Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Polskie "oczy" dla Rosomaków. Wkrótce umowa [DEFENCE24 NEWS]

Rosomak z wieżą ZSSW-30, wyposażoną w głowice optoelektroniczne produkcji PCO.
Rosomak z wieżą ZSSW-30, wyposażoną w głowice optoelektroniczne produkcji PCO.
Autor. HSW

W najbliższych dniach zostanie podpisana umowa dotycząca dostawy 70 zestawów głowic optoelektronicznych dla systemów kierowania ogniem pierwszej partii wież ZSSW-30, jakie trafią na KTO Rosomak – dowiedział się nieoficjalnie Defence24.pl.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Wieże ZSSW-30, zbudowane przez konsorcjum, na którego czele stoi Huta Stalowa Wola są wyposażone, w opracowane przy udziale uczestniczącego w konsorcjum WB Electronics, zaawansowane, polskie systemy kierowania ogniem, zapewniające zdolność działania na zasadzie „hunter-killer" i „killer-killer" oraz wysoką celność ognia w postoju i w ruchu, także w trudnych warunkach atmosferycznych. Ich kluczowym elementem są głowice optoelektroniczne dla działonowego i dowódcy.

I to właśnie te elementy mają być objęte umową, jaka zgodnie z nieoficjalnymi informacjami Defence24.pl ma zostać podpisana w najbliższych dniach. Mowa o 70 zestawach systemów optoelektronicznych, a wykonawcą będzie należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka PCO. Firma ta opracowała dwie głowice: Głowicę Optoelektroniczną Dowódcy GOD-1 (instalowaną na stropie wieży i obracaną niezależnie od jej ruchu) oraz Głowicę Optoelektroniczną Celowniczego (GOC-1), instalowaną w przedniej części wieży.

Reklama

Czytaj też

Każdy z tych systemów jest wyposażony w kamerę dzienną, termowizyjną oraz dalmierz laserowy. Na razie umowa dotyczy 70 zestawów systemów optoelektronicznych, bo na tyle wyposażonych w nie wież opiewa pierwsza umowa wykonawcza na ZSSW przeznaczone dla KTO Rosomak, podpisana w lipcu br.

W przyszłości jednak PCO, jak i inni podwykonawcy konsorcjum kierowanego przez HSW otrzymają jednak znacznie większe zamówienia. Sama tylko umowa ramowa na wieże ZSSW obejmuje 341 systemów, a w „kolejce" będą Borsuki, których ma być ponad 1000, a być może także ciężkie BWP Redback, rozważane do wprowadzenia na wyposażenie 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Czytaj też

Wieża ZSSW-30, dzięki swoim wysokim parametrom, także za sprawą systemów optoelektronicznych, jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla wszystkich tych platform. Decyzja o zastosowaniu w tym systemie nowo opracowanych, krajowych głowic optoelektronicznych, powstałych z uwzględnieniem doświadczeń z programu Pilica, gdzie PCO dostarczało głowicę dla zestawu przeciwlotniczego, może więc okazać się bardzo korzystna dla krajowego przemysłu.

Dodajmy, że pierwotnie planowano użycie w wieży ZSSW-30, uzbrojonej w armatę 30 mm Bushmaster II Mk 44/S, ppk Spike-LR/LR2 oraz karabin maszynowy UKM-2000, przyrządów produkcji partnera zagranicznego. Ostatecznie zdecydowano się na polskie rozwiązanie, lepiej dostosowane do konkretnych wymogów, a jego produkcja odbędzie się z korzyścią dla przemysłu i gospodarki, zwłaszcza biorąc pod uwagę planowaną skalę zamówień.

Reklama

Komentarze (8)

  1. apostrophos

    Dostawy do 2030?

  2. Pete

    Wprost przeciwnie. Wariant MLU zostal wydłużony właśnie po to, by przywrócić zdolność pływania Rosomakowi wyposażonemu w ZSSW-30. Wieża powoduje zmianę środka ciężkości ku przodowi i uniemożliwia bezpieczne pływanie standardowej wersji.

  3. Adamus13

    MLU nie traci pływalności.

  4. Box123

    Wszytko fajnie tylko te 70 wież ma być dostarczonych chyba w 6 lat jeśli dobrze pamiętam. Więc tempo takie jak, wcześniej planowano produkować borsuka (do ok 2050 podstawowe zamówienie). Czy teraz kiedy podpisaliśmy aneks z patrią te prace przyspieszą i będzie jakaś kolejna umowa? Bo rozumiem, że zamówimy teraz następne 300-400 podwozi, więc chyba dobrze by było takie 70 wież produkować ale w pół roku, a nie w 6 lat uwzględniając jeszcze 1200 borsukow i 400 redbeckow. Może w ramach pozyskiwania technologii budowy bardziej zaawansowanych technologicznie fabryk od Korei udalo by się też w ten sposób uruchomić produkcję zssw-30

  5. mc.

    Bardzo się cieszymy. Tylko dlaczego od razu nie modernizujemy wozów (Rosomaków) do wersji MLU ?

    1. Ogame

      Bo przestaną pływać xD

    2. mc.

      Ogame - zanim coś napiszesz to pomyśl. rosomak z wieżą ZSSW ma ograniczone możliwości pływania (zero wiatru itd). Rosomak MLU ma większą bryłę kadłuba, a tym samym większą wyporność. Rosomak MLU z wieżą ZSSW ma takie same możliwości jak tzw. "goły" (czyli bez wieży), czyli PŁYWA.

  6. Szwejk85/87

    Szkoda że dopiero teraz, jeśli dopiero teraz są składane zamówienia, to trochę ręce opadają....

  7. Był czas_3 dekady

    A BMS kiedy w Rosomakach? Ktoś coś wie?

  8. tkin ważny

    Jeżeli mamy dobry swój sprzęt, montujemy go w Polskim uzbrojeniu, produkujemy w polskich przedsiębiorstwach, to same korzyści na teraz i na przyszłość, oczywista oczywistość, że nie ma co się rozpisywać. Tak proste, że wręcz idealne. Wysoka technika dobre decyzje nie ma co się czepiać.. Z Koreą, Anglią kupować licencje współpracować z kim się da, być jak Izrael samowystarczalnym. Można można. Trzymać taki kierunek a stworzymy husarię XXI w i nie będziemy się nikogo bali .

Reklama