Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Polskie firmy na SOFEX 2014 – targach sił operacji specjalnych

  • Topol-M, fot. Vitaly V. Kuzmin, Wikimedia CC BY-SA 4.0
    Topol-M, fot. Vitaly V. Kuzmin, Wikimedia CC BY-SA 4.0

SOFEX czyli Special Operations Forces Exhibition and Conference to organizowana co dwa lata impreza wystawiennicza zorganizowana w Bazie Lotniczej Króla Abdullaha I w Ammanie stolicy Haszimidzkiego Królestwa Jordanii. Wystawa, połączona z The Middle East Special Operations Commanders Conference (MESOC), jest ukierunkowana branżowo dla sił operacji specjalnych. Mogłoby się wydawać, że jest to impreza dość niszowa, jednak coraz większe zainteresowanie bezpieczeństwem nie tylko w wymiarze militarnym, zwłaszcza w regionie Bliskiego Wschodu powoduje, że SOFEX gromadzi coraz szerszą ofertę wyposażenia i usług.

W tegorocznej edycji SOFEX 2014 – pierwszy raz w historii targów – pojawiła się rekordowa liczba polskich firm przemysłu obronnego. Polskie firmy w większości prezentowały swoją ofertę na polskim stanowisku wystawienniczym (ok. 200 m2). Było to możliwe dzięki branżowemu programowi promocji przemysłu obronnego Ministerstwa Gospodarki RP, realizowanemu przez konsorcjum, którego liderem jest Polska Izba Producentów na Rzecz Obronności Kraju. W ramach realizacji powyższego programu resort gospodarki dofinansował udziału polskich podmiotów we wspomnianym przedsięwzięciu. Jednocześnie nie można też pominąć działań Ambasady RP i Ataszatu Obrony w Jordanii, które aktywnie angażowały się w organizację całego przedsięwzięcia.

Zwracało uwagę bardzo profesjonalne przygotowanie polskiego stoiska, które wyróżniało się na tle innych wystawców. Reprezentacja polskich firm była też najliczniejszą wśród wszystkich uczestniczących z państw Europy Środkowo-Wschodniej i jedną z największych spośród państw UE. Na zakończenie SOFEX 2014 polska ekspozycja została uznana za najlepsze stoisko targów.

Polskę reprezentowały Polska Izba Producentów na rzecz Obronności Kraju, CENREX, Fabryka Broni "ŁUCZNIK" - Radom, Huta Stali Jakościowych, Huta Stalowa Wola, JAKUSZ, MASKPOL, MESKO, Wojskowy Instytut Technologii Uzbrojenia, Przemysłowe Centrum Optyki, Przedsiębiorstwo Innowacyjno-Wdrożeniowe - ARMPOL, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A., Zakłady Mechaniczne Tarnów oraz PZL Mielec (w ramach stanowiska Sikorsky Group).

Na temat udziału w tegorocznym SOFEX-ie firm z Polski informowały miejscowe media, w tym „The Jordan Times” z 7 i 8 maja. Przy tej okazji, lokalni komentatorzy dostrzegli ważność jordańskich stosunków wojskowych z Polską, podkreślając, że Polska delegacja z gen. broni Mieczysławem Gocułem była jedną z ośmiu (spośród 54. delegacji wojskowych), z którymi spotkały się  najwyższe czynniki wojskowe Jordanii. Szef Sztabu Generalnego WP przebywał w Ammanie, na zaproszenie Przewodniczącego Połączonego Kolegium Szefów Sztabów generała Marshala Zabena. Gen. Gocułowi towarzyszył Szef Zarządu Planowania Operacyjnego, gen. bryg. Krzysztof Motacki. Celem – pierwszej w historii polsko-jordańskich stosunków wojskowych – wizyty Szefa SG WP w Jordanii, było przeprowadzenie konsultacji wojskowych z jordańskim odpowiednikiem, omówienie bieżącej sytuacji w regionie oraz przygotowanie kalendarium polsko-jordańskiej współpracy wojskowej w ramach porozumienia o współpracy w dziedzinie obronności, którego podpisanie nastąpi w najbliższym czasie.

Wystawa SOFEX jest pozytywnym przykładem jak zmienia się podejście polskich władz do promowania rodzimych produktów na rynkach zagranicznych. W szczególności widać doskonałą współpracę Ministerstwa Gospodarki wraz z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, które - jak się wydaje – wypracowały sprawny model kooperacji. Taka współpraca musi przynieść pozytywne efekty dla polskiej zbrojeniówki.


Reklama

Komentarze

    Reklama