Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Izraelska korweta chroniona Żelazną Kopułą

C-dome
Autor. Rafael

Rafael Advanced Defense Systems Ltd., wraz z izraelską marynarką wojenną i Izraelskiej Organizacją Obrony Przeciwrakietowej (IMDO) Ministerstwa Obrony Izraela zakończył próby przechwytywania celów przez morski system obrony powietrznej C-Dome. C-Dome jest morską konfiguracją systemu obrony powietrznej Rafaela Iron Dome. Został sprawdzony i przetestowany na korwecie INS Oz typu Sa’ar 6.

Reklama

System został zainstalowany na pokładzie korwety rakietowej INS Oz, drugiej z czterech nowoczesnych korwet rakietowych Sa'ar 6 odebranych przez izraelską marynarkę wojenną w ciągu ostatnich dwóch lat. Próby operacyjne systemu stanowią ważny krok milowy w zwiększaniu zdolności korwet.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Jak podkreśla się w komunikacie Rafaela, test symulował rzeczywiste zagrożenia i obejmował sekwencję wykrywania i przechwytywania celów podczas trudnych scenariuszy. Z udostępnionych materiałów wynika, że pociski Tamir odpalone z korwety (takie same jak w systemie Iron Dome) przechwyciły cele powietrzne wystrzelone zarówno z lądu, jak i morza. Rafael zaznacza, że test zakończył się powodzeniem.

System C-Dome stanowi znaczące wzmocnienie do zdolności obronnych izraelskiej marynarki wojennej w szerokiej gamie misji, w tym ochrony aktywów strategicznych, wyłącznej strefy ekonomicznej i utrzymania regionalnej przewagi morskiej państwa Izraela. To druga warstwa obrony przeciwrakietowej na korwetach Sa'ar 6, pierwszą jest system typu Barak-MX.

C-dome
Autor. Rafael

Powodzenie testu jest efektem wspólnych wysiłków technologicznych i inżynieryjnych izraelskiej marynarki wojennej, Dyrekcji Badań i Rozwoju (DDR & D), Rafael Advanced Defense Systems jako głównego wykonawcy i integratora, Israel Aerospace Industries ELTA jako producenta radaru i mPrest jako producenta systemu kierowania i dowodzenia (C2). Rozwiązenie powstało poprzez integrację wielu różnych systemów, wykorzystując całkowite zdolności operacyjne, które będą używane przez izraelską marynarkę wojenną.

C-Dome stanowi dodatkową warstwę wielopoziomowego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej Izraela, opartej na czterech warstwach operacyjnych obrony: Iron Dome, David's Sling, Arrow 2 i Arrow 3. Rozwojem systemów kieruje z Israeli Missile Defense Organization (IMDO, Izraelska Organizacja Obrony Rakietowej) podległa DDR & D Ministerstwa Obrony.

Czytaj też

Próby operacyjne systemu C-Dome są ważnym krokiem milowym dla Państwa Izrael w zakresie zdolności obronnych marynarki wojennej. Chciałbym pogratulować Izraelskiej Marynarce Wojennej, IMDO Ministerstwa Obrony i Rafaelowi, za ten przełomowy proces technologiczny oraz za ich współpracę i determinację, które doprowadziły do tego wielkiego sukcesu. Izrael nadal buduje i wzmacnia swoje zdolności obrony i ataku – i będzie nadal utrzymywać swoją przewagę obronną w regionie, chronić swoje zasoby, infrastrukturę i przede wszystkim – co najważniejsze – życie i bezpieczeństwo obywateli Izraela.
Benny Gantz, minister obrony Izraela

Szef IMDO Ministerstwa Obrony Izraela, Moshe Patel stwierdził: „System C-Dome doskonale zidentyfikował zagrożenia i z powodzeniem przechwycił je, wystrzeliwując pociski przechwytujące Iron Dome z pokładu okrętu. C-Dome, morska konfiguracja Iron Dome, promuje dalszą elastyczność operacyjną i stała się częścią wielopoziomowego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej Izraela. System przechwytywania Iron Dome zakończył w ubiegłym roku niezwykle udaną serię testów, zarówno w Izraelu, jak i w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w ramach prób przechwytywania celów przeprowadzonych przez Korpus Piechoty Morskiej i Wojska Lądowe Stanów Zjednoczonych. System Iron Dome spełnił nasze wymagania operacyjne, w tym podczas operacji Breaking Dawn na początku tego roku."

Autor. Rafael
Izraelska marynarka wojenna jest w apogeum zaawansowanych testów operacyjnych korwet rakietowych typu Sa'ar 6, która mają obecnie rekordowe tempo. Udane testy przechwytywania celów są wynikiem implementacji systemu C-Dome na pokładzie korwety INS Oz. Niedawno potwierdziliśmy wstępną zdolność operacyjną korwety INS Magen, pierwszej jednostki typu Sa'ar 6, która zakończyła niedawno swoją pierwszą misję operacyjną – patrol wyłącznej strefy ekonomicznej Państwa Izraela oraz ochronę naszych ekonomicznych i strategicznych aktywów. Arena morska zmieniła się, co doprowadziło do większej ilości obowiązków i zadań operacyjnych dla izraelskiej marynarki wojennej. Korwety Sa'ar 6 będą ważnym środkiem ochrony wyłącznej strefy ekonomicznej i zapewnienia przewagi na morzu państwa Izrael.
Wiceadmirał Guy Goldfarb, zastępca dowódcy i szef sztabu marynarki wojennej Izraela

Wiceprezes Rafaela ds. wykonawczych, dr Ran Gozali, szef działu systemów lądowych i morskich powiedział: „C-Dome jest pierwszym tego rodzaju rozwiązaniem obronnym dla marynarki wojennej, a test na pokładzie korwety Sa'ar 6 Izraelskiej Marynarki Wojennej to monumentalne osiągnięcie w opracowywaniu systemu. Z dumą oglądamy C-Dome eksploatowany przez Izraelską Marynarkę Wojenną i jego ochronę aktywów strategicznych Izraela."

Reklama

Komentarze (5)

 1. Khoval

  Mógłby mi ktoś wytłumaczyć dlaczego Polska nawet nie rozważała zakupy żelaznej kopuły. Wydaje sie bardzo sprawdzonym i efektownym systemem. jeśli dobrze pamietam kiedyś mówiło sie ze u nas sie nie sprawdzi bo dziala na pojedyncze rakiety a jak rosja zaatakuje dziesiatka tys. rakiet to system nie da rady. jak to wyglada w rzeczywistosci? ze wszystkich systemow tego typu żelazna kopuła wydaje sie najlepszym rozwiazaniem. z góry dziekuje za wytłumaczenie :)

  1. Marek L..

   "Khoval": ---- To NIE jest tak, że Iron Dome to "działa jedynie na pojedyncze rakiety"....... W ciągu tych OSTATNICH kilku konfliktów, to "Żelazna Kopuła" zwalczała SETKI, WIELE setek, rakiet artyleryjskich, kal. 122 mm, "Grad", o maksymalnym zasięgu do 40 km, produkcji rosyjskiej oraz irańskiej, odpalanych jednocześnie, czyli NA RAZ, wielkimi salwami, przez Hamas, oraz przez Islami Jihad. Oraz, zwalczały ciężkie pociski tych dwóch organizacji terrorystycznych, o zasięgu ponad 90 km. Te systemy RAFAEL'a osiągały tutaj skuteczność PONAD 90%. Sytuacja dokładnie identyczna, jak ta teraz na Ukrainie, ostrzeliwanej przez Putinowców.......

  2. Marek L..

   "Khoval": ---- PS. ----: "Mógłby mi ktoś wytłumaczyć dlaczego Polska nawet nie rozważała zakupy żelaznej kopuły?"....... Sprawa jest tutaj BARDZO prosta. Począwszy od późnej jesieni r. 2015, to ten obecny rząd podjął jednoznaczną decyzję : od tej pory, no to MY absolutnie "wycinamy" ze wszystkich przetargów Francuzów, Niemców, Włochów, Izraelczyków, i kupujemy od tej pory broń JEDYNIE od USA i od Wielkiej Brytanii, i to wtedy to prosto "z półki", oraz wtedy, no to zawsze BEZ przetargu!!!!....... Ostatnio to do tych "Beniaminków" dołączyła Południowa Korea, kraj oddalony od nas o całe pół świata, NIE członek NATO, oraz państwo które NIE potępiło napaści i inwazji Rosji na Ukrainę, oraz odmawia podarowania, albo nawet sprzedania, chociażby JEDNEGO naboju karabinowego Ukrainie.......

  3. Marek L..

   "Khoval": ---- PS. ----: "Mógłby mi ktoś wytłumaczyć dlaczego Polska nawet nie rozważała zakupy żelaznej kopuły?"....... Sprawa jest tutaj BARDZO prosta. Począwszy od późnej jesieni r. 2015, to ten obecny rząd podjął jednoznaczną decyzję : od tej pory, no to MY absolutnie "wycinamy" ze wszystkich przetargów Francuzów, Niemców, Włochów, Izraelczyków, i kupujemy od tej pory broń JEDYNIE od USA i od Wielkiej Brytanii, i to wtedy to prosto "z półki", oraz wtedy, no to zawsze BEZ przetargu!!!!....... Ostatnio to do tych "Beniaminków" dołączyła Południowa Korea, kraj oddalony od nas o całe pół świata, NIE członek NATO, oraz państwo które NIE potępiło napaści i inwazji Rosji na Ukrainę, oraz odmawia podarowania, albo nawet sprzedania, chociażby NAWET JEDNEGO naboju karabinowego Ukrainie.......

 2. Alsecco

  Palestyńczycy nie mają szans. Mogą swoje przeciwokrętowe rakiety manewrujące spuścić w toalecie.

  1. Marek L..

   Oj, ty BARDZO smutny "ironanizatorku"....... Palestyńczycy z Hamas oraz z Islami Jihad ---- no to oni, no to NIC TAKIEGO, no to NIE mają .... Natomiast, Hizbullah, uzbrojony przez Ayatollahów Iran, no to ONI, no to TO, jak najbardziej, mają.... Oraz: mogą ONI JUŻ to "spuścić w toalecie", szczególnie, iż system "Iron Dome", to współpracuje już obecnie, w IDF'ie, z LASEROWYM systemem RAFAEL'a "Iron Beam"......

  2. Marek L..

   "Alsecco": ---- PS: ---- A PRZEDE WSZYSTKIM, no to Izraelska Marynarka Wojenna to potrzebuje tych obronnych systemów, jak IAI BARAK-8 (oraz ten starszy BARAK-1), oraz RAFAEL'a C-DOME, to NIE przeciwko palestyńskich terrorystom, a przeciwko flotom wojennym: Iranu, Syrii, jak również i Rosji.......

 3. rwd

  Więcej reklamy niż konkretów. Gdyby trafił na Ukrainę przeszedłby prawdziwy test przydatności.

  1. Marek L..

   W obliczu tych obecnych zamiarów, które mają za chwilę zamiar zrealizować Ayatollahowie i Mullahowie z Teheranu, aby dostarczyć putinowskiej Rosji krótko oraz średniodystansowych pocisków balistycznych ---- no to jest BARDZO prawdopodobne, iż "Żelazna Kopuła" RAFAEL'a, to się tam już wkrótce znajdzie.......

 4. Marek L..

  Te 4 korwety Sa'ar-6, no to OPRÓCZ tego, iż są one ochraniane systemami RAFAEL'a C-DOME, to są one również ochraniane dalekosiężnymi systemami antyrakietowymi, oraz p.lot. IAI Barak-8/Barak-MX. ( -8, wersja morska, -MX, wersja lądowa. ). Tymi samymi, którymi są TEŻ ochraniane 3 korwety izraelskiej marynarki wojennej, Sa'ar-5. Natomiast 8 tych już w tej chwili starych korwet Sa'ar-4.5, to są one ochraniane "krótkodystansowymi" antyrakietowymi, oraz p.lot. systemami IAI Barak-1.

 5. Ein

  Zaletą tego systemu, poza bardzo konkurencyjną ceną efektora, jest KOMPAKTOWOŚĆ. Te korwety to baza A100, to jak nasz Ślązak. Oczywiście bardzo zmodyfikowane, ale tu chodzi o rozmiary, kubaturę... ten system de facto nie ma obecnie odpowiedników, najbliżej jest CAMM (dzięki zimnemu startowi też nadaje się jako system na niewielkie jednostki). Ciekawe, czy Izrael udostępni tego C-Dome na eksport i kto będzie zainteresowany? Jako, że Bibi właśnie dał zielone na dostawy uzbrojenia dla UA widzę pierwszego klienta (korwety, jakieś nawet mniejsze jednostki z tym systemem? Jak najbardziej!).

Reklama