Reklama

Polski Fundusz Rozwoju wesprze technologie podwójnego zastosowania

Autor. Polski Fundusz Rozwoju: https://pfr.pl/artykul/ida-bootcamp-2025-pfr-szuka-innowacyjnych-rozwiazan-dla-obronnosci

Ruszyła rekrutacja do IDA Bootcamp 2025, programu skierowanemu do firm tworzących technologie typu dual-use. Organizatorem jest Polski Fundusz Rozwoju. Jest to szansa dla Polski i dla firm, by rozwijać nowe technologie, mające potencjał strategiczny. Program pozwoli również na przetestowanie innowacji pod okiem ekspertów z Ministerstwa Obrony Narodowej, Sił Zbrojnych RP, przemysłu obronnego oraz funduszy inwestycyjnych. Zainteresowane firmy mogą przesyłać zgłoszenia do 22 czerwca.

Program IDA Bootcamp 2025 to pole do współpracy między inwestorami a instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo Polski. Jest to szansa dla firm na nawiązanie kontaktów z wojskiem i przemysłem obronnym. Program jest skierowany do firm zajmujących się innowacjami typu dual-use, czyli technologiami podwójnego zastosowania zarówno w wojsku jak i sektorze cywilnym. Program ma zaangażować przemysł cywilny na rzecz budowy bezpieczeństwa państwa.

Czytaj też

W ramach programu zaplanowano między innymi indywidualne sesje mentoringowe i warsztaty technologiczne. Ostatniego dnia uczestnicy będą mieli okazję do prezentacji swoich innowacji. Adresatami finalnej części programu będą kluczowe osoby decyzyjne z sektora obronnego. Program działa w ramach funduszu PFR Deep Tech, który powstał z myślą o inwestycjach w przełomowe technologie, mające znaczenie strategiczne i mogące się sprawdzić w sektorze cywilnym jak i wojskowym.

Reklama

W programie zaplanowano dwie ścieżki tematyczne: Bezpieczeństwo w przestrzeni kosmicznej oraz Ochronę infrastruktury krytycznej na Bałtyku. Firmy mogą aplikować do jednej wybranej. Pierwsza obejmuje dziedziny takie jak komunikacja satelitarna, analiza danych i cyberbezpieczeństwo. Druga dotycząca Bałtyku skupiona jest na zabezpieczeniu morskich instalacji energetycznych i logistycznych. Do programu mogą zgłosić się bezpłatnie firmy zarejestrowane w Polsce, które zajmują się rozwijaniem innowacyjnych technologii. Firmy zgłaszające się do konkursu muszą być gotowe w ciagu sześciu miesięcy na prezentację swojego MVP, czyli minimalnej wersji produktu prezentującego kluczowe działanie w warunkach rzeczywistych lub do nich bardzo zbliżonych.

Czytaj też

Poprzednie edycje programu IDA Bootcamp przyniosły konkretne efekty. W ramach wydarzenia 45 zespołów odbyło ponad 700 spotkań 1 na 1 z przedstawicielami Sił Zbrojnych RP, przemysłu obronnego i funduszy inwestujących w startupy. Efektem tych spotkań były inwestycje w spółki takie jak Satim i DefendEye. Wcześniejsi uczestnicy tacy jak Quantum Quest, czy Creyacht do dziś kontynuują współpracę z sektorem wojskowym. Firmy dzięki wcześniejszym edycjom programu nawiązały strtegiczne partnerstwa, np. współpraca PUAV i ODERON, czy RB Defence i Revobeam. W wyniku programu stworzono pierwsze w Polsce Mapy rozwiązań technologii dual-use.

Program Polskiego Funduszu Rozwoju realizowany jest we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, PFR Ventures, Krakowskim Parkiem Technologicznym, Gdańskim Parkiem Naukowo - Technologicznym i Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Partnerami programu są: Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ), Centrum Techniki Morskiej (CTM), Grupa WB (Radmor), ICEYE i Palantir. Program daje możliwość wykorzystania potencjału sektora cywilnego w dziedzinie obronności.

Reklama
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie
Reklama

Komentarze

    Reklama