Przemysł Zbrojeniowy

Rosja: Sprut-SD eksportowym sukcesem?

Sprut-SD podczas pokazów na RAE 2013 -fot. VTP
Sprut-SD podczas pokazów na RAE 2013 -fot. VTP

Wołgogradzka Fabryka Traktorów liczy na możliwość eksportu dział samobieżnych Sprut-SD, opracowanych dla rosyjskich wojsk powietrznodesantowych. 

Nadzieje na zagraniczną sprzedaż daje obecna polityka Rosji, która umożliwia eksport sprzętu i uzbrojenia, dotąd zarezerwowanych wyłącznie dla własnych formacji wojskowych. Oferowane są nawet konstrukcje, które dopiero wchodzą na uzbrojenie Federacji, takie jak samoloty Suchoj T-50 (PAK-FA). Dopływ pieniędzy z zagranicy jest dla niektórych producentów istotniejszy niż realizacja krajowych kontraktów. Stąd na przykład opóźnienia w dostawach transporterów BTR-82A. Minister Szojgu skarcił za to na początku roku zakłady AMZ. Zapłacono wysokie kary, ale problem nie zniknął. 

Kolejni producenci liczą na powtórzenie sukcesów eksportowych zakładów AMZ czy UralVagonZavod. Jednym z nich jest najwyraźniej zakład w Wołgogradzie specjalizują się w pojazdach z rodziny BMD, przeznaczonych dla wojsk powietrznodesantowych. Sprut-SD jest jednym z ciekawszych pojazdów, znajdujących się w ich ofercie, ale jak należy ocenić jego przydatność?

Sprut-SD jest sklasyfikowany jako samobieżne działo przeciwpancerne, ale wg. nomenklatury NATO bardziej pasuje do niego określenie wóz wsparcia ogniowego. Na uzbrojenie rosyjskich wojsk powietrznodesantowych trafił w 2006 roku.

Pojazd ten bazuje na znacznie zmodyfikowanym podwoziu bojowego wozu piechoty BMD-3, które zostało przedłużone i podwyższone, aby umożliwić zabudowę nowej wieży. Jest ona uzbrojona w 125mm działo gładkolufowe  2A75, przystosowane do standardowej amunicji czołgowej.

Dzięki temu Sprut-SD może używać identycznej amunicji, jaka stosowana jest w podstawowych czołgach rosyjskich, od T-62 aż po T-90. 22 sztuki amunicji znajdują się w automacie ładującym, a kolejnych 18 w kadłubie. Pojazd jest również przystosowany do użycia kierowanych laserem, wystrzeliwanych z działa pocisków rakietowych  9M119 Refleks o zasięgu 5km. 

Pancerz Sprut-SD, spawany z płyt aluminiowych, nie jest tak potężny jak uzbrojenie i chroni jedynie przez ogniem broni maszynowej do kalibru 12,7mm oraz odłamkami. Klasyczny, czy raczej dziś już nieco archaiczny w tak lekkim pojeździe układ z silnikiem z tyłu i przedziałem załogi z przodu też nie zwiększa odporności pojazdu na ostrzał. Natomiast zaletą jest z pewnością masa zaledwie 18 ton, kótra w połączeniu z 485 konnym silnikiem i hydropneumatycznym zawieszeniem zapewnia niezłe właściwości trakcyjne. 

Teoretycznie pojazd jest zdolny do desantu za pomocą spadochronów lub zrzutu na palecie z nisko przelatującej maszyny. Jednak nie zmieścimy go do popularnych maszyn transportowych, takich jak C-130 Hercules, gdyż mimo wystarczająco małej wagi, jest zbyt szeroki aby wcisnąć go do ładowni. W komplecie należy więc dokupić maszynę do której się zmieści. Na przykład AN-22.

 

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.