Poznański "dom" Leopardów i Abramsów świętuje. 80 lat WZM

Autor. Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A.
W czwartek 15 maja 2025 Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne obchodziły swój 80-ty jubileusz. Jego świętowanie stało pod znakiem planów dalszego rozwoju oraz podpisania nowych umów.
Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. powstały w roku 1945 jako Jednostka Wojskowa Nr. 2123. Dwa lata później jednostkę przemianowano na Centralne Warsztaty Remontu Samochodów Osobowych Nr. 42, a w 1952 roku powstały Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne Nr. 5. Od 1 stycznia 2008 zakład funkcjonuje jako Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne Spółka Akcyjna.

Autor. Defence24
Na gali z okazji jubileuszu WZM nie zabrakło ważnych gości. Ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej obecny był m.in.i Sławomir Cichocki dyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON, który odczytał list w imieniu sekretarza stanu Pawła Bejdy. W Poznaniu pojawił się także Szef Agencji Uzbrojenia, gen. bryg. Artur Kuptel. Ze strony Polskiej Grupy Zbrojeniowej galę zaszczycił swoją obecnością Adam Leszkiewicz, prezes PGZ.

Autor. Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A.
Ze strony Sił Zbrojnych RP, obecny byli m.in., komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych płk Rafał Matera. Na święcie WZM nie zabrakło również szefa Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, oddziału Muzeum Wojska Polskiego, płk. Tomasza Ogrodniczuka. W trakcie uroczystości Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. otrzymały od prezesa PGZ Adama Leszkiewicza sztandar, a dziewięciu pracowników z największym stażem pracy, zostało uhonorowanych nagrodami.

Autor. Damian Ratka
Jeśli chodzi o dalszy rozwój WZM to można mówić o dużej dozie optymizmu. Obecnie poznańskie zakłady zawarły dwie bardzo ważne umowy. Ta zawarta z koncernem General Dynamics Land Systems pozwala na budowę kompetencji w polskim przemyśle, do serwisowania, prowadzenia napraw i remontów (MRO - Maintnance, Repairs, Overhaul) 116 czołgów M1A1FEP, 250 M1A2SEPv3 Abrams oraz pojazdów wsparcia na ich bazie (M1074/M1110 i M1150).
Budujemy potencjał do obsługi amerykańskiego sprzętu, tak, by w razie potrzeby, bezpośrednio można było wykonać telefon do WZM i od razu problem byłby rozwiązywany.
Elżbieta Wawrzynkiewicz, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A.
To bardzo ważna umowa, albowiem obecnie pozwala na budowę zdolności serwisowych na poziomie 1-3 dla czołgów M1 Abrams. Program szkoleniowy dla pracowników WZM S.A. zaczyna się w czerwcu 2025, natomiast docelowo zdolności serwisowe mają być rozszerzane. Na przełomie lat 2026-2027 ma zakończyć się tłumaczenie dokumentacji technicznej do poziomu 4.

Autor. Damian Ratka
Umowa między WZM a GDLS stanowi kluczowy krok w rozwoju polskiego przemysłu obronnego, który będzie mógł wspierać rosnącą flotę czołgów Abrams w Polsce. To korzystne dla obu stron partnerstwo łączy najlepsze elementy polskiej i amerykańskiej produkcji gąsienicowych pojazdów bojowych oraz wsparcia całego cyklu życia tych pojazdów.
Christopher Brown, Wiceprezes ds. Strategii Globalnej i Rozwoju Biznesu Międzynarodowego w General Dynamics Land Systems
Co więcej Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. będą dalej się rozbudowywać, w tym również częściowo na terenie gminy Suchy Las w okolicy poligonu Biedrusko podlegającemu pod Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

Autor. Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A.
Drugą istotną umową jaka została podpisana, była umowa z koncernem BAE Systems umożliwiająca pozyskanie przez WZM S.A. licencji na serwis, naprawy i remonty wozów zabezpieczenia technicznego M88A2. Oznacza to że już teraz WZM S.A. może na dobre rozpocząć budowę pełnych kompetencji do serwisowania wszystkich, ciężkich pojazdów gąsienicowych kupionych dla Wojska Polskiego od USA.

Autor. 1. Batalion Czołgów 19. Brygada Zmechanizowana
Należy także pamiętać, że docelowo, WZM S.A. mają również serwisować sprzęt ciężki U.S. Army w Europie oraz sprzęt tego typu, eksploatowany przez innych europejskich użytkowników. W toku jest także kwestia lokalizacji produkcji czołgów K2PL, i jak się wydaje sprawa jest nadal otwarta.
Spróbujemy dosyć szybko ustalić priorytety dla WZM-u, ustalić rzeczy, które wymagają szybkich decyzji. To jest związane nie tylko z Poznaniem, Wielkopolską, ale także z innymi partnerami, Cegielski także czeka na wiele decyzji.
Adam Leszkiewicz, Prezes Zarządu, Polska Grupa Zbrojeniowa

Autor. mł. chor. Daniel Wójcik
WIDEO: Szef Sztabu Generalnego dla Defence24: Musimy móc uderzać na odległość nawet 3000 km