Reklama

Wojna na Ukrainie

Izraelskie MRAPy na Ukrainie

GAIA Amir (zdjęcie poglądowe)
Autor. Gaia Automotive Industires

Izrael oficjalnie odmawia przekazaniu wsparcia wojskowego Ukrainie w związku z prowadzoną względem Rosji polityką tego kraju. Tym bardziej zadziwia pojawienie się pojazdów minoodpornych produkcji izraelskiej używanych przez ukraińskich żołnierzy, co zostało uchwycone na materiałach zdjęciowych i filmowych.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Izrael obecnie jest postrzegany jako jeden z ostatnich krajów, jaki zdecydowałyby się na pomoc militarną Ukrainie, ograniczając wsparcie do aspektów humanitarnych. Uchwycenie na zdjęciach i filmach pojazdów GAIA Amir klasy MRAP  oznacza, że nastąpiła nieoficjalna zmiana stanowiska Izraela w tej kwestii, może to oznaczać w przyszłości zniesienie zakazu przekazywania uzbrojenia izraelskiego Ukrainie w postaci np. przeciwpancernych pocisków kierowanych rodziny Spike. Oczywiście, obecnie jest to podejście życzeniowe, ale patrząc na zmianę polityki Niemiec w tej kwestii, zmiana stanowiska Izraela pod naciskiem opinii międzynarodowej jest możliwa.

Czytaj też

Amir to izraelski pojazd minoodporny (MRAP) opracowany przez przedsiębiorstwo Gaia Automotive Industries. Masa pojazdu wynosi 14 ton może on przewozić ładunek o masie do 2,6 tony. W zależności od przeznaczenia może przewozić do 12 osób z prędkością do 122 km/h. Uzbrojenie główne może stanowić karabin maszynowy 5,56/7.,62 mm lub wielkokalibrowy karabin maszynowy 12,7 mm umiejscowiony na opancerzonej obrotnicy. Pojazd ten może pełnić funkcję transportera opancerzonego, wozu ewakuacji medycznej, pojazdu rozpoznawczego lub wozu wsparcia logistycznego. Pojazd posiada odporność na poziomie drugim STANAG 4569, która może zostać zwiększona poprzez implementację pancerza dodatkowego.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama