Reklama

Polityka obronna

Więcej pieniędzy z Korei. Będą kolejne zakupy sprzętu?

Rozładunek armatohaubicy samobieżnej K9A1 Thunder w porcie w Gdyni, 17 grudnia 2023 roku.
Rozładunek armatohaubicy samobieżnej K9A1 Thunder w porcie w Gdyni, 17 grudnia 2023 roku. To jedna z 18 haubic z czwartej transzy dostarczonej do Polski.
Autor. Agencja Uzbrojenia / wojsko-polskie.pl

Poprawka do ustawy o zwiększeniu limitu kapitałowego koreańskiego banku eksportowo-importowego (Eximbank), mająca na celu wsparcie kontraktów eksportowych do Polski, została w piątek przyjęta przez Komisję Planowania i Finansów. Głosowanie nad jej przyjęciem odbędzie się 29 lutego w Zgromadzeniu Narodowym.

Projekt poprawki zakłada zwiększenie kapitału własnego Eximbanku z 15 do 25 bln wonów (z ok. 45 do 75 mld zł). Ma ono na celu umożliwienie zwiększenie kredytowania kontraktów eksportowych takich jak eksport broni do Polski.

Reklama

Jak pisze agencja Yonhap, piątkowa decyzja członków komisji „dała wytchnienie” koreańskiemu przemysłowi obronnemu.

Yoon Jae-ok, lider rządzącej Partii Władzy Ludowej (PPP) przestrzegał w środę, że jeśli ustawa nie zostanie przyjęta, „skala eksportu zmniejszy się, a to doprowadzi do strat dla narodu”.

Czytaj też

„Badania pokazują, że sam eksport do Polski wygenerował korzyści ekonomiczne w wysokości 127 bilionów wonów i przyczynił się do stworzenia 140 tys. miejsc pracy” – napisał mediach społecznościowych w środę po głosowaniu w podkomisji jego kolega z partii Park Dae-chul.

„Propozycja zwiększenia kapitału dla Eximbanku nie została uwzględniona w tegorocznym budżecie, więc wkłady na ten rok zostaną wniesione w formie rzeczowej” – wyjaśnił Yoo Dong-soo z głównej opozycyjnej Demokratycznej Partii Korei. „Jeśli chodzi o dodatkowe 10 bilionów wonów, które są potrzebne, rząd planuje stopniowo dokonywać zastrzyków kapitałowych w nadchodzących latach”.

Nowela zostanie poddana głosowaniu przez Zgromadzenie Narodowe podczas ostatniej w tej kadencji sesji, która obędzie się 29 lutego. Ponieważ projekt ustawy został uzgodniony przez partie rządzące i opozycyjne, oczekuje się, że zostanie on zatwierdzony.

Autor. Mirosław Mróz Defence24.pl
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (6)

  1. Książę niosący na plecach białego konia

    najpierw zdefiniujmy zagrożenia, potem kupujmy sprzęt

  2. OptySceptyk

    Mądre narody wspierają własny przemysł i dają pracę własnym obywatelom. Gratulacje dla Korei.

  3. Dudley

    Zakupy trzeba kontynuować, ale tylko te niezbędne do pozyskania zdolności obsługi i modernizacji już kupionego sprzętu ( K2 , K9) i licencji produkcji rakiet do Homara-K.

    1. mobilnyPL

      dokladnie. K9 K2pl i rakiety do homara K

    2. Chyżwar

      Otóż mój drogi panie należy dążyć do uruchomienia produkcji K2PL. I nie tylko, bo do nich potrzebne są jeszcze pojazdy towarzyszące. Odnośnie Homara-K jest jeszcze taka sprawa, że powinniśmy dążyć do pozyskania innych rodzajów amunicji. Była już ciekawa propozycja skierowana zarówno do nas, jak i do Koreańczyków dotycząca GLSDB na przykład. Poza tym skoro kupiliśmy FA50 to powinniśmy być konsekwentni i zintegrować je z kilkoma zabawkami. Tematów znalazłoby się jeszcze więcej.

  4. Granat

    K9 to dobry zakup. Armata tańsza niż Krab o $5M. Zamiast K2 wolałbym Redbaka bo BWP1 się sypie ze starości. HomarK też jest OK.

    1. zibip47

      Lufa Kraba jest autofretażowana i wytrzymuje 6-8000 tysięcy wystrzałów (potwierdzone na Ukrainie. Koreańska haubica wg zapewnień producenta tylko 2000.

    2. Bellcross

      Ciekawe bo producent wspomina o żywotności lufy kraba na 1500strzalow

    3. zibip47

      Bellcross z którego roku ta informacja?? Poczytaj artykuł Jerzego Reszczyńskiego o Lufowni HSW i autofretażowaniu luf https://defence24.pl/przemysl/lufownia-da-stalowej-woli-artyleryjska-niezaleznosc-pelna-gotowosc-w-2017-roku. Dane o ilości wystrzałów pochodzą z kanału J. Wolskiego.

  5. StrateG

    Ciekawe, czy Koreańczycy byliby skłonni dostarczyć Polsce 32 szt. KF-21 w pierwszym bloku (wcześniej w kontekście Polski mówiono tylko o blok II)? Na pewno byłoby szybciej niż kolejne F-35.

    1. kopacz033

      Kf21 ma sens jesli USA przekaza kompetencje produkcji silnika z f35 tej mocniejszej wersji nad ktora usa pracuje w tajemnicy. Radary i inne zaklocacze i sterowanie komputera. Jesli usa pozwoli to bylby w miare na rowni z f35 jesli nie nie ma co sie pchac w ten projekt i lepie dokupic f15 badz kolejne f35 . Nie ma co sie pchcac w projekt ktory moze hyc gorszy od f16 ktory ma 40lat. Juz lepiej wejsc w program 6generacji samolotu mysliwskiego z wlk.brytania i japoniq na czele. O wiele lepiej by to nam wyszlo dac na 3 lata 15mld zlotych i miec cos lepszego niz to i pieniadze w bloto by poszly z kf21 na bank. Trzeba tylko dobrze pogadac z Japonia i wielka brytania a Usa kaja duzy wplyw na nich nic nie szkodzi a duzo zyskac mozna

  6. Franek Dolas

    Jaki teraz będzie powód do uwalania kontraktów?

    1. MW78

      Błaszczak zrobił wielkie zakupy na kredyt przed wyborami, a po ich zakończeniu okazało się, że kredyt nie został załatwiony))) Gdyby obecna władza nie chciała tego kredytu, Korea już by o tym wiedziała.

Reklama