Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Izrael dostarczy bojowe drony dla nieujawnionego klienta

Autor. Ebilt Systems

W ostatnich dniach firma Elbit Systems poinformowała o otrzymaniu kontraktu na dostawę bezzałogowych systemów powietrznych Hermes 900 dla nieujawnionego klienta zagranicznego. Wartość zawartego porozumienia została określona na kwotę 72 mln USD.

Reklama

Izraelska firma Elbit Systems opublikowała komunikat mówiący o otrzymaniu kontraktu o wartości 72 mln USD na dostarczenie średnich, bezzałogowych dronów bojowych Hermes 900, dla klienta zagranicznego, który nie został określony. W komunikacie czytamy, że zawarty w ostatnim czasie kontrakt będzie realizowany przez okres dwóch lat. Firma informuje także, że na użytkowanie systemu Hermes 900 zdecydowało się do tej pory ponad 15 klientów.

Reklama

W ramach opisywanej umowy izraelska firma dostarczy dla nieznanego klienta nieokreśloną także ilość systemów Hermes 900, które będą wyposażone w system SkyEye, wielospektralną głowicę elektrooptyczną Spectro XR, zasobniki Signal Intelligence (SIGINT) służące do rozpoznania elektromagnetycznego, a także odbiorniki do komunikacji satelitarnej. Umowa zawiera również zapewnienie możliwości szkoleniowych, które przygotują odbiorcę do ich odpowiedniego użytkowania.

Czytaj też

Hermes 900 to bezzałogowiec bojowy klasy MALE o masie startowej 1180 kg, z czego do 350 kg może stanowić ładunek, w tym różnego rodzaju systemy rozpoznania i walki elektronicznej. Maszyna może być uzbrojona i może wykonywać misje – według producenta – przez okres powyżej 36 godzin, a pułap operacyjny wynosi 30 000 stóp (ok. 9150 m). Rozpiętość jego skrzydeł to 15 m. Jest także następcą serii systemów Hermes 450, czyli jednego z najczęściej używanych dronów wojskowych na świecie. W izraelskich siłach powietrznych są wykorzystywane pod nazwą „Kochav".

Reklama

Omawiany izraelski system bezzałogowy może przenosić wyposażenie przeznaczone do działań rozpoznawczych różnych typów (systemy elektrooptyczne, radiolokacyjne, rozpoznania radioelektronicznego) oraz do walki radioelektronicznej. Jedną z podstawowych cech konstrukcyjnych bsp produkowanego przez Elbit Systems jest możliwość szybkich zmian konfiguracji wyposażenia w celu umożliwienia wypełniania różnych rodzajów zadań.

Czytaj też

Jest on także przystosowany do pełnienia roli retransmitera systemów łączności i może przenosić dwa rodzaje ładunku podczas jednego lotu, wykonując jednocześnie dwa rodzaje misji. Dron zadebiutował osiem lat temu, dokładniej w lipcu 2014 r. biorąc udział w operacji "Protective Edge".

Reklama

Komentarze (4)

 1. szczebelek

  Sprawdzono czy ten dron jest odporny na niską temperaturę, bo wieżyczki tej samej firmy nie są. 💀😎

  1. Marek L..

   "szczebelku": ---- Jakiś czas temu drony MALE ELBIT'u Hermes-900 zostały zakupione przez Armię Szwajcarii. Armia szwajcarska dogłębnie i dokładnie wytestowała Hermesa-900 w wysokich szwajcarskich Alpach, w mocno i ostro zimowych, i w bardzo mroźnych warunkach, w dodatku w wysokich górach. Hermesy-900 sprawdziły się na 100%, w tych mroźnych, zimowych warunkach, i są one obecnie używane przez Armię Szwajcarii. ------- Odnośnie zaś tych bezzałogowych, stabilizowanych, opancerzonych, 30 mm wieżyczek ELBIT'u, no to świetnie sprawdzają się one, RÓWNIEŻ i w niskich temperaturach, czyli: w warunkach zimowych. A te "informacje", iż rzekomo NIE, to jest to, jak wtedy zawsze, JEDYNIE rozpowszechniana masowo tutaj, na forach D24, klasyczna, i kłamliwa, putinowska propaganda....... ;-)))

  2. Marek L..

   "szczebelku": ---- PS: ---- a z tymi "wieżyczkami", to ci się co nieco "pokićkało" ....... Ci "plotkarze", rodem z FSB / GRU, to OCZYWIŚCIE rozprzestrzeniają takie, dla nich klasyczne kalumnie / paszkwile, iż ta opancerzona wieżyczka tego litewskiego Boxera 8x8, "Vilkasa", no to się RZEKOMO "źle sprawdza", w tych"mroźnych" litewskich warunkach zimowych. Jest to, OCZYWIŚCIE, CAŁKOWITA brednia, sfabrykowana na 100%, poprzez FSB / GRU.... A odnośnie tych wież Vilkasa, no to NIE jest to w tym wypadku ta wyjątkowo świetna ELBIT'u UT30 Mk-2, a zamiast tego, no to jest to ta wyjątkowo świetna RAFAEL'a Samson Mk-2. Uzbrojona w automatyczne działko 30 mm, km 7,62 mm, oraz dwa ppk. Spike LR-2. To są dokładnie TE ppk. (obecnie, w swojej klasie, no to absolutnie najlepsze na świecie!!!), których tylko można by było życzyć tym naszym Rosomakom, oraz, tym naszym Borsukom.......

 2. Mireq

  Gdy już wyprodukują to i tak dowiemy się kto je dostał.

 3. Ralf_S

  Pewno dla orków - innych by ujawnili...

  1. X

   "Udowodnij, że nie jesteś robotem"

  2. Marek L..

   W praktyce kontraktów zbrojeniowych jest dość normalną sprawą, iż nabywca nie życzy sobie podawania danych o sobie. I ELBIT to w tym wypadku respektuje. A izraelska zbrojeniówka to już od wielu lat nie sprzedaje ŻADNEGO uzbrojenia do Rosji. Tak więc skończ ty rozpowszechniać tutaj tę twoją, czyli tę putinowską propagandę.......

 4. Pseudonim

  Drona male to i z boinga zrobisz , trzeba chcieć. Ciągle zakupy zagranica cofaja rozwój technologii. Kupujesz u kilku graczy i oni rozwijają to co się sprzedaje , rozwijają dana myśl technologiczna , inwestujesz w pomysły w wielu krajach , technika idzie do przodu. Idę po piwo

Reklama