Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rośnie eksport broni z Bułgarii

Bułgarska armia na paradzie
Bułgarska armia na paradzie
Autor. Bulgaria Armed Forces/Facebook

Eksport broni i sprzętu wojskowego z Bułgarii wzrósł o 200 procent w 2022 roku w stosunku do roku poprzedniego i wyniósł około 1,6-1,7 mld euro - poinformował w wywiadzie dla bułgarskiej telewizji publicznej BNT minister gospodarki Bogdan Bogdanow. Szef resortu był pytany, jakie zyski odnotowuje Bułgaria w kontekście wojny Rosji z Ukrainą.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Przemysł (zbrojeniowy) się rozwija. To ważny sektor dla Bułgarii i chcę powiedzieć, że naszym celem w tym momencie jest kontynuacją tego trendu, rozwój tego przemysłu, modernizacja przedsiębiorstw. I nie mówimy tu jedynie o aspekcie ekonomicznym, to także kwestia naszego bezpieczeństwa narodowego" - powiedział Bogdanow.

Czytaj też

Jak skomentował, bułgarski sektor zbrojeniowy obecnie "nie działa dobrze", jednak rząd chce go wspomagać tak, jak będzie to możliwe. Jednocześnie jednak minister stwierdził, że "państwo nie jest organem kontrolnym" i nie może nadmiernie wpływać na to, w jaki sposób i komu dany producent będzie sprzedawał swój sprzęt.

Reklama

"Umożliwiamy naszym przedsiębiorstwom bezpośrednią sprzedaż do konkretnych krajów, w których mają interesy i pomagamy tam, gdzie to konieczne" - zapewnił minister gospodarki.

Czytaj też

Bogdanow został również zapytany o wyniki śledztwa w sprawie pożaru w magazynie firmy zbrojeniowej EMKO w mieście Karnobat na wschodzie Bułgarii, który wybuchł tam pod koniec czerwca. Minister poinformował, że na razie nie ma informacji w tej sprawie. Był to drugi incydent tego typu w tym obiekcie po pożarze, w którym w lipcu 2022 roku wybuchła amunicja. Od tego czasu trwa śledztwo w sprawie, jednak prokuratura również nie ujawniła jak dotąd jego postępów.

Czytaj też

Bułgaria jest jednym z największych eksporterów broni na Ukrainę ze względu na to, że produkowany w Bułgarii sprzęt to często modele sowieckie, kompatybilne z bronią używaną przez armię ukraińską - skomentowało Radio Wolna Europa. Bułgarska broń była przekazywana Kijowowi również w okresie rządów tymczasowych mianowanych przez prezydenta Rumena Radewa, mimo że głowa państwa sprzeciwia się wysyłaniu pomocy wojskowej Ukrainie.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (2)

  1. bezreklam

    Wynika to z desperacji USA- nie maja amunicji dla Ukrainy wiec nawet "pozyczaja" i "wynajmuja" z kOreii POldunwej czy Bulgarii

    1. Strażnik

      Iwan ale USA nie produkuje amunicji dla posowieckiej broni więc jaka desperacja?

    2. Harpia

      To oczywiste, że kraje NATO nie mają zapasów amunicji o sowieckich rozmiarach i kupują ją w krajach trzecich. Docelowo Ukraina przejdzie na amunicję w rozmiarach NATO. Inne kraje (jak np. Pakistan, Maroko) wymieniają sprzęt w rozmiarach sowieckich na ten w rozmiarach NATO. Drastycznie kurczy się liczba krajów gotowych na zakup rosyjskiego sprzętu wojskowego. Wojna się kiedyś skończy, a klient na nową rosyjską broń nieprędko się pojawi.

    3. papa lebel

      Wiemy, wiemy..... jak Kali komuś ukraść krowę to dobrze, jak ktoś Kalemu ukraść krowę to źle...:) aha, zapomniałbym - a w Ameryce Murzynów biją!:)

  2. Książę niosący na plecach białego konia

    Ponieważ koreańska produkcja k2 & k9 jest przeciążona, w Korei podaje się, że "jest bardzo prawdopodobne, że produkowane w Polsce k2pl & k9pl będą eksportowane do Rumunii i Bułgarii".

Reklama