Przemysł Zbrojeniowy
Powstaje Leonardo Poland

Leonardo, międzynarodowy koncern lotniczo-zbrojeniowy - u którego Polska zamówiła w zeszły piątek cztery śmigłowce morskie AW101, a wcześniej m.in. łącznie 16 samolotów M-346 Master/Bielik – poinformował o utworzeniu spółki Leonardo Poland. Celem jej istnienia jest dalsza konsolidacja obecności i rozwoju działalności biznesowej grupy w Polsce.
Leonardo Poland sp. z o.o. została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym jeszcze 4 marca br. Powstanie tej spółki nie dziwi biorąc pod uwagę wartość zamówień jakie udało się zdobyć włosko-brytyjskiej grupie od państwa polskiego, a także fakt posiadania przez nią zakładów WSK „PZL-Świdnik”, jednego z największych w grupie i dynamicznie się rozwijającego.
"W celu dalszej konsolidacji obecności i rozwoju działalności biznesowej w Polsce Leonardo tworzy nową spółkę z siedzibą w Warszawie. Spółka Leonardo Poland będzie odpowiedzialna za prezentację oraz promocję technologicznego i produktowego portfolio koncernu. Będzie też wspierać użytkowników w czasie całego cyklu życia eksploatowanych przez nich produktów w celu rozwoju partnerstwa z polskim przemysłem, działając blisko klientów i lokalnych interesariuszy." – podało Leonardo w oficjalnym komunikacie.
Do sprawy odniósł się także sam prezes Grupy Leonardo Alessandro Profumo, w trakcie uroczystości podpisania kontraktu na śmigłowce AW101: „Zobowiązujemy się do dalszego umacniania naszej obecności i zaangażowania w Polsce, będącej jednym z naszych trzech macierzystych rynków europejskich, na których widzimy znaczne możliwości współpracy w przyszłości” - powiedział.
Prezesem nowej spółki został Marco Lupo, który ma za zadanie „zacieśniać relacje z polskimi klientami i interesariuszami oraz wzmacniać już ugruntowaną pozycję Leonardo w Polsce.”
Czytaj też: Pomyślny oblot nowego śmigłowca Leonardo
Grupa Leonardo ma szansę na kolejne kontrakty. Dokupione mogą zostać m.in. kolejne AW101 dla Marynarki Wojennej RP. Grupa może je zaproponować także jako platformy dla Wojsk Specjalnych. Włosi namawiają Polskę także do włączenia się w program bojowego śmigłowca AW249. Jest także kwestia modernizacji kilkudziesięciu śmigłowców Sokół. Leonardo reprezentuje w Polsce także myśliwiec Eurofighter Typhoon, oferowany Warszawie w ramach programu Harpia. Europejski koncern proponuje także rozwiązania przeznaczone dla wojsk lądowych, w tym m.in. modernizację wież Hitfist używanych na służących w Siłach Zbrojnych RP transporterach Rosomak poprzez wyposażenie ich w wyrzutnie ppk Spike-LR, czy amunicję precyzyjną i o zwiększonej donośności kalibru 155 mm rodziny Vulcano dla haubic Krab.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.