Przemysł Zbrojeniowy
Porządki w zbrojeniówce. Będzie jeden czy dwa koncerny zbrojeniowe?
Wczoraj (21.01) odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu zbrojeniowego : HSW, Bumaru, WPRP i związków zawodowych z wicepremierem i ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim.
Wg. ustaleń Defence24.pl do 29 stycznia Ministerstwa Gospodarki, Skarbu oraz Obrony Narodowej mają przedstawić Premierowi gotową koncepcję konsolidacji firm Polskiego Potencjału Obronnego.
Wicepremier Piechociński zamierza przedstawić Premierowi Tuskowi dwa warianty:
W pierwszym do końca 2013 roku Bumar, HSW i WPRP tworzą jeden Narodowy Koncern Zbrojeniowy (czyli de facto realizowana jest wcześniej zaakceptowana strategia)
W drugim obok Bumaru powstaje Koncern Pancerny (HSW plus WPRP), który następnie zostaje połączony z Bumarem. W obydwu wariantach WPRP mają zostać przeniesione do Ministerstwa Skarbu. Co może oznaczać rewolucję, ponieważ dotychczas podlegały one pod MON (uważane jako „lądowiska” dla niektórych odchodzących z MON-u lub Sztabu Generalnego wysokich rangą oficerów), co może spotkać się z naturalnym oporem.
Jak udało się nam ustalić opcja pierwsza, czyli szybkie konsolidacja jako tańsza i bardziej efektywna została poparta przez wszystkie związki oprócz tych z…WPRP.
Wicepremier Piechociński poinformował na swoim blogu o odbytych konsultacjach kierownictw trzech ministerstw. Problem jednak w tym, że na kolejnym technicznym spotkaniu urzędników z odpowiednich departamentów MSP, MG i MON ci ostatni oznajmili, że nie do końca mogą się zgodzić z ustaleniami ministrów (sic!) i ich zdaniem (tzn. w tym przypadku MON). Według naszych informacji urzędnicy MON nie chcieli się zgodzić na włączenie WPRP ani do Bumaru ani przekazać nadzoru do Ministerstwa Skarbu tylko zatrzymać WPRP w gestii MON.
(PM)