Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Polskie centrum serwisowania rakiet przeciwokrętowych na ukończeniu

Fot. PGZ
Fot. PGZ

Projekt Centrum Produkcyjno-Serwisowego Pocisków Rakietowych NSM w Wojskowych Zakładach Elektronicznych S.A. w Zielonce sukcesywnie zbliża się ku finalizacji. Inwestycja jest powiązana z projektem offsetowym realizowanym w WZE w ramach pozyskania przez Siły Zbrojne RP Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego.

Budowa zespołu budynków rozpoczęła się z początkiem czerwca 2019 r. i zakończyła w lutym 2020 r. Już zimą 2019 r. rozpoczęto cykl szkoleń dla pracowników WZE. Pierwsze szkolenia organizowane były w Norwegii, kolejne odbędą się już na terenie spółki w nowych obiektach, tak aby w 2021 r. przyjąć pierwszą partię rakiet od Sił Zbrojnych RP. Obecnie Centrum jest stopniowo doposażanie w ciężki sprzęt specjalistyczny m.in. komorę do badań klimatycznych i urządzenie do badań wibracyjnych rakiet.

Siły Zbrojne RP stawiają coraz bardziej na technikę rakietową, stąd kolejne projekty inwestycyjne PGZ związane z tym związane. Część kompetencji to efekt owocnej współpracy z partnerami zagranicznymi, czy to w ramach realizacji zobowiązań offsetowych, czy w ramach umów B2B. Część to nasze projekty B+R, jak prezentowany niedawno UWSR. Kompetencje, które budujemy dla Sił Zbrojnych RP jesteśmy w stanie wykorzystywać również dla sił sojuszniczych, znajdujących się w naszym regionie. To przynosi oczywiste korzyści biznesowe, ale także obronne

Andrzej Kensbok, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.

Realizowana inwestycja zakłada zbudowanie zespołu budynków wraz z wyposażeniem specjalnym pozwalających na produkcję, serwisowanie i certyfikację pocisków rakietowych. Inwestycja wiąże się
z ustanowieniem w Grupie Kapitałowej PGZ nowych zdolności rakietowych. Wartość inwestycji wynosi ponad 30 mln zł.

WZE S.A. jest beneficjentem dwóch umów offsetowych z firmą Kongsberg, producentem systemów NSM. W ramach wykonania pierwszej umowy w Spółce wybudowano i uruchomiono Centrum Wsparcia Serwisowania i Zarządzania Konfiguracją Systemu NSM. Druga umowa offsetowa zakładała powstanie infrastruktury służącej do tzw. mid-life upgrade (MLU) i ponownej certyfikacji pocisków rakietowych typu NSM będących na wyposażeniu Morskiej Jednostki Rakietowej (MJR). Założeniem tego jest zabezpieczenie MJR w zakresie gotowości bojowej pocisków rakietowych typu NSM.

W związku z podjęciem się przez spółkę wdrożenia większości projektów offsetowych, powstały kompleks jest elementem szeregu zaplanowanych na lata 2019-2022 inwestycji pozwalających na współpracę z Grupy firmami zagranicznymi, w tym z partnerami amerykańskimi przy realizacji programu „Wisła”.

Pociski rakietowe NSM (ang. Naval Strike Missile) firmy Kongsberg to precyzyjne, poddźwiękowe przeciwokrętowe pociski manewrujące dalekiego zasięgu piątej generacji. Mogą być one wykorzystywane także do zwalczania celów lądowych. Na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP znajdują się 72 pociski manewrujące typu NSM. Proces recertyfikacji pocisków określony jest przez producenta
i zgodnie z wytycznymi, powinien odbywać się co 10 lat od momentu wprowadzenia uzbrojenia. Podyktowane jest to koniecznością sprawdzenia materiałów wybuchowych oraz elementów elektroniki znajdujących się w rakiecie celem jej dalszej eksploatacji.

Reklama

Komentarze (20)

  1. alex

    szkoda, że Centrum nie powstało w górach, to jeszcze dalej od morza.

  2. wvs

    Dlaczego lokalizacja pod Warszawa a nie on wybrzezu Baltyku?

    1. mick8791

      A czy na wybrzeżu Bałtyku jest jakakolwiek firma zajmująca się techniką rakietową, która mogłaby się tego podjąć? Idąc Twoim tokiem rozumowania zapewne uważasz, że laboratorium badania rakiet będących uzbrojeniem samolotów należy budować obok lotniska? Człowieku rakietę da się przewieźć, to nie jest duży problem.

    2. na wybrzeżu nie ma inżynierów tej specjalności

  3. Wujcio Putin

    Koordynaty celu dla Toczek i Iskanderów ustawione.

    1. Szmul Rosenbaum

      Jak tam Pancyry? Zdemolowały już izraelskie lotnictwo?

    2. SimonTemplar

      Wania, ale wiesz, że Moskwa to w pełni bezpieczna nie jest? I Petersburg i Kaliningrad.... Wiesz, że też są ich koordynaty w użyciu i to przynajmniej z trzech stron? Nie wiesz? To się dowiedziałeś:)

    3. NSZ

      Oczywiście że są tylko my możemy tym ruskim miastom nagwizdać bo nie mamy nic co by tam doleciało

  4. Leopardzik

    Certyfikat za 2 lata Postoi pusty jak te leopardry w zielonce Hahahaha

    1. no i znafco

      słoma wylazła z butów.

    2. Jopek

      Kolega da 12 mln usd NA oprzyrządowanie No jazda

    3. mick8791

      Centrum jest w budowie, w 2021 ma przyjąć do obsługi pierwsze NSM więc co niby ma stać puste przez 2 lata?

  5. NORWEGIA -------- USA

    NSM to chyba jedyny system kierowanej broni dalekiego zasięgu nie pochodzący z USA który obecnie jest na wyposazeniu WOJSKA POLSKIEGO ---------- JEDYNY CHYBA TEGO TYPU ŚRODEK BOJOWY KTÓRY BEDZIE SERWISOWANY A BYĆ MOŻE I PRODUKOWANY W POLSCE ---------- bezpiecznie jest nie uzalezniać sie od dostaw tylko od jednego oferenta ----- im wieksza kontrola nad technologia (serwis/produkcja) danego systemu tym wieksze bezpieczeństwo

    1. Stefan

      Święte słowa. Co stoi na przeszkodzie zbudowania na podstawie NSM europejskiego Tomahawka? Kwestia zwiększenia zasięgu i masy głowicy bojowej nie powinna być mega wyzwaniem. Platforma lądowa już jest.

    2. asdd

      Tylko rozpoznania ni ma. Ślepi sytuacyjnie jesteśmy. Te kilka fotek od Włochów nic nie da. Szkoda gadać.

    3. mick8791

      Te rakiety do działania potrzebują danych z radarów, a nie zdjęć satelitarnych! Ale fakt, że zasięg naszego rozpoznania radarowego w stosunku do zasięgu rakiet jest zbyt mały.

  6. block

    72 pociski ... ? - gdyby było ich 720+ (+ rozpoznanie satelitarne) to by się nas bali. Tak czy inaczej, produkt jest b. dobry i skuteczny. Nawet USA kupiła go swego czasu od Norwegów, a ostatnio także Żmudzini.

    1. Pech

      72 pociski stawia już obronę zapobiegawczą, atakujący nie będą ryzykować utraty lub trafienia Jednak markując, zapas 72 szybko się skończy

    2. mick8791

      A ile Rosja ma okrętów żebyśmy potrzebowali aż 720 rakiet? Nawet USA i Chiny łącznie nie mają tylu... Ponadto te rakiety do działania potrzebują danych z systemów radarowych, a nie zdjęć satelitarnych...

    3. Yaro

      Ale markując co? Że jest okręt chociaż go nie ma?

  7. Offsetowy

    MON SIE NAPINA bo ma pusty budynek ala forteca z pół sfery A yutaj na ziemi brak KASY NA,URZĄDZENIA BADAWCZE OFFEST TO SZKOLENIE SERWISU

    1. Fantasta

      MON zakłada ze wybuchnie STĄD ta forteca Niezły początek

    2. mick8791

      Jaki pusty budynek? Potrafisz czytać artykuły ze zrozumieniem? Jeżeli nie, zanim się wypowiesz to się naucz. Zabezpieczenie okolic takich budynków przed skutkami wybuchu jest standardową procedurą.

    3. mick8791

      I bardzo dobrze, że tak zakłada. Podstawą w planowaniu jest uwzględnianie najgorszych scenariuszy! Tylko człowiek głupi zakłada, że nic złego nie może się wydarzyć.

  8. SamJo !!

    A Groma , czy Pioruna nie da się zamontować pod samolotem , czy helikopterem, albo dużym dronem ????!

    1. albo pod motolotnią?

    2. Logistyk

      Da się. Powstał demonstrator wyrzutni Grom-L (GAD-G) dla śmigłowców.

  9. Repatria

    I to jest dobra wieść.

    1. Observer

      Dokładnie

  10. n@ti

    Cieszy mnie to, brawo!

  11. AK

    Cieszy każdy, choćby najmniejszy Kroczek w kierunku uzyskania przez nas zdolności produkcyjnych tego, tak nam potrzebnego uzbrojenia. Z tym, że, gdyby nie kupować homara (wiem wiem, to inna klasa rakiet) w USA, tylko w Izraelu, zdolności samodzielnej budowy rakiet dalekiego zasięgu już byśmy mieli.

    1. mc.

      Tak samo jak rakiety Spike ? "Produkujemy" je od 2004 roku. Czy coś dzięki temu zyskalismy ?

    2. Czesiu 112

      Tak polonizacja rakiet to 30 % a na bazie tej rakiety powstal polski w 100% moskit

    3. W mętne układy nie wchodzimy.

      Nie mam zaufania do spółkowania z Izraelczykami, ich przemyślne projekty nastawione są na przejęcie od Polski kasy zgodnie z ujawnionym projektem odszkodowania od nas za ich mienie bez spadkowe.

  12. NSM DLA WOJSK LĄDOWYCH

    Jeśli były by tam również produkowane efektory NSM znana by nam był technika od podstaw efektora nad która byśmy w pełni panowali mozna by było wprowadzic te systemy do wojsk ladowych znaczaco podniosło by to nasze mozliwości

    1. rydwan

      a jak myślisz ile można opierac gospodarke o licencjonowane towary czyli iles tam procent droższe ? Popatrz na najsilniejszych wszystko opieraja o własny przemyysł a my ,co nam wcisna lub zdywersyfikuja to łykamy jak pelikany pozniej machamy szabelka że my potęga .Taka potęgę bezmozgich yeti to byle kto kopnie w zad.Dopóki nie bedziemy produkować własnej broni to nam nawet najlepszy sprzet na świecie nie pomoże a obrona czyichś interesów kosztem własnego narodu to już idiotyzm.

  13. Zielony

    Uuuadne! :-) BTW - kompletnie nie znam tego rejonu Kraju, ale dzięki kilku punktom orientacyjnym na zaprezentowanych na TT fotografiach geolokalizacja via guglemaps zajęła mi raptem niecałe dwie minuty. To chyba pewna przesada z tą jawnością, drogie PGZ?

    1. Ziom

      Człowieku. Lokalizacja to żadna tajemnica. Obok jest osiedle domķów. A caly kompleks dobrze widać z lasu w którym co rusz spaceruję.

    2. Hmm..

      Czy takich instalacji nie powinno się budować po lewej stronie Wisły? Gdzieś bardziej w centrum kraju?

    3. Anonim

      Lokalizacja jest taka, że to na prawobrzeżu Wisły na przedpolach warsiafki czyli prawie na linii frontu. Słuszna uwaga poprzednika by przenieść to całe centrum rakietowe o ok. 300 km na zachód. Nikt w tym Kraju nie myśli.

  14. KILKANAŚCIE LAT EKSPLOATOWANIE F-16 i dana nam elaborowanie bomb A TU MOŻLIWOŚĆ SERWISOWANIA I PRODUKCJI UZBROJENIA NOWOCZESNEGO RAKIETOWWEGO

    Po KILKUNASTU LATACH EKSPLOATACJI f-16 JESTEŚMY NA POZIOMIE ELBORACJI BOMB a tu mozliwość serwisowania i produkcji systemów rekietowych NSM ----- EFEKTORY NSM powinny stanowić uzbrojenie POLSKIEGO LOTNICTWA

  15. NSM dla F-35

    Jeśli NSM będą serwisowane W POLSCE należało by rozważyć zakup ich dla POLSKIEGO LOTNICTWA np F-35 był by to chyba jedyny środek bojowy serwisowany w kraju a byc może i produkowany w kraju w który były by uzbrojone F-35

  16. Senior

    72 pociski, to w ile czasu mozna to wystrzelic, w 5 min?

    1. Fort

      A ile masz statków do zatopienia na Bałtyku ?

    2. y

      To 72 trafione cele. Tyle to Rosja nie ma wartościowych okrętów na Bałtyku...

    3. Author

      Powinno się liczyć kilka rakiet na jeden cel chyba, że strzelasz do cywilnego transportowca...

  17. Sternik

    A kiedy wreszcie produkcja własnych rakiet precyzyjnych? Potrzeby są gigantyczne. Piorun 2 na papierze, Moskita strzelają do siatki bo nie ma kasy na pełne badania, Pirat ciągle gdzieś niby jest ale gdzie to nie wiadomo, itd.

  18. Baranek

    Za,30 mln to jaki sprzęt serwisowy kupili ŻADEN TO TYLKO DROGI BUDYNECZEK

    1. nic49

      Widać że nie masz pojęcia o czym piszesz- budynek to kasa WZE + Kongsberg w gotówce. W ramach umowy offsetowej dostawa wyposażenia serwisowego w obowiązkach Kongsberga

    2. Maćko

      No to centrum nie JEST nawet na początku!!!!! Jeszcze rok potrzebne do certyfikacji

    3. gel

      pełna zgoda z tym co napisałeś

  19. AntyAntifa

    Cale 72 pociski... jestesmy potega, caly swiat drzy, a Rosjanie wlasnie wysylaja poslow i pytaja, kiedy chcemy Moskwe znow zajac, zebysmy tylko nie bili. Rece opadaja.

    1. Tomasz33

      A po co ci teraz więcej? Te 72 pociski to potencjalnie 72 unieszkodliwione okręty. Ile ma Rosja na Bałtyku? Jak napiszecie taki komentarz to serio czujecie się w Rosji lepiej? Ja jak porównuję zarobki Polaków i Rosjan to dopiero mam ubaw. Ale czy Rosjanom jest do śmiechu?

    2. Syplog

      To sa pociski morskie na moskwe sie nie nadaja.

    3. Tomasz33

      Polska jest obszarowo małym krajem i ma krótką linie brzegową do obrony. Z punktu widzenia niektórych większych krajów te 72 sztuki to może być mało. Ale co to za problem dokupić więcej?

  20. Box123

    Dlaczego nie pod ziemią? Jaki jest sens budować zakłady zbrojeniowe na powierzchni skoro w ciągu pierwszych minut zostaną zrównanie z ziemią. A może kupimy dodatkowe 16 baterii patriot żeby obstawic wszystkie najważniejsze obiekty? To tylko 60mld

    1. Roman

      Boimy się POdziemnych judeoPOlszewickich szpicli...

    2. Dariusz

      A skad wiesz, ze to n ie jest pod ziemia. To co widac z gory to moga byc tylko atrapy

    3. Jacek (ale nie ten z Olgino)

      A gdyby były pod ziemią to co byś napisał by tą inwestycję skrytykować? Rozumiem że zakłady w Niżnim Tagile produkują czołgi pod ziemią. Jak zapobiegliwie.

Reklama