Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Mimo Abramsów. Tajwan modernizuje stare czołgi

Autor. 玄史生/CC BY-SA 3.0

Pomimo zakupu czołgów podstawowych M1A2T Abrams rząd Republiki Chińskiej na Tajwanie nie rezygnuje z inwestycji w utrzymanie pozostających w służbie starszych czołgów podstawowych takich jak M60A3.

Wojska Lądowe Tajwanu dysponują flotą około 460 czołgów M60A3. Obecnie wozy te przechodzą modernizację. Zakupiono dla nich nowe silniki, a obecnie trwają prace nad modyfikacjami układu elektrycznego, systemu kierowania ogniem oraz napędów wieży, a także wymianą luf armat M68/L52 kalibru 105 mm.

Czytaj też

Nowe lufy (czy też całe zespoły armat) zamawiane są w fabryce nr 202, która administracyjnie podlega pod Biuro Uzbrojenia (odpowiednika polskiej Agencji Uzbrojenia). Wedle źródeł tajwańskich liczba zakupionych armat ma być wystarczająca, aby przezbroić jedną trzecią czołgów M60A3 znajdujących się w zasobach wojsk lądowych Tajwanu.

Czytaj też

Tajwan kupił 108 czołgów M1A2T Abrams, które bazują na wariancie M1A2SEPv2. Według dostępnych informacji zakłady Joint Systems Manufacturing Center opuściło już 40 czołgów tego typu. Wozy te oczekują na wysyłkę do Tajwanu. 2 egzemplarze są wykorzystywane do szkolenia personelu oraz badań na terenie USA. Pierwsza partia, która dotrze na Tajwan w czwartym kwartale tego roku, będzie liczyła 38 maszyn.

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

 1. kapusta

  Jeśli na Tajwanie miałby się powtórzyć scenariusz zbliżony do ukraińskiego, to leciwe 105-ki z nowoczesnym SKO będą wystarczającą odpowiedzią na na mięsne szturmy z użyciem typów 59, 69, 80 czy 85

  1. Davien3

   Tajwan jest znacznie trudniejszym celem od Ukrainy, bo Ukraina nie miałą 200km cieśniny oddzielającej ją od Rosji No i Ukraina nie przygotowywała się od ponad 70 lat na wojne z Rosja jak Tajwan z Chinami.

  2. Rusmongol

   Zauważ że oni zamówili 100 m1a2. To śmiech. My mamy trochę więcej nowoczesnych czołgów i dodatkowo mamy możliwość upuścić trochę krwi moskiewskim faszystom dając sprzęt UA. Efekt bez strat w ludziach.

  3. Chyżwar

   @Davien3 Niemniej jednak prócz kupienia nowych zdecydowali się zmodernizować stare bo wiedzą, że nawet taki czołg jest lepszy niż brak czołgu.

 2. Pucin:)

  Możliwości modernizacji tych czołgów jest wiele. Najlepszą wydaje się ostatnia turecka wieża MZK z 105 mm armatą M68/L52, która ładowana jest przez automat ładowania z magazynem amunicji w tylnej niszy wieży. Dodatkowo do dodania pancerz NERA na kadłub i boki.

 3. sprawiedliwy

  Mysla logicznie - to u nas jest ta mysl ze albo wsztsko albo nic. Zero jednkowe patrzenie zawsze zle

 4. sprawiedliwy

  Mysla logicznie - to u nas jest ta mysl ze albo wsztsko albo nic. Zero jednkowe patrzenie zawsze zle

Reklama