Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Radary pola walki bliżej Wojska Polskiego

Fot. st. chor. szt. Rafał Mniedło/11 LDKPanc.
Fot. st. chor. szt. Rafał Mniedło/11 LDKPanc.

Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła odwołania, złożone w związku z wyborem oferty w postępowaniu na radary pola walki, prowadzonym przez Inspektorat Uzbrojenia - dowiedział się Defence24.pl. To ważny krok w kierunku zawarcia umowy na ten sprzęt.

W prowadzonym przez Inspektorat Uzbrojenia postępowaniu na dostawę radarów rozpoznania pola walki wybrano propozycję węgierskiej firmy Pro Patria Electronics Kft. Dwie pozostałe podmioty, które złożyły ostateczne oferty: konsorcjum polskiej spółki KenBIT Koenig i Wspólnicy Sp. J. i izraelskiej ELTA Systems oraz konsorcjum polskiej WB Electronics SA i amerykańskiej SRCTec LLC zaskarżyły jednak czynność IU do Krajowej Izby Odwoławczej.

W odpowiedzi na pytania Defence24.pl rzecznik KIO Katarzyna Prowadzisz poinformowała, że Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku oddaliła odwołania wniesione przez obu wykonawców. Wyrok w tej sprawie został wydany w środę 5 lutego.

Wcześniej w rozmowie z Defence24.pl rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia mjr Krzysztof Płatek zaznaczył, że oferta złożona przez węgierskiego wykonawcę mieści się w budżecie Zamawiającego. Przypomnijmy, że propozycja Pro Patria Electronics otrzymała maksymalną ocenę 100 punktów – w tym 90 punktów za cenę i 10 punktów za okres gwarancji. Na drugiej pozycji uplasowało się konsorcjum firm: polskiej KenBIT Koenig i Wspólnicy Sp. J. i izraelskiej ELTA Systems, z łącznie 55,19 punktami, w tym 45,19 za cenę i 10 za termin gwarancji. Trzecią pozycję zajęło natomiast konsorcjum firm: polskiej WB Electronics SA i SRCTec. LLC, które otrzymało 35,61 pkt. za cenę i 10 pkt. za okres gwarancji (w sumie - 45,61 pkt.).

Oddalenie w całości obu odwołań to krok, który może umożliwić Inspektoratowi Uzbrojenia zawarcie umowy na dostawę radarów. Postępowanie w tej sprawie prowadzono od 2015 roku, dotyczy ono 93 radarów w ramach zamówienia podstawowego i dalszych 11 w ramach opcji. Pierwotnie zakładano dostawę 93 systemów do 2022 roku, ale w związku z dość długim czasem trwania postępowania prawdopodobnie termin ten ulegnie zmianie.

Węgierska spółka dostarczała już radary pola walki do Wojska Polskiego, mowa m.in. o kilku systemach używanych na KTO Rosomak w wersji Wielosensorowego Systemu Rozpoznania i Dozoru (WSRiD). Z kolei stacje firmy SRCTec. typu SR Hawk integrowane we współpracy z WB Electronics są wyposażeniem zmodyfikowanych BWR, wprowadzanych do Wojska Polskiego.

Wojsko Polskie dysponuje jednak dziś bardzo małą liczbą radarów pola walki. Tego typu sprzęt to ważny element wyposażenia pododdziałów rozpoznania ogólnowojskowego, ale i jednostek prowadzących rozpoznanie na korzyść artylerii. Istotne znaczenie ma zintegrowanie radarów pola walki z systemem przekazywania danych, pozwalającym na wykorzystanie zdobywanych za ich pomocą informacji. Przykładem takiego systemu, funkcjonującego w Wojskach Rakietowych i Artylerii, jest Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem (ZZKO) Topaz.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (8)

  1. Terytorials

    104sztuki to duzo czy malo? Ile tego powinno byc na szczeblu brygady zmechanizowanej?

    1. k

      Optymalnie to minimum jeden na batalion piechoty. I dodatkowo 3 na poziomie brygady. Obecnie w niektórych jednostkach, w pododdziałach rozpoznawczych są używane radary MSTAR. Ale mimo wielu zalet mają sporo wad i nie są przesadnie cenione i lubiane przez żołnierzy.

  2. BUBA

    A powiadaja ze nasze sa najlepsze na swiecie

    1. Muniek

      Ale przez 30 lat nikt nie pochylił sie zbytnio nad małym radarem pola walki oraz do ochrony np. baz czy grup w "polu"... FMCW, moc nadawania ok 0.5-1W, pasmo X, zasięgi XX km, lekka waga i soft który ładnie pozwala wizualizować i planować misję - niby proste a jednak nie do końca...

    2. W3-pl

      Powiada def24; Madziarzy dostarczali radary DLA wsrid rosomaka, a czy przed 2015? Czy jak, kto wie

    3. M.

      Tak, 2 szt na 2 Rosomaki - rok ok 2010-12 czy jakoś tak.. Radary dobre, bardzo lekkie, niska moc sygnału, FCMW, etc - bardzo dobry processing - sporo tego chroni rózne miejsca na świecie a opcja balistyki pozwala na korygowanie ostrzału art. Cena tez jest dobra jeżeli chodzi o stosunek jakość cena

  3. ragnarok

    W mojej drużynie operator Mstara widział go jedynie na szkoleniu. Od 1,5 roku nie miał z nim do czynienia, bo kosztuje ponad 1 milion złotych i nie - daj Boże - by sie uszkodził podczas ćwiczeń.. Ech.

    1. zawsze gotowy

      rece opadaja jak to sie czyta. Ja byłem 2,5 roku w tym calym WOT-cie. Tez odszedlem. Nie dalem rady na to wszystko patrzec. To samo było. Pełne ukompletowanie optoelektroniki na kompanii, batalionie- a wszystko w fabrycznych pojemnikach ( bo sie moze kluczyk lub bateria zgubic), wyjmowanie i zakladaniena bron tylko jak jacys wazniacy maja przyjechac.

    2. M.

      W przynajmniej jednej jednostce SP w PL chłopaki nie biorą na ćwiczenia radiotelefonów bo własnie można je popsuć...

  4. Rzyt

    Jeden pisał,że Rosja to trup militarny i gospodarczy więc to nie jest potrzebne

  5. Ustawiator

    5 lat wybrykow INSPEKTORATU UZBROJENIA

    1. asd

      Jakie 5? Istnieją znacznie dłużej i sabotują robotę. Aczkolwiek wiem, bo pracuje od pewnego czasu tam mój kumpel, że to nie jest wyłączna wina IU, a MON. Oni w IU to może i by chcieli szybko robotę skończyć i sensownie, ale zakupy u nas głównie odbywają się z przyczyn politycznych - w sensie decydującego czynnika - jak F35. Sztab i jego poszczególne zarządy zdają sobie sprawę, że to fajna maszyna, ale nie dla nas w tej chwili. Ale polecenie było jasne z góry.

    2. Muniek

      Dodatkowo IU musi uzgadnniac wszystko z całym łancuchem innych powiązanych organizacji - jak mi kiedys mówiono podczas DT - musimu miec zgody 7-9 instytucji.... a kazda ma na to XXX czasu... no i tyle w temacie..

    3. Ustawiator

      A jaka jest współpraca z inspektoratem WSPARCIA?

  6. Zawisza_Zielony

    Moze by je ktoś przetestował przed zakupem?

    1. Rex

      jeżeli spełnia wymagania przetargu to po co jeszcze raz testować?

    2. M.

      Były testowane przed zakupem, w fazach analitycznych i dialogu tech - wiadomo, to było dawno, technologia idzie do przodu ale w tej cenie zakupu jest to nadal dobra oferta - Dziekujemy Braciom Węgrom i Braciom z Izraela - gdyby nie oni to nic by nie było...

  7. bever

    a czy ktos cos wie o agencji uzbrojenia, miala byc jakas decyzja powolania po wyborach, potem przelozona bo mial byc powolany szef jakies 2 tygodnie temu moze 3 i nic cisza, odlozyli ad acta. lepeij byloby zeby nic nie mowili o powolywaniu agencji bo robia to z gora 5 lat.

  8. Muniek

    Pierwsze postepowanie bylo chyba w 2012/3?? No to po 7 latach, jest sprzęt.. tzn zapowiedz możliwej umowy. Czyli plus 1-2 na dostawy, czyli 10 lat bu cos realnie zanabyc droga kupna....

Reklama