Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Poznański Cegielski kroczy ku PGZ

Autor. Ministerstwo Aktywów Państwowych

We wtorek podpisano, pomiędzy Skarbem Państwa, a Polską Grupą Zbrojeniową S. A., list intencyjny dotyczący współdziałania w celu włączenia spółki H. Cegielski-Poznań do Grupy Kapitałowej PGZ.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W wydarzeniu wziął udział wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka, prezes zarządu PGZ S. A. Sebastian Chwałek, przedstawiciele Kancelarii Premiera oraz przedstawiciele zainteresowanej spółki.

O włączeniu Cegielskiego do grupy mówiono już dawno, ale proces nabrał tempa wraz z ogłoszeniem, iż PGZ S. A. weźmie udział w niedawno podpisanych umowach zbrojeniowych z Koreą Południową jako polski partner Koreańczyków. Docelowa produkcja czołgów K2PL i haubic samobieżnych K9PL ma być przeniesiona do Polski i realizowana w spółkach grupy PGZ. Na razie nie wiadomo czy zwiększenie polskich mocy produkcyjnych nastąpi poprzez budowę nowych fabryk w Polsce czy poprzez rozbudowę już istniejących. Niewątpliwie polskie spółki sektora lądowego wymagają rozbudowy ponieważ jednym z argumentów za zakupem pierwszych K2 i K9A1 jako gotowych bezpośrednio w Korei był brak ich mocy produkcyjnej.

Reklama
Autor. Republic of Korea Armed Forces/flickr

W Poznaniu grupa PGZ dysponuje już Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi S.A., które zajmują się remontami Leopardów 2A5 (funkcjonuje centrum serwisowe), oraz T-72 i BWP-1. Natomiast Cegielski to firma o wielkich tradycjach, działające od 1846 roku i szerokim wachlarzu produkcji w minionych latach. Produkowano tam m. in. silniki wysokoprężne dużej mocy służące do napędu statków handlowych i okrętów wojennych. Przez dziesięciolecia w Poznaniu produkowano masowo karabiny maszynowe rodziny PK na radzieckiej licencji. Również przy udziale Cegielskiego w Wojskowej Akademii Technicznej rozpoczęto pierwsze prace badawczo-konstrukcyjnej nad polskim następcą tej broni czyli UKM-2000 już na NATO-wską amunicję 7,62 x 51.

Oprócz produkcji specjalnej spółka przede wszystkim zajmuje się wykonywaniem dmuchaw, konstrukcji stalowych, części do silników czy też obróbką cieplno-termiczną i usługami serwisowymi. Niewątpliwie posiadane hale produkcyjne, park maszynowy oraz wykwalifikowane kadry zwiększą potencjał grupy PGZ przy podjęciu licencyjnej produkcji K2PL i K9PL lub komponentów do nich.

K9 Thunder
Autor. Hanwha Defense

Prezes PGZ S. A. zapowiedział docelowe wzmocnienie finansowe Cegielskiego i podniesienie jego zdolności na wyższy poziom technologiczny. Uważa on również, że jest to bardzo dobra decyzja Skarbu Państwa, która pozwoli w krótkim czasie wykorzystać zdolności produkcyjne, kapitał ludzki, technologów, spawaczy do produkcji zbrojeniowej.

Proces przejęcia Cegielskiego przez PGZ S. A. ma zakończyć się do końca 2022 roku.

Reklama
Reklama

Komentarze (9)

  1. Obywatel_RP

    "PGZ S. A. weźmie udział w niedawno podpisanych umowach zbrojeniowych z Koreą Północną jako polski partner Koreańczyków.". Jeżeli z Północną to tylko zakup BMR. i klepnie u nas ;)

    1. dżon

      odstaw proszę!

    2. Monkey

      @dżon: Musiała być popełniona literówka (którą skorygowano), bo nie tylko @Obywatel_RP o tej Korei Północnej napisał. Przeczytaj posty poniżej;-)))

  2. Chyżwar

    Że Cegielski wejdzie do PGZ można było wnosić już jakiś czas temu. Dokładnie w tym czasie kiedy podano, że ten zakład brany jest pod uwagę jako dodatkowa linia do produkcji Borsuków. Poza tym chcemy produkować koreańskie powerpacki. Zarówno do K2, jak i K9, bo one także takie mają dostać. Wola załatwiły platfusy. Pion silnikowy w HSW też. Ktoś będzie musiał te silniki produkować i chyba najlepsza lokalizacja to Poznań. A dotychczasowe możliwości naszego przemysłu? Cóż martwi mnie co dzieje się z wieżami. Koniecznie powinniśmy zrobić coś, żeby znacząco zwiększyć produkcję ZSSW-30 bo to wąskie gardło jest.

    1. Al.S.

      Silniki diesla powinny wrócić do Andorii w Andrychowie. Stamtąd szła niegdyś większość polskich diesli, więc zaplecze kadrowe jeszcze pewnie tam mają.

    2. Chyżwar

      @Al.S. Też prawda.

    3. tUSKisPROSTI

      Z przykroscią musze cie poinformować źe Andoria jako producent silników już nie istnieje ,robią tam tylko odlewy z aluminium .Cały sprzęt służący do produkcji silników został rozsprzedany

  3. Jarema

    Tak z historii kombinat przemysłowy potocznie zwany hutą stalowa wola zatrudniał w latach swojej świetności ponad 20 000 pracowników i produkował poza wyrobami stalowymi w tym stal pancerną, lufy do dział, blachy,sprężyny,drut itp. między innymi wyroby gotowe maszyny budowlane znane na cały świat, skrzynie przekładniowe, mosty napędowe, koła zębate, cylindry, rolki, gąsienice, ramy i wyroby specjalne czyli wojskowe w ilości która powala 20-100 szt miesięcznie zależnie od asortymentu. Więc nie mów że to niemożliwe aby HSW czegoś nie wykonała nad czym pracowała jest robotyzacja i nawet teraz jest to możliwe o czym już pisałem. Są nawet gotowe hale tylko DECYZJA !

  4. Jarema

    I znowu Ktoś z rządowych Gmyra w zamówieniach by wysadzić HSW S.A. i odsunąć od lukratywnego kontraktu. Jak było wcześniej z KTO kołowym transporterem który ostatecznie przeszedł podajże do Siemianowic Śląskich a czołgi wykonywane były przez Bumar Łabędy w Gliwicach to teraz Poznań wszystko przejmie jakiś koszmar. A jeśli ktoś nie wie miasto Stalowa Wola i HSW S.A. dawne COP to tam gdzie produkowane są Kraby, Raki, Langusta, Wieża Zssw30 i miały być Borsuki, Baobaby, Kryle. Homary i wiele innych cudów tylko nowa hala produkcyjna i maszyny obróbcze ludzie do pracy się znajdą jak będzie dobra pensja i mieszkania jest tu huta stali i odlewnia aluminium.

    1. hermanaryk

      Najwyraźniej nie zdajesz sobie sprawy ze skali potrzeb produkcyjnych. Problemem nie jest to, że komuś zabraknie roboty, lecz przeciwnie - że brakuje wykonawców.

    2. szczebelek

      Niby jak HSW ma pogodzić produkcję K2 skoro będzie zawalona najpierw Krabami do 2026 roku potem K9, wieżami ZSSW30 (341 sztuk w planach) , Rakami na nośniku gąsienicowym, nowym zamówieniem na Langusty, pracą przy projektach Wisła i Narew oraz przy ponad tysiącu sztuk Borsuków?

    3. Andy57

      Masz racje wszystko produkuja w sladowych ilosciach, a armoa chce wiecej i szybciej.

  5. Andy57

    Cegielski sam sie wprosil zalatwiajac PGZ projekt K2. HCP podjela rozmowy z koranczykczykami na temat czolgu dla Polski na dlugo przed rzadem.

  6. keller79

    "...proces nabrał tempa wraz z ogłoszeniem, iż PGZ S. A. weźmie udział w niedawno podpisanych umowach zbrojeniowych z Koreą Północną jako polski partner Koreańczyków...." Nowe wagony z Cegielskiego dla Kima za kilka głowic jądrowych i transfer technologii - i to jest deal! ;)

  7. wert

    SUPER!!! Będziemy mieli z Korei Płn atomówkę i nosicieli. Zapłacimy żywnością. Trawa wypadnie z menu koreańczyków

  8. X

    Nareszcie w MONie ktoś pomyślał ! Oby to były tylko nowe modele, takie jak czołg podstawowy P'okp'ung-ho, albo wyrzutnia M-1991. I klepać w Cegielskim ile wlezie ! Nie kupować u Niemców i USA (no i u Żydów hihihi), praca dla Polaków w polskich zakładach, podatki w Polsce ! A w razie zagrożenia że strony imperialistów, to my będziemy w stanie wspomóc miłujący pokój naród KRLD !

  9. Szwejk85/87

    Miejmy nadzieję....