Reklama

Polskie firmy wzmacniają zdolności w zakresie optoelektroniki

PCO, VIGO, termowizja, kamery termowizyjne
Moment podpisania umowy pomiędzy PCO SA. a VIGO Photonics SA.
Autor. Defence24.pl

PCO S.A. zawarło umowę ramową ze spółką VIGO Photonics, polskim producentem zaawansowanych detektorów średniej podczerwieni i materiałów półprzewodnikowych. Dokument określa zasady i warunki długoterminowej współpracy, zmierzającej do końcowego opracowania matryc zgodnych z zapotrzebowaniem PCO, a następnie ich produkcji i sprzedaży. Szacunkowa wartość kontraktu opiewa na niemal 200 mln zł. Produkt stworzony przez VIGO Photonics, może stanowić kluczowy element wyposażenia nowoczesnych kamer termowizyjnych przeznaczonych do zastosowań wojskowych.

Umowa dotyczy dostawy chłodzonych matryc podczerwieni, nowej linii produktowej stworzonej przez VIGO, wykorzystującej najnowocześniejsze technologie półprzewodnikowe oparte o supersieci T2SL. Matryce detektorów podczerwieni składają się z setek tysięcy, a nawet milionów aktywnych pikseli, które rejestrują promieniowanie cieplne z niezwykłą precyzją. Ze względu na wymaganą wysoką czułość, pracują w ekstremalnie niskich temperaturach, zbliżonych do temperatury ciekłego azotu. Warstwa półprzewodnikowa tych detektorów wykonana jest z materiałów z grupy III-V, co pozwala osiągnąć wyjątkowe właściwości detekcyjne.

Reklama

Matryce te mogą znaleźć zastosowanie m.in. w najnowszych platformach bojowych, jak również w systemach przeciwlotniczych zarówno w polskiej armii, jak i w europejskim przemyśle obronnym. Będą one wykorzystywane do detekcji i identyfikacji celów w każdych warunkach atmosferycznych, zarówno w dzień, jak i w nocy, zwiększając skuteczność i bezpieczeństwo działań żołnierzy. To technologie, które nie tylko wzmacniają bezpieczeństwo Polski, ale również pokazują, że nasz kraj dołącza do elitarnego grona państw zdolnych do samodzielnej produkcji najwyższej klasy komponentów dla przemysłu obronnego.

PCO S.A., jako spółka kluczowa dla polskiego wojska, od lat angażuje się w rozwój współpracy z krajowymi partnerami biznesowymi, dążąc do utrzymania stabilności strategicznych łańcuchów dostaw. Firma nie tylko projektuje i wdraża innowacyjne systemy dla Sił Zbrojnych RP, ale także nieustannie poszukuje synergii z polskimi ośrodkami naukowymi i technologicznymi, przyczyniając się do rozwoju krajowego potencjału przemysłowego i technologicznego.

Z VIGO Photonics mamy przyjemność współpracować od wielu lat, podpisana dzisiaj umowa jest skutkiem wspólnie prowadzonych prac badawczo-rozwojowych.  Odpowiedzialność za bezpieczeństwo i sprawność łańcucha dostaw jest jednym z priorytetów PCO, szczególnie w kontekście kluczowego wsparcia dla Wojska Polskiego. Wprowadzenie nowego dostawcy matryc jako dodatkowego źródła zaopatrzenia to strategiczny krok, który pozwoli nam nie tylko zwiększyć elastyczność ale również zapewnić gotowość do szybkiej reakcji na dynamicznie zmieniające się potrzeby. To inwestycja w stabilność, niezawodność i wspólne bezpieczeństwo. Dzisiejsze podpisanie umowy w pełni wpisuje się w strategię grupy PGZ S.A., czyli podnoszenie zdolności wytwórczych sektora obronnego oraz poszukiwanie partnerstwa w sektorze prywatnym. Dzięki tej współpracy Polska dołączy do elitarnego grona krajów posiadających własne technologie półprzewodnikowe, które mogą znaleźć zastosowanie w najnowocześniejszych urządzeniach optoelektronicznych na współczesnym polu walki.

@ Marek Adamiak, prezes zarządu PCO S.A.

Reklama

„Podpisanie umowy z PCO to dla nas nie tylko biznesowy sukces. To dowód, że polska myśl inżynieryjna i lata konsekwentnych inwestycji w badania i rozwój przekładają się na realne produkty, które budują niezależność i bezpieczeństwo państwa” - mówi Adam Piotrowski, prezes zarządu VIGO Photonics – „Co ważne, podpisana umowa nie wyczerpuje naszego potencjału produkcyjnego. Będziemy konsekwentnie rozwijać tę przełomową technologię, aby mogła znaleźć zastosowanie nie tylko w kolejnych zaawansowanych systemach wojskowych, ale również w ambitnych projektach kosmicznych. To otwiera przed nami perspektywę nowych, atrakcyjnych kontraktów na rynku krajowym i międzynarodowym”.

Warto podkreślić, że podpisana umowa to efekt kilkuletniej współpracy i wytrwałych prac badawczo-rozwojowych. Już do końca tego roku VIGO dostarczy do PCO pierwsze serie matryc do testów wojskowych, a od 2026 roku ruszy produkcja. Dzięki tej współpracy polski przemysł zbrojeniowy będzie mógł korzystać również z krajowego źródła dostaw kluczowych komponentów, co pozwoli na zapewnienie elastyczności przy zachowaniu ciągłości łańcuchów dostaw.

    Produkcja tych zaawansowanych technologii półprzewodnikowych i optoelektronicznych w Polsce to także ogromna szansa dla rodzimej gospodarki. Część wydatków zbrojeniowych pozostaje w kraju, napędzając rozwój nowoczesnych rozwiązań technologicznych i wzmacniając potencjał krajowych firm oraz ośrodków badawczo-rozwojowych. To inwestycja nie tylko w bezpieczeństwo, ale także w przyszłość polskiej gospodarki opartej na wiedzy i innowacjach. Skorzystają na tym również młodzi inżynierowie i naukowcy, którzy mają możliwość pracy przy najbardziej zaawansowanych projektach realizowanych w Polsce.

    W sektorze obronnym liczy się zaufanie i niezawodność. Nasze matryce powstają w Polsce, od pomysłu po finalny produkt, przy zaangażowaniu naszych inżynierów i naukowców. To nie tylko technologia. To fundament bezpieczeństwa i przyszłości.
    Adam Piotrowski, prezes zarządu VIGO Photonics
    Reklama

    Projekt związany z rozwojem matryc, realizowany przez VIGO Photonics wpisuje się w szerszą strategię budowania krajowych kompetencji technologicznych. Spółka posiada koncesję wydaną przez MSWiA na produkcję sprzętu dla wojska, co otwiera przed nią kolejne możliwości rozwoju również na rynkach międzynarodowych.

    Detektory VIGO zostały przetestowane nawet w najbardziej wymagających warunkach – na Marsie, gdzie znalazły się na pokładzie łazika Curiosity w misji NASA. Spółka prowadzi działalność od 1987 roku i od 2014 jest notowana na GPW. Zatrudnia około 200 wybitnych specjalistów i naukowców. Siedziba firmy mieści się w Ożarowie Mazowieckim, a jej spółka zależna działa w Stanach Zjednoczonych.

    Źródło: komunikat prasowy

    Reklama
    WIDEO: Co z Borsukiem? Trofiniak odchodzi, Amerykanie na Litwie - Defence24Week 116
    Reklama

    Komentarze

      Reklama