Marynarka Wojenna to potrzebuje tych obronnych systemów, jak IAI BARAK-8 (oraz ten starszy BARAK-1), oraz RAFAEL'a C-DOME, to NIE przeciwko palestyńskich terrorystom, a przeciwko flotom wojennym: Iranu, Syrii, jak również i Rosji.......

 2. rwd

  Więcej reklamy niż konkretów. Gdyby trafił na Ukrainę przeszedłby prawdziwy test przydatności.

  1. Marek L..

   W obliczu tych obecnych zamiarów, które mają za chwilę zamiar zrealizować Ayatollahowie i Mullahowie z Teheranu, aby dostarczyć putinowskiej Rosji krótko oraz średniodystansowych pocisków balistycznych ---- no to jest BARDZO prawdopodobne, iż "Żelazna Kopuła" RAFAEL'a, to się tam już wkrótce znajdzie.......

 3. Khoval

  Mógłby mi ktoś wytłumaczyć dlaczego Polska nawet nie rozważała zakupy żelaznej kopuły. Wydaje sie bardzo sprawdzonym i efektownym systemem. jeśli dobrze pamietam kiedyś mówiło sie ze u nas sie nie sprawdzi bo dziala na pojedyncze rakiety a jak rosja zaatakuje dziesiatka tys. rakiet to system nie da rady. jak to wyglada w rzeczywistosci? ze wszystkich systemow tego typu żelazna kopuła wydaje sie najlepszym rozwiazaniem. z góry dziekuje za wytłumaczenie :)

 4. Marek L..

  Te 4 korwety Sa'ar-6, no to OPRÓCZ tego, iż są one ochraniane systemami RAFAEL'a C-DOME, to są one również ochraniane dalekosiężnymi systemami antyrakietowymi, oraz p.lot. IAI Barak-8/Barak-MX. ( -8, wersja morska, -MX, wersja lądowa. ). Tymi samymi, którymi są TEŻ ochraniane 3 korwety izraelskiej marynarki wojennej, Sa'ar-5. Natomiast 8 tych już w tej chwili starych korwet Sa'ar-4.5, to są one ochraniane "krótkodystansowymi" antyrakietowymi, oraz p.lot. systemami IAI Barak-1.

 5. Ein

  Zaletą tego systemu, poza bardzo konkurencyjną ceną efektora, jest KOMPAKTOWOŚĆ. Te korwety to baza A100, to jak nasz Ślązak. Oczywiście bardzo zmodyfikowane, ale tu chodzi o rozmiary, kubaturę... ten system de facto nie ma obecnie odpowiedników, najbliżej jest CAMM (dzięki zimnemu startowi też nadaje się jako system na niewielkie jednostki). Ciekawe, czy Izrael udostępni tego C-Dome na eksport i kto będzie zainteresowany? Jako, że Bibi właśnie dał zielone na dostawy uzbrojenia dla UA widzę pierwszego klienta (korwety, jakieś nawet mniejsze jednostki z tym systemem? Jak najbardziej!).