Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Republika Korei: Wsparcie kredytowe eksportu broni do Polski przyjęte

Strzelanie poligonowe czołgu K2 podczas ćwiczeń 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, marzec 2023 roku.
Strzelanie poligonowe czołgu K2 podczas ćwiczeń 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, marzec 2023 roku.
Autor. kpr. Piotr Szafarski / 16 Dywizja Zmechanizowana

Zgromadzenie Narodowe Korei Południowej przyjęło poprawkę do ustawy zwiększającej limit kapitałowy Eximbanku, co oznacza wsparci kontraktów eksportowych również dla Polski.

Pod koniec ubiegłego tygodnia pojawiły się informacje na temat tego, że kwestia zwiększenia limitów kapitałowego południowokoreańskiego banku eksportowo-importowego zostanie podjęta 29 lutego, gdyż 23.02. Komisja Planowania i Finansów przyjęła poprawkę z tym związaną.

Ustawa przegłosowana podczas ostatniej specjalnej sesji plenarnej Zgromadzenia Narodowego zakłada zwiększenie kapitału własnego Eximbanku z 15 do 25 bln wonów (z około 45 do 75 mld zł). Za jej przyjęciem zagłosowało 148 z 211 obecnych posłów, 29 było przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu. Decyzja ta już częściowo rozwiewa wątpliwości co do ewentualnych kłopotów z realizacją kontraktów polsko - koreańskich.

„Nowelizacja ustawy o banku eksportowo-importowym Korei Południowej została poprzedzona dyskusją na temat potrzeby prawnego rozszerzenia limitu kapitału Eximbanku na podstawie propozycji obu konkurujących stron (rządu i bloku opozycyjnego - PAP)” - poinformowało ministerstwo finansów w komunikacie prasowym.

Reklama

„Nowelizacja wejdzie w życie w dniu jej ogłoszenia. Rząd będzie dążył do jak najszybszego wniesienia kapitału” - czytamy w oświadczeniu. Zmiana ustawy była niezbędna m.in. w celu sfinalizowania drugiego kontraktu na eksport południowokoreańskiego uzbrojenia do Polski.

Czytaj też

Zgodnie z dotychczasową ustawą Eximbank mógł udzielić kredytobiorcy pożyczki w wysokości do 40 proc. swojego kapitału. W lipcu 2023 roku kapitał banku wynosił 18,4 bln wonów (w tym 15 bln wonów kapitału ustawowego), co pozwalało na udzielenie Polsce kredytu do 7,35 bln wonów. Po sfinansowaniu już 6 bln wonów w ramach pierwszej transakcji, instytucji pozostało tylko około 1,35 bln wonów na kredyt dla Warszawy.

Reklama

W rezultacie konieczne było zwiększenie ustawowego limitu kapitałowego, aby umożliwić realizację drugiego kontraktu eksportowego z Polską o wartości 30 bln wonów, w tym na zakup 308 haubic samobieżnych K9 i 820 czołgów K2.

Czołg K2
Czołg K2
Autor. Dowództwo Generalne/X
AHS K9A1
AHS K9A1
Autor. Mirosław Mróz

Portal Korean Herald zaznaczył, że dzisiejsza decyzja nie oznacza osiągnięcia wymaganej przez Polskę pełnej kwoty, ale przedstawiciele branży uważają, że przyjęta nowelizacja to ważny krok na rzecz porozumienia ze stroną polską.

Czytaj też

Podczas debaty przed głosowaniem pojawiły się również głosy sprzeciwu. Poseł Partii Zielonych (Green Party Korea) Jang Hje Young wskazywał na negatywne skutki klimatyczne, jakie zwiększenie limitu może za sobą pociągnąć w dłuższej perspektywie.

Reklama
Źródło:PAP / Defence24
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (7)

  1. rozliczyć bandę kaczyńskiego

    koreańczycy do dzisiaj nie mogą uwierzyć, że udało im się wcisnąć błaszczakowi gorsze K9 choć sami produkujemy lepszego Kraba. W Korei w biznesie jest praktykowana na szeroką skalę obdarowywanie kontrahentów, tylko tym tłumaczę pazerność ludzi kaczyńskiego.

    1. VIS

      A pomyślałeś o mocach przerobowych polskich zakładów, o dostępności powerpacków? O tym ile 2S1 i Krabów poszło za granicę?

    2. skition

      Kupiliśmy lufy bo podwozie i tak jest koreańskie. Lufownia HSW nie wyrabia, bo produkuje lufy dla czołgów Leopard 2 A4, A5 i PL.a elementem co najszybciej się zużywa w Krabie jest lufa....

    3. Facetoface

      VIS- w cuda 😉wierzysz, że ,, pomyślał co to moce produkcyjne? Nie ważne, że ustawiono nas w na szczycie kolejki ważna 😎 polityka.

  2. Thorgal

    Jeśli te pieniądze poszłyby na Orkę lub rakiety dalekiego zasięgu było by to coś wspaniałego...Jeśli pójdą tylko na K9 i drobnicę to nie wiem czy jest to opłacalny deal..

    1. skition

      Wolałbym 3 000 Głuptaków niż 3 orki.

  3. Facetoface

    Dobrze, że K2 będą (cicha nadzieja) szkoda , że jest cisza dot montażu, gdyż częściowo inwestycje poczyniono.

  4. DanielZakupowy

    "gen. w st. spocz. Mieczysław Gocuł. - Minister nie odrobił lekcji z podstaw ekonomii i za to wszystko, co dziś tak ochoczo kupuje, będą płacić nie nasze dzieci, ale nasze wnuki " To odnoś Blaszczaka. Rozumiem, że Tygrysek odrobił lekcję (nieobowiązkowe teraz) i nie bedzie zamawiał tych niepotrzebnych sprzętów z Korei?

    1. MiP

      A co nowy MON anulował ??? płaczkom po pisie nie dogodzisz

    2. OGRE

      Towarzyszu Zakupowy - wytłumacze to jak krowie na miedzy : Dwa zakupy: 1.. K2 w Korei - wszystko co robimy to malowanie i montaż TOPAZa - czyli z ceny czołgu zostanie w Polsce może 1 % - cała reszta idze do Koreańców , a i nie zapomnajmy że czołgi śa dodatkow droższe bo trzeba uwzględnic koszt kredytu.. Cała logistyka częsci - takze korea.' Jesliby sie udało załatwić zaplecze w oparciu o PGZ może dojdziemy do 20 % zakupu który zosatnie w Polsce ( a w cale nie jest powiedziane zę koreancy sie zgodzą ). To sie nazywa inwestycja w gospodarke Korei. 2. Bóbr -3 z AMZ kutno - frima polska ( zostają podatki) , polscy pracownicy ( zostają pensiej i podatki) , zysk w polsiej firmie - mają pieniadze na rozwój produktu - szanse na eksport, całe zaplecze logistyczne w kraju - spokojnie z kazdej wydanej złotówka zostaje w kraju , a doswiadczenie uczy że nawet polska gospodarka na tym zarobi z dwukrotna przebitką . To sie nazywa inwestycja. w gospodarke Polski.

    3. LMed

      No cóż, rzeczywiście Daniel trzeba liczyć na wstrzemięźliwość rządu w zakresie ściągania tego żelastwa. (szczególnie używanego czy też niemontowanego w kraju)..

  5. szczebelek

    Koreańczycy musieli to zrobić, więc zrobili u nas by tłumaczyli, że trwa kampania i nie ma porozumienia do tego senat zwlekałby z decyzją 30 przez dni, a na koniec prezydent miałby problem czy konstytucja na to pozwala....

  6. MiP

    I teraz można kupować a Błaszczak kupował tylko nie miał za co 🤣

  7. Stefan1

    Zieloni wszędzie z tym samym argumentem. Tu akurat przeciw Polsce. Podobnie jak przy przekopie Mierzei Wiślanej i trasie Via Carpatia/Via Baltika. oraz CPK.

Reklama