Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pierwsza partia czołgów Abrams dla Tajwanu

Jeden z dwóch prototypów czołgu M1A2T.
Jeden z dwóch prototypów czołgu M1A2T.
Autor. Army New Combat Vehicle Project Management

Na portalu społecznościowym X (dawniej Twitter) pojawiły się fotografie przedstawiające transport pierwszej partii czołgów M1A2T Abrams dla wojsk lądowych Tajwanu (Republiki Chińskiej).

Rząd w Tajpei zamówił 108 czołgów M1A2T, które mają uzupełnić flotę pancerną wojsk lądowych Tajwanu. Obecnie składa się ona z 200 czołgów podstawowych M60A3TTS, 450 CM11 Brave Tiger i 100 CM12 oraz 100 czołgów lekkich M41D.

Reklama

Pierwsza partia czołgów M1A2T dla Tajwanu liczy 12 maszyn + 2 prototypy, które na razie pozostaną w USA i posłużą do dalszego szkolenia instruktorów oraz testów. Wariant M1A2T bazuje na rozwiązaniach opracowanych dla kuwejckich M1A2K.

Czytaj też

Wersje M1A2K i M1A2T to tzw. warianty hybrydowe, które łączą w sobie część rozwiązań zastosowanych w instalacji elektrycznej i elektronice w czołgach M1A1 modernizowanych w ramach programu AIM (Abrams Integrated Management) oraz z wozów M1A2SEPv2.

Czytaj też

Czołgi M1A2T podobnie jak M1A2K wyróżniają się instalacją z tyłu wieży zasobnika, w którym mieści się jednocześnie pomocnicza jednostka prądotwórcza (APU - Auxliary Power Unit) oraz system klimatyzacji. Całość nosi nazwę ACPS (Auxiliary Cooling and Power System).

YouTube cover video

Czołgi M1A2T wyposażone są także w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia M153A1E1 CROWS-LP, a także w tajwański system zarządzania polem walki (BMS - Battle Management System) oraz radiostacje CS/VRC-191, które mają umożliwiać łączność z tajwańskimi kołowymi wozami bojowymi CM34.

Czytaj też

Do końca grudnia bieżącego roku wojska lądowe Tajwanu mają otrzymać 38 czołgów M1A2T. Tego typu warianty hybrydowe, oferowane są klientom jako tańsza alternatywa w porównaniu do pełnoprawnych M1A2SEPv2 czy najnowszych M1A2SEPv3, ale jednocześnie warianty hybrydowe mają nieco mniejsze możliwości.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Granat

    Taiwan jest jednym z najbogatszych krajów na świecie a jednak liczą się z groszem. To chyba zasługa demokratycznych rządów. A jeśli tak jest to Polska nie plasuje się wysoko na tej skali demokratycznej.

Reklama