Przemysł Zbrojeniowy

Problemy rozpoznawczych Rosomaków [NEWS DEFENCE24]

Fot. Defence24
Fot. Defence24

Inspektorat Uzbrojenia poinformował, że badania kwalifikacyjne transporterów Rosomak w wersji R1/R2 z wieżą Hitfist-30P zakończyły się wynikiem negatywnym. 

Rosomak R1 i R2 to dwa warianty KTO, które mają zostać wprowadzone do pododdziałów rozpoznawczych, przede wszystkim w brygadach, które są wyposażone w te transportery. Dziś mają one standardowe wozy w wersji bojowej, nie do końca przystosowane do prowadzenia działań rozpoznawczych. 

Z kolei transportery w wersjach R1/R2 mają otrzymać specjalistyczne wyposażenie, a więc na przykład głowice elektrooptyczne na wysuwanych masztach. Oba warianty różnią się zresztą w konfiguracji, Rosomak R1 to wersja dowódczo-rozpoznawcza, natomiast R2 rozpoznawcza.

Reklama
Reklama

„Rozpoznawcze” Rosomaki z wieżami Hitfist-30 zaprezentowano po raz pierwszy na MSPO w 2016 roku. Jak jednak poinformował Defence24.pl rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia mjr Krzysztof Płatek, badania pojazdów zostały zakończone z wynikiem negatywnym.

W związku z faktem, że badania kwalifikacyjne wozów dowódczo-rozpoznawczych i rozpoznawczych rozpoznania ogólnowojskowego KTO Rosomak R1 i KTO Rosomak R2 zostały zakończone z wynikiem negatywnym, aktualnie w resorcie obrony narodowej trwają analizy w zakresie stawianych wymagań oraz możliwości osiągnięcia przez przedmiotowy sprzęt wojskowy wymaganego poziomu parametrów technicznych.

Mjr Płatek zaznaczył, że „przewiduje się pozyskanie wozów KTO Rosomak R1 i KTO Rosomak R2, zarówno w wersji z wieżą Hitfist-30 jak i z ZSSW-30”. Można więc oczekiwać, że transportery z wieżą Hitfist są przewidziane do użycia w brygadach, które mają już dziś wozy z tymi wieżami, natomiast te z ZSSW-30 – w jednostkach na nowo przezbrajanych w KTO. Niedawne zakończenie badań kwalifikacyjnych wieży ZSSW-30 potencjalnie przybliża moment, w którym rozpoczną się prace rozwojowe nad wozem rozpoznawczym na bazie tej wieży.

Komentarze