Przemysł Zbrojeniowy

Przeciwpancerno-rozpoznawczy Jaguar z Francji [FOTO]

Fot. Armée de Terre/Twitter
Fot. Armée de Terre/Twitter

Francuskie wojska lądowe (Armée de terre) upubliczniły zdjęcia jednego ze świeżo dostarczonych, najnowszych kołowych bojowych wozów rozpoznawczych EBRC Jaguar 6 × 6. Pojazdy te wchodzą do służby wraz z kołowymi transporterami opancerzonymi VBMR Griffon.

Zakup i wprowadzanie do służby liniowej tych wozów jest prowadzone w ramach programu Scorpion, który ma na celu generacyjną wymianę obecnie używanych podstawowych wozów bojowych we francuskiej armii. Dostawy kołowych transporterów opancerzonych VBMR Griffon i kołowych bojowych wozów rozpoznawczych EBRC Jaugaur rozpoczęły się w ubiegłym roku zgodnie z zapisami pierwszej umowy, która opiewa odpowiednio na 780 egzemplarzy Griffonów i 110 egzemplarzy Jaguarów. Docelowe plany zakupowe oraz zapotrzebowanie na te wozy jest szacowane odpowiednio na 2080 (w tym 1722 w układzie 6 × 6 i 358 w układzie 4 × 4) i 248 egzemplarzy.

image
Fot. Armée de Terre/Twitter
image
Fot. Armée de Terre/Twitter

Jaguary mają zastąpić obecnie używane 248 egzemplarzy kołowych bojowych wozów rozpoznawczych AMX-10RC i 59 egzemplarzy kołowych bojowych wozów rozpoznawczych ERC 90 Sagaine. Wozy te po latach służby w kraju i w czasie misji ekspedycyjnych są już mocno przestarzałe i wyeksploatowane, a co za tym idzie, wymagają pilnego zastąpienia przez nowe konstrukcje.

image
Fot. Armée de Terre/Twitter
image
Fot. Armée de Terre/Twitter

EBRC Jaguar to nowy francuski kołowy bojowy wóz rozpoznawczy opracowany zaprojektowany i produkowany przez francuskie konsorcjum koncernów Nexter Systems, Thales i Renault Trucks. Wóz ten dzięki połączeniu niewielkich rozmiarów i masy z bardzo silnym uzbrojeniem może z powodzeniem prowadzić bojowe rozpoznanie i wspierać ogniowo kołowe transportery opancerzony VBMR Griffon.

Jego uzbrojenie stanowi umiejscowiona w załogowej wieży armata automatyczna CTA CT40 kal. 40 mm (strzelającą amunicją teleskopową) sprzężona z czołgowym karabinem maszynowym kal. 7,62 mm oraz wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych MMP (z boku wieży). Ten zestaw uzbrojenia pozwoli zastąpić wycofane już wozy VAB HOT, ale też wspomniane wcześniej wozy wsparcia ogniowego z armatami 90 i 105 mm - nowoczesna armata 40 mm w połączeniu z ppk zapewnia zdecydowanie większą siłę ognia. Opancerzenie bazowe zapewnia odporność na poziomie 4 według STANAG 4569, czyli zapewnia pełną ochronę przed bronią małokalibrową. Napęd o mocy 500 KM przy masie 25 ton zapewnia prędkość maksymalną 90 km/h i zasięg operacyjny ponad 800 km.

Komentarze