Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosja: nowe wojskowe zakłady do remontu czołgów

Rosyjskie straty sprzętu czołgowo-samochodowego na Ukrainie są tak wielkie, iż obecna baza remontowa nie jest w stanie poradzić sobie i bieżącym remontowaniem uszkodzonych pojazdów. W związku z tym w Rosji powstaną kolejne dwa zakłady remontowe.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Rosyjski premier Michaił Miszustin podpisał 2 września Rozporządzenie nr 2519-R na mocy którego powstaną 71.Zakład Remontu Czołgowo-Samochodowego oraz 72.Zakład Remontu Czołgowo-Samochodowego (71-й i 72-й автобронетанковый ремонтный завод). Oba zakłady będą federalnymi państwowymi instytucjami rządowymi podległymi Ministerstwu Obrony Rosji. 71.Zakład powstanie w podmoskiewskiej miejscowości Ramienskoje, a 72.Zakład w miejscowości Kamieńsk Szachtyński w obwodzie rostowskim.

Rozporządzenie nr 2519-R rosyjskiego rządu
Rozporządzenie nr 2519-R rosyjskiego rządu
Autor. Kancelaria Rządu Rosji

Zgodnie z rozporządzeniem w 71.Zakładach etatowe zatrudnienie będzie wynosiło 365 pracowników wojska i robotników, a w 72.Zakładach mniej bo etatowo 227. Ministerstwo Obrony ma w ciągu dwóch miesięcy wyznaczyć kierownictwa obu zakładów, w ciągu trzech miesięcy opracować ich statuty, a w ciągu czterech miesięcy zarejestrować je w państwowych urzędach. Rozporządzenie rosyjskiego rządu przyznaje obu zakładom prawo do własności wieczystej działek odpowiednio o powierzchni 194 tys. m2 i 257,3 tys. m2. Zakłady mają prowadzić swoją działalność w ramach etatów i budżetów przyznanych Siłom Zbrojnym Rosji.

Reklama

W czasie Forum Armia podobne istniejące przedsiębiorstwo czyli 103.Zakłady Remontu Czołgów (103-й бронетанковый ремонтный завод) otrzymały kontrakt na kapitalny remont połączony z modernizacją bojowych wozów piechoty BMP-2.

Czytaj też

W czasach ZSRR istniał cały szereg wojskowych przedsiębiorstw remontowo-produkcyjnych. Były to zakłady różnych branż czyli lotnicze, czołgowo-samochodowe, artyleryjskie, radiolokacyjne, stoczniowe itd. Po powstaniu Rosji szereg z nich zlikwidowano lub znalazły się na terenie innych nowo powstałych państw. Szereg przedsiębiorstw zostało przeniesionych z Ministerstwa Obrony do państwowych korporacji produkcyjnych lub sprywatyzowanych. Często zachowały one swoje wcześniejsze wojskowe nazwy pomimo, iż nie podlegają już ministrowi obrony.

Rosyjski czołg T-62M/ Fot. Vitaly V. Kuzmin/Wikipedia/CC BY SA 4.0
Rosyjski czołg T-62M/ Fot. Vitaly V. Kuzmin/Wikipedia/CC BY SA 4.0

Rosja nie przyznaje się do wielkości swoich strat w czasie wojny na Ukrainie. Podobnie jak Ukraina. Ukraina podaje natomiast, iż od 24 lutego do dzisiaj zniszczyła 2077 rosyjskich czołgów i 4484 rosyjskich pojazdów opancerzonych. Nie wiadomo jaka jest wiarygodność i dokładność tych liczb oraz ile z tego sprzętu zostało zniszczone bezpowrotnie lub pozostało na terenach Ukrainy, a ile zostało uszkodzonych i ewakuowanych przez Rosjan. Na pewno wiadomo, że rosyjskie straty są bardzo duże. Świadczy o tym wyciąganie z baz rezerw sprzętu coraz liczniejszych egzemplarzy sprzętu wojskowego. Dodatkowo nie wiadomo w jakim on jest stanie sprawności po wieloletnim przechowywaniu, najczęściej w nienajlepszych warunkach.

    Rozporządzenie o powstaniu dwóch nowych zakładów remontowych jest pewnym potwierdzeniem, iż rosyjskie łączne potrzeby remontu uszkodzonego sprzętu i sprzętu przechowywanego wiele lat są ogromne.

    Czytaj też

    Reklama

    "Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

    Komentarze (2)

    1. TakTak

      ZSRR sporo inwestwalo w przemysl w roznych miejsach. Np na Ukrainie budowano fabryki lotnicze czy silnikow i turbin dla okretow. Dlatego po rozpadzie ZSRR - Ukraina mogla spzredawac silniki np do Chin czy Indii. Mowiac wprost Ukraina zawdziecza duzo ze swoich mozlwosci temu ze prznalezala do ZSRR. Z pewneo punktu jest to troche nie logiczne. To tak jakby USa najlepsze swoje fabryki logowala na teranach zdobytych czasowo (np Panama) albo Uk najlepsze na terenie Szkocji (gdzie nie jest pewne ze wiecznie bedzie nalezec dany teren do danego panstwa) Oznacza to tez ze Rosjanie trakwali dosc dobrze podbite narody - nie jako elememt wykorzstania ale tez inwestycji.

      1. stary Polak

        drobna informacja dla Ciebie "TakTak". Faktycznie - w ZSRR przemysł lotniczy i rakietowy był w rękach Ukrainy. I w zasadzie tylko Ukraińcy byli specjalistami w tych dziedzinach. Bo. Byli. Najlepsi. Moskwa miała to oddać w ręce plemion z głębi Azji? Zwróć uwagę z jaką pomysłowością opracowują "nowe środki walki" często pojedynczy ludzie, czy grupy wczorajszych cywili.

      2. Dudley

        Jeśli coś jest nie tak z logiką, to niestety z twoją. ZSRR to było państwo składające się z republik. Tak jak Polska składa się z województw. ZSRR to na równi Ukrainą jak Kazachstan Białoruś czy Rosja. Gdzie ZSRR miał budować fabryki, na księżycu? Gdzie Polska ma budować fabryki, czy jest region w naszym państwie który nazywa się Polska?Chyba że źle się wyraziłeś i masz na myśli że powinni budować jedynie na terenach etnicznicznie rosyjskich. To też jest błąd logiczny, bo to podwaźało by fundamenty ustroju ZSRR, i bardziej przypominałoby to kolonializm.

      3. papa lebel

        Budowali tam, gdzie były surowce, jakaś infrastruktura i w miarę kumata siła robocza. Na ugrofińskich błotach byłoby trudniej :)

    2. szczebelek

      Taki mały szczegół oddają do dyspozycji działki, ale w sumie nie ma informacji czy stoją tam jakieś budynki...

    Reklama