Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Reuters: Francja, Niemcy i Hiszpania porozumiały się w sprawie dalszego rozwoju projektu europejskiego myśliwca FCAS

Fot. Airbus
Fot. Airbus

Francja, Niemcy i Hiszpania porozumiały się w sprawie przejścia do kolejnej fazy projektu myśliwca FCAS (Future Combat Air System). Jest to największe europejskie przedsięwzięcie zbrojeniowe, którego koszt szacuje się na około 100 mld euro - poinformowała w piątek agencja Reutera.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Kolejna faza rozwoju tego samolotu ma kosztować około 3,5 mld euro. Paryż, Berlin i Madryt podzielą się tymi kosztami w równym stopniu. Odblokowanie następnego etapu prac było możliwe, dzięki porozumieniu się przedstawicieli sektorów zbrojeniowych trzech państw biorących udział w projekcie - przekazało Reutersowi źródło we francuskim rządzie.

W projekt są zaangażowane koncerny Dassault, Airbus i Indra, reprezentujące Francję, Niemcy i Hiszpanię. Nowe maszyny FCAS mają od 2040 roku zastępować francuskie myśliwce Rafale oraz niemieckie i hiszpańskie Eurofightery - czytamy w depeszy Reutersa.

Reklama

Czytaj też

Prezydent Francji Emmanuel Macron i ówczesna kanclerz Niemiec Angela Merkel po raz pierwszy ogłosili plany dotyczące FCAS w lipcu 2017 roku. Przedsięwzięcie będzie obejmowało budowę myśliwca, a także szereg powiązanych z nim rodzajów uzbrojenia, m.in. dronów.

Rozmowy dotyczące kolejnej fazy projektu FCAS są na dobrej drodze, ale nie są jeszcze ukończone - przekazał z kolei rzecznik niemieckiego ministerstwa obrony. Oficjalna decyzja prawdopodobnie zostanie ogłoszona w przyszły piątek podczas spotkania kanclerza Niemiec Olafa Scholza z premier Francji Elisabeth Borne - przewiduje Reuters.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. tkin ważny

    Wyścig naukowo-techniczny wre, gdzie Chiny gdzie Polska? Niemcy, Francja, Hiszpania to nie liga dla Polski. Nie jesteśmy im potrzebni i niestety taka jest prawda. Gdybyśmy byli, to biliby się o nas. Nie ma co się obrażać, trzeba myśleć co na to poradzić. ZSSW-30 wieża do Borsuka strzela z rozrzutem 20 cm na tysiąc metrów, dlatego między innymi jest taka cacy, hunter - killer, killer - killer... . Sami daleko nie zajdziemy, to z kim... z Koreą, z kim jeszcze Anglia, USA. Zrobiliśmy zakupy na 0,5 biliona zł. i okazuje się, że potrzebujemy wszędzie technologii, jest szansa to wykorzystać, jest taka potrzeba. Opracujmy technologie pod zamówienia puki są. później może nie być takiej okazji. Rząd niech myśli jak wesprzeć przemysł od tego jest.

    1. staryPolak

      mógłbyś wyjaśnić co Cię gryzie? I o co Ci chodzi? (nie, no oczywiście masz rację co tam wojaki z USA czy Brytanii w porównaniu z potężną armią niemiecką)

  2. szczebelek

    To ma być szósta generacja?

  3. rwd

    Nim wejdą na wyposażenie, to wszelkie ich tajemnice Moskwa będzie miała rozpracowane. To jest już tradycją jeśli chodzi o tzw. europejskie konstrukcje, mają w Europie więcej szpiegów niż to normy przewidują..

    1. White Eagle

      Maja, szkoly na calym swiecie produkuja komunistow.

  4. easyrider

    Krzyżyk na drogę. Niech topią kasę na wiele lat. To samo z nowym czołgiem. Trzymajmy z Waszyngtonem i Seulem. Amerykanie wcześniej czy później wykopią Niemców, bo to coraz bardziej wątpliwy i robiący im krecią robotę członek Sojuszu.

Reklama